Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Elektrību ražo mājas pagalmā – zaļā enerģija nākotnes vārdā

Neatkarība no elektrības cenu svārstībām ir viens no galvenajiem argumentiem saules paneļu izvēlē, apgalvo Arnis un Inese Kārķu pagastā. Foto: No personīgā arhīva

Tik straujš elektrības cenu pieaugums, kāds tas ir novērojams pēdējā laikā, nepatīkami pārsteidz daudzas mājsaimniecības. Elektroenerģijas cenas biržā pārsit rekordus un iecērt lielu robu ģimenes budžetā. Lai gan mūspusē tas ir retums, ir mājsaimniecības, kurās uzstādīti saules paneļi, kas ļauj izlīdzināt saņemtos elektrības rēķinus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saules paneļu saražoto enerģiju jau otro gadu izmanto Kārķu pagasta “Kalnjāngložos.” Tur uzstādīti 14 saules paneļi ar invertera jaudu 3,6 kilovati. Un tas ir pilnīgi pietiekami konkrētās mājsaimniecības vajadzībām.

Lēmums par labu saules paneļiem pieņemts, rūpīgi izvērtējot visus par un pret. Saules paneļi ir investīcija, kas sāk atmaksāties uzreiz pēc paneļu uzstādīšanas, izmantojot saražoto enerģiju vai nododot to tīklā, samazinās ikmēneša elektrības rēķins.

Laikietilpīgākais process ir bijis sakārtot visas formalitātes, konsultējoties ar speciālistiem par optimālo paneļu skaitu, ņemot vērā mājsaimniecības elektroenerģijas patēriņa paradumus un tamlīdzīgi. Birokrātiskā puse aizņēmusi pusgadu.  2019. gada rudenī saules paneļi uzstādīti. “Tolaik uzņēmums “Elektrum” mums piedāvāja izdevīgus noteikumus saules paneļu uzstādīšanai. Apdomājoties nospriedām, kāpēc gan ne, ja tas ir ieguldījums, kas nākotnē noteikti atmaksāsies. Tas ir arī zināms garants – neatkarība no elektroenerģijas cenas pieauguma nākotnē. Redzam, kas notiek ar elektrības cenu pieaugumu. Un kas būs tālāk, nav zināms,” teic saimniece Inese Lūse un atzīst, ka vasarā par patērēto elektroenerģiju vispār nav bijis jāsatraucas. Visu  diennakti mājā darbojas kondicionieris, daudz tiek izmantota veļas mašīna un dažādas elektroierīces.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Vasaras laikā sanāk patērēt elektroenerģiju, ko saražo saules paneļi. Arī tagad elektrības rēķins nav būtiski pieaudzis, salīdzinot ar to, kādas cenas ir elektrībai, par novembri samaksāju aptuveni četrus eiro. Protams, tagad, kad saule nespīd, un laikā, kad paneļi regulāri apsnieg, elektroenerģija netiek ražota. Ja tā var salīdzināt, tad pirms pāris gadiem, kad mums vēl nebija uzstādīti saules paneļi, vasarā sanāca maksāt ap 50 eiro, bet ziemā ap 80. Ja parēķinām šo summu ar pašreizējām elektrības cenām, tad starpība ir ievērojama. Tāpēc ar pieņemto lēmumu esmu apmierināta,” viņa klāsta.

Inese novērojusi, ka jau pirmajās marta saulainajās dienās var redzēt, kā saules paneļi sāk ražot elektrību, un tas parasti ir arī laiks, kad sākas ražīga zaļās enerģijas sezona. Turklāt visiem rādītājiem par iegūto vai patērēto elektroenerģiju var sekot līdzi internetā, ko nereti viņi arī dara.

Par ietaupījumu uz šo brīdi vēl runāt pāragri, jo katru mēnesi jāsedz arī saistību izmaksas, jo saules paneļu uzstādīšana ir ļoti dārga, tāpēc saimnieki piekrituši uzņēmēju piedāvājumam par kredītsaistību līgumsaistībām. Tā ir konstanta summa uz pieciem gadiem, nu jau vairs tikai dažiem. “Turklāt saules enerģijas ražošana ir dabai draudzīga. Saules paneļi kalpo vismaz divdesmit piecus gadus no vietas. Mūsu gadījumā šī ir tīklam pieslēdzama saules paneļu sistēma. Taču vietās, kur elektrotīkls nav pie­ejams, tiek izmatotas autonomās sistēmas, kas ir dārgāks variants. Autonomās saules bateriju sistēmas darbojas ar akumulatora palīdzību, saražotā elektroenerģija tiek uzkrāta akumulatorā un izlietota, kad nepieciešams, atkarībā no akumulatora darbības ilguma. Turklāt pēc noteikta laika akumulators ir jāmaina,” papildina Ineses dzīvesbiedrs Arnis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzstādītajiem saules paneļiem regulāra apkope nav nepieciešama, ja paneļi kļūst putekļaini, tad lietus tos noskalo. Arī ziemā sniegs uz paneļiem ilgi neturas, jo, uzspīdot nedaudz saulei, sniegs no paneļiem nokūst un noslīd lejā.

Arī bijušais valcēnietis Jānis Burtnieks no Naukšēnu pagasta zemnieku saimniecības “Limbas” atzīst, ka lēmums par labu saules paneļu uzstādīšanai viņa saimniecībā ir bijis loģisks un ilgtspējīgs. Brīdī, kad saimniecībai parādījās brīvāki līdzekļi, Jānis lēma par labu saules paneļu uzstādīšanai, lai parūpētos par to, ka vecumdienas varētu pavadīt mierīgāk un būtu mazāk jāmaksā par saimniecības elektroenerģiju.

