Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valcēniešu grupa “Kapu svētki” pretendē uz Latvijas Metālmūzikas gada balvu

Grupa “Kapu svētki”. FOTO: INGA KARPOVA

Pirms gada – 2023. gada janvārī – Valkā dzima jauna grupa ar latviešiem zīmīgu nosaukumu “Kapu svētki”. Grupas mūziķi – līderis Miks Ģērmanis un ģitāristi Kārlis Sorokins un Reinis Kačevskis – izvēlējušies smagās mūzikas žanru, spēlējot thrash un black metālu. Taču visinteresantākais ir tas, ka, pašiem ierakstot savas dziesmas un tās iesniedzot izvērtēšanai, valcēnieši nominēti starp 2023. gada labākajiem debitantiem un ir vieni no pretendentiem uz Latvijas Metālmūzikas gada balvu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar grupas puišiem tiekamies Valkas novada Multifunkcionālajā jauniešu iniciatīvu centrā “Jaunietis”, kas uzskatāms par viņu mājām, jo te atsevišķā telpā notiek mēģinājumi un bijuši arī pirmie koncerti. Puiši stāsta, ka, uzsākot savas muzikālās gaitas, viņiem bija pieejami mūzikas instrumenti, tostarp kvalitatīvs bungu komplekts, arī ģitāras, pastiprinātāji un skandas. Protams, lai grupa turpinātu spēlēt, nepieciešami šādi tādi tehniskie uzlabojumi, bet jaunie mūziķi šīs lietas risina.

Grupas “Kapu svētku” līderis, solists, Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 12. klases skolnieks Miks Ģērmanis 2022. gada rudenī iegādājies savu pirmo ģitāru, un nu jau viņa mūzika nodota vērtēšanai Latvijas Metālmūzikas gada balvai.

Miks atceras: “Viss aizsākās 2022. gada oktobrī, kad iegādājos savu ģitāru. Mācoties dažādus populārus gabalus, sapratu, ka ir par grūtu, tāpēc nolēmu veidot savus riffus. Izveidojot pirmo riffu (lost swordsman), to aizsūtīju pāris draugiem, kuri arī ir aktīvi alternatīvajā mūzikā, un aicināju uzminēt, vai viņi zina, kas tā ir par dziesmu. Draugi minēja, saucot tādas pasaulē pazīstamas grupas kā “Black Sabbath”, “Slayer” un vēl citas. Kad atklāju, ka tas ir mans riffs, visi bija pārsteigti.”

Jāpiemin, ka Miks iepriekš nav mācījies mūzikas skolā un nepazīst notis. Taču tas neliedz jaunietim, saņemot pozitīvas atsauksmes un iedrošinājumu no līdzcilvēkiem, diezgan jaudīgi turpināt iesākto mūzikas ceļu. Par atbalstu un iedrošinājumu Miks atzinīgus vārdus velta savai klases audzinātājai Andai Sīmanei-Gudriniecei un Hansam Gudriniekam: “Es nebūtu turpinājis darīt to, ko daru pašlaik ‒ katru dienu veidoju jaunus skaņdarbus. Hanss bija ļoti pārsteigts, dzirdot manus skaņdarbus.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Miks kā Dieva dāvanu uztvert ģitārista Kārļa Sorokina pievienošanos grupai.

Grupas “Kapu svētki” ģitāristam Kārlim Sorokinam ir vislielākā muzicēšanas pieredze un zināšanas, jo viņš ir pabeidzis Valkas mūzikas skolu, kā arī kādu laiku mācījies Ventspils mūzikas vidusskolā kā ģitārists populārās mūzikas un džeza nodaļā.

