Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pie Muhu salas strausiem un citiem dzīvniekiem

Pa ceļam uz Sāremā Igaunijā iegriežamies Muhu salas strausu fermā, kas patiesībā ir dzīvnieku parks, kurā bez strausiem dzīvo arī zebras, sarkanie ķenguri, valabiji, emu, alpakas, poniji, truši un pat Puatū ēzelis.
Āfrikas strausi ir paši lielākie putni, sver 120–175 kilogramus, ir 2,2–2,5 metrus augsti. Loģiski, ka arī olas viņiem ir lielas – 1,5 kilogramus smagas. Saimniece pie strausu nožogojuma izceļ no groziņa olu un jokojot piebilst: “Kad dosiet šo olu citiem, lūdzu, nekratiet, citādi cālēns pamodīsies.” Protams, cālēna tur nav.
Čaumala kā porcelāns
Saimniece stāsta, ka strausi olas dēj, kad ir gaišs un silts, bet ne katru dienu. Divas nedēļas ik pēc dienas strausu mātīte izdēj olu, bet pēc tam ņem divu nedēļu pārtraukumu. Tad viņa vāc materiālu, jo olas čaumala ir kā porcelāns – divus milimetrus bieza. “Tāpēc olu labi atvērt ar urbi, izurbjot vienā galā caurumu. Pēc tam no olas čaumalas var izgatavot, piemēram, lampu. Ja katru reizi no ligzdas olas izņem, no vienas strausu mātes vasaras periodā var iegūt 30 olas. Ja olas nevar dabūt vai vienkārši nenoņem, tad strauss dēs olas divas nedēļas, perēs un tajā sezonā vairs olas nedēs. Cāļi sākumā izskatās kā ezīši, bet aug kā sēnes – centimetru diennaktī līdz pusgada vecumam. Pusgada vecumā viņiem jābūt divu metru augstumā, lai izdzīvotu dabā. Āfrikas strausi olas perē divatā. Strausu tēviņš ir melns un sēž uz olām naktī, bet pelēkā mātīte perē dienā. Perē olas 42 dienas – uz pusi ilgāk nekā vista,” stāsta saimniece.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Ziemellatvija.lv abonementu:

"Ziemellatvija.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Ziemellatvija.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Ziemellatvija.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

  1. Ja strausi olas perē uz pusi ilgāk kā vistas, tad atbilde būs 20+ (20/2)=30(31). Matemātikā divreiz ilgāk nenozīmē uz pusi ilgāk. Piedodiet par aizrādījumu, varbūt man nav taisnība, skolā matemātika nebija mana stiprā puse.Es nepiekasos, man tikai lasot acīs un prātā “iekrīt”visādas neticamas lietas. Ko par šo lietu domā izglītoti cilvēki?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.