Jānis Burtnieks no Naukšēnu pagasta zemnieku saimniecības “Limbas” ir pārliecināts, ka investīcija saules paneļos ir paliekoša vērtība, jo ieguvumu varēs izbaudīt ģimenes nākamās paaudzes. Foto: No personīgā arhīva

Uzstādīt saules paneļus viņš nolēmis jau sen, jo pirms tam daudz devies pieredzes apmaiņas braucienos uz Eiropu, kur redzējis daudz labu saules paneļu piemēru, tāpēc nebija šaubu, ka šādu risinājumu izvēlēsies arī savai saimniecībai. Tur kopumā uzstādīti 20 melni monokristāliskie saules paneļi, kas spēj nosegt 50% no saimniecības kopējā elektroenerģijas patēriņa. Uzstādītā saules paneļu sistēma desmit gados saimniecībai saražos vairāk nekā 54 000 kilovatstundas zaļās enerģijas un ik gadu atmosfērā nenonāks 0,5 tonnas CO2. Jānis uzsver, ka ir svarīgi domāt par to, kādu vidi mēs atstājam nākamajām paaudzēm, tāpēc tika meklētas iespējas un risinājumi, kā saimniecībā kļūt aizvien energoefektīvākiem. “Man ir svarīgi, kādu vidi atstāšu saviem bērniem un mazbērniem, tāpēc ar pareiziem lēmumiem zinu, ka viņi to novērtēs. Arī investīcija saules paneļos ir paliekoša vērtība, jo ieguvumu varēs izbaudīt ģimenes nākamās paaudzes,” uzsver J. Burtnieks, kurš uzskata, – jo lielāks elektroenerģijas rēķins, jo lielākam ir jābūt arī mudinājumam domāt par iespējām rēķinu samazināt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņaprāt, ir svarīgi brīvos līdzekļus laist apgrozībā un investēt jēgpilnos risinājumos, kas ļauj nākotnē gūt labumu. Domājot par to, kā uzlabot mājas energoefektivitāti, renovācijas ietvaros saimnieks nosiltinājis pamatus un uzstādījis efektīvāku apkures sistēmu, tāpēc arī investīcija saules paneļos bija tikai loģisks solis.

Saimnieks saules paneļu uzstādīšanu savā īpašumā uzticēja uzņēmumam “AJ Power” un, atskatoties uz īstenoto projektu, pozitīvi vērtē gan uzņēmuma attieksmi, gan precizitāti. “Varēju lēni un mierīgi apdomāt plānoto investīciju un nesteidzināja ar lēmumu pieņemšanu. Novērtēju, ka saņēmu pilnu servisu – no pirmā piedāvājuma saņemšanas, apsekošanas, līdz pat saules paneļu uzstādīšanai un nodošanai ekspluatācijā. Viss process gaužām vienkāršs, un man nebija jānodarbojas ar dokumentu kārtošanu, to izdarīja speciālisti,” atminas J. Burtnieks.

Jānis atzīst, ka šajā vasarā saimniecībā mācījies pamainīt arī savus ikdienas paradumus, lai maksimāli izmantotu saules paneļu saražoto elektroenerģiju. “Līdz ar saules paneļu uzstādīšanu ir jārēķinās arī ar ikdienas paradumu maiņu. Tā es darīju. Dienās, kad spīdēja saule un saules paneļi ražoja enerģiju, mazgāju veļu, centos darbināt pārstrādes ceha iekārtas, kā arī izmatot citas elektroierīces, kuras patērē elektrību,” viņš pastāsta un min, ja gadījumā netiek iztērēta visa saražotā elektroenerģija, liekā tiek nodota tīklā un veido uzkrājumu. “Ja paraugāmies uz aizvadīto sezonu, tad pirmajā pusgadā tie bija kādi 180 eiro plusā. Tie, protams, aizgāja nākamo rēķinu segšanai jau rudens sezonā. Šobrīd man ir konstants elektrības rēķins. Ņemot vērā straujo elektrības cenu pieaugumu, var teikt, ka tas ir izlīdzinājies. Proti, līdzīgi, cik par elektrību maksāju pirms gada ziemas mēnešos, kad man vēl nebija saules paneļu sistēmas, tik maksāju arī tagad,” paskaidro J. Burtnieks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tos, kuri ir domājuši vai apsver saules paneļu uzstādīšanu, J. Burtnieks iedrošina: “Saules paneļi ir droša investīcija, un ieguvums būs jūtams jau no pirmā elektroenerģijas rēķina, kad saules paneļi būs sākuši ražot. Saules paneļi paver saimniecībai arī jaunas iespējas, piemēram, pievienot bateriju enerģijas uzkrāšanai un izmantošanai vai arī, ja saimniecībā ir elektrotransports, tad saules paneļi var nodrošināt elektroauto uzlādi – pa dienu, kamēr spīd saule un elektroauto ir mājās, tas lādējas.”

Tiek lēsts, ka privātmājās uzstādīto saules paneļu jauda visbiežāk mēdz būt no 3 līdz pat 11,1 kilovatiem, kas ļauj segt vidēja mājokļa pašpatēriņu. Saprotams, ka ražas laiks paneļiem ir gada gaišie mēneši, kad saule mūs lutina ilgāk, savukārt gada tumšajā periodā no novembra līdz martam tiek saražoti vien 10 līdz 15% elektroenerģijas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.