Kārlis stāsta: “Aizraušanās ar mūziku sākās jau sešu gadu vecumā, mājās mēģinot spēlēt klavieres. 2000. gadā sāku mācīties Jāņa Cimzes Valkas mūzikas skolā klavieru klasē. Skolu veiksmīgi pabeidzu 2009. gadā. 2007. gadā vecākais brālis iepazīstināja mani ar smagās mūzikas pasauli. Savukārt vecākā māsa Diāna Zaķe, redzot manu degsmi mācīties spēlēt, uzdāvināja pirmo klasisko ģitāru. Drīz vien nopirku arī elektrisko ģitāru. Mājās pašmācības ceļā iemācījos pirmos grupas “Metallica” un “Soad” gabalus. Izprotot klasiskās ģitāras nianses, sāku spēlēt flamenko stilu. Absolvējot mūzikas skolu, vidusskolā bija vairāk brīva laika. To vēlējos aizpildīt muzicējot, tāpēc ar klasesbiedriem izveidojām piecu cilvēku blici, spēlējot zaļumbaļļu repertuāru un mazliet no grupas “Metallica” repertuāra. Spēlējām vietējos tautas namos. Absolvējot Valkas ģimnāziju, 2013. gadā uzsāku mācības Ventspils mūzikas vidusskolā kā ģitārists populārās mūzikas un džeza nodaļā. Gadu mācījos, bet nespēju atrast savu vietu džeza pasaulē, tādēļ uz vairākiem gadiem pārtraucu savu muzikālo karjeru. 2018. gadā atsāku muzicēšanu, komponējot pats savus skaņdarbus gan klavierēm, gan korim. Pārvācoties atpakaļ uz Valku, 2020. gadā pievienojos Aivara Trēziņa vadītajam vokālajam ansamblim “Atbalss”, kurā dziedāju basu. 2023. gadā nolēmu atgriezties mūzikā kā ģitārists, ar draugiem izveidojot grupu “Dancā nost”. Paralēli tam mūzikas telpā darbojās Miks ar projektu “Kapu svētki”, kam uzreiz pievienojos.”

Grupas “Kapu svētki” basģitārists Reinis Kačevskis smago metālu klausās kopš bērnības un, mācoties savu mīļāko grupu dziesmas, pamazām apguvis basģitāras spēlēšanas pamatus.

Savukārt Reinis Kačevskis, stāstot par savu pievienošanos grupai, atklāj: “Pirms gada sāku spēlēt basģitāru, jo Kārlis pierunāja pamēģināt. Iepriekš nebija pieredzes spēlēt nevienu mūzikas instrumentu, tāpēc tas bija liels izaicinājums. Smago metālu klausos kopš bērnības, tāpēc, mācoties savu mīļāko grupu dziesmas, lēnām apguvu basģitāras pamatus. Pirmais iespaids par grupu bija pozitīvs, jo man šķita, ka šis ir ideāls nosaukums latviešu metāla grupai. Kad noklausījos grupas pirmo dziesmu “Lost Swordsman”, biju pārliecināts, ka šeit ir liels potenciāls radīt labu smago mūziku. Priecājos, ka Miks ar Kārli mani uzaicināja pievienoties.” Pašlaik grupas aktuālā problēma ir bundzinieka, kas būtu uz viena viļņa ar mūziķiem, atrašana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Bundzinieka uz doto brīdi grupā nav, jo mūsu apkaimē ir ļoti izaicinoši atrast kādu, kurš spēlē bungas un ar kuru veidojas līdzīgs domu gājiens. Bungu vietā mums skan midi ieraksts, kuru paši esam sataisījuši, jo vēlējāmies jau tagad atrādīt cilvēkiem, uz ko mēs esam spējīgi,” stāsta mūziķi.

Interesējoties par turpmākajiem plāniem, puiši atklāj: “Mūsu šī gada mērķis ir beidzot papildināt kolektīvu, lai varam uzstāties pārliecinoši un apmeklēt studiju, lai ierakstītu albumu. Pašlaik aktīvi meklējam bundzinieku un vietas, kur varētu uzstāties.”

Mūziķi aicina ikvienu ‒ gan jaunu, gan arī labākajos gados ‒ smagās metāla mūzikas cienītāju sekot līdzi informācijai sociālajos tīklos www.facebook.com grupas “Kapu svētki” kontā par koncertiem. Laipni lūgti apmeklēt koncertus! Šovasar ir iecere piedalīties Cēsu pusē notiekošajā populārajā smagās mūzikas festivālā “Zāģis”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Recenzija

Pieteikumu iesniegšana Latvijas Metālmūzikas gada balvai noslēgusies – kopumā saņemti 14 pieteikumi, tostarp arī no pavisam jaunām un/vai nezināmām latvju smagās mūzikas blicēm. Par vienu no cerīgