Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Meža ugunsnedrošā periodā patvaļīgi veidot ugunskura vietas ir stingri aizliegts

Valcēniete Silva Dudzinska trešdienas vakarā ap pulksten 21.40 Valkā, Pedeles upes krastā, kur pastaigu taka ved uz Zāģezeru, šogad izveidotajā atpūtas vietā ieraudzījusi atstātu vēl gruzdošu ugunskuru. Kopā ar vīru to nodzēsuši. FOTO: SILVA DUDZINSKA

Lūdzu, uzrakstiet “Ziemeļlatvijā”, ka šajā karstajā laikā cilvēkiem nevajadzētu mežā atstāt gruzdošu ugunskuru. Savā bērnībā esmu piedzīvojusi postošu ugunsgrēku, kurā tikai no vienas dzirksteles mums nodega klēts, kūts un malkas šķūnis. Atceroties to, esmu īpaši piesardzīga,” atzīst valcēniete Silva Dudzinska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa trešdienas vakarā aptuveni ap pulksten 21.40 devusies pretim vīram, lai kopā dotos no darba mājās, bet Lauktehnikas mežā, šogad izveidotajā atpūtas vietā Pedeles upes krastā, pamanījusi vēl stipri gruzdošu ugunskuru.

“Zināju, ka man automašīnā ir spainis. Skrēju tam pakaļ, un kopā ar vīru devāmies nodzēst gruzdošo ugunskuru. Atgriežoties, pamanīju, ka ugunskurs gruzd ar spilgtākām liesmām,” stāsta Silva. Viņa “Ziemeļlatvijai” iesūtīja arī uzņemto video, kas apliecina stāstītā un redzētā patiesumu. Varam tikai iedomāties, kas notiktu, ja pareizajā vietā un laikā neatrastos Silva un nenodzēstu kādu negodprātīgu cilvēku atstātu ugunskuru.

Šogad Valsts meža dienests visā Latvijā jau no 3. maija izsludinājis meža ugunsnedrošo laika posmu. Tas nozīmē, ka, atrodoties mežā, jābūt īpaši piesardzīgiem ar uguni un jāievēro ugunsdrošības noteikumi. Akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” (LVM) aicina ikvienu būt atbildīgam un izvairīties no jebkādas atklātas liesmas veidošanas mežā vai tiešā tā tuvumā. Statistikas dati liecina, ka cilvēku apzināta vai neuzmanīga rīcība ar uguni joprojām ir visbiežākais meža ugunsgrēku izcelšanās iemesls. Latvijā vidēji gada laikā izceļas un tiek likvidēti ap 600 meža ugunsgrēku. Aizvadītajā gadā kopējā uguns skartā meža platība bija 636 hektāru plašā teritorijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas valsts mežos ir iespēja brīvi pārvietoties, nakšņot teltīs un apmeklēt vairāk nekā 300 tūrisma vietu. Lai atpūta dabā noritētu mierīgi, patvaļīgi veidot ugunskura vietas meža ugunsnedrošā laikposma laikā ir stingri aizliegts. LVM ierīkotajās atpūtas vietās daudzviet ir ierīkotas ugunskura vietas. Jāatceras, ka pirms došanās prom ugunskura vieta atpūtas vietā ir jāsakopj, jāpārliecinās, ka uguns ir nodzēsta, uzlejot ūdeni vai uzberot smiltis, jo galvenais meža ugunsgrēku izcelšanās iemesls ir cilvēku apzināta, neapzināta vai neuzmanīga rīcība ar uguni. Šajā ugunsnedrošajā laikposmā mežā jābūt īpaši piesardzīgiem un uzmanīgiem un stingri jāievēro noteiktās ugunsdrošības prasības. Piemēram, aizliegts kurināt ugunskurus, izņemot speciālajās ugunskura vietās, nomest mežā gruzdošus vai degošus sērkociņus, izsmēķus un citus priekšmetus, kā arī pārvietoties ar motorizētiem transportlīdzekļiem ārpus ceļiem, jo motorizētie transportlīdzekļi var kalpot par iemeslu postošai meža ugunsnelaimei.

“Ziemeļlatvija” jau rakstīja par šogad lielāko meža ugunsgrēku. Tas notika 5. maijā Zvārtavas pagastā netālu no atpūtas vietas pie Cepurītes ezera, tur izdega 14,49 hektāri pieauguša meža. Ugunsgrēks izcēlies iespējamas cilvēka darbības rezultātā. Brīvdienās mežā uzturējās liels skaits atpūtnieku, kā arī tika konstatēti vairāki mehāniskie transportlīdzekļi, kas neatļauti brauca pa meža teritoriju ārpus ceļiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

  1. Vēl, jau ir arī atļautās ugunskuru vietas, lai arī stipri apšaubāmas, piemēram, pie stāvkrasta Gaujmalā aiz Bekām virzienā uz Zīli. Mežs pavisam blakus, bet uguni kurt drīkst. Esmu redzējis, kā stipri vējainā laikā deg ugunskurs ar vismaz trīsmetrīgām liesmām. Cik tur liela iespējamība, ka kāda dzirkstele mežā ielidos? Līdzīgas ugunskuru vietas LVM izveidota pie Kokšu ezeriem, kur uguns kuršana notiek, burtiskā nozīmē, tieši mežā.Cik tur tālu
    līdz nelaimei? Pārāk drosmīgi, bet arī bezatbildīgi esam.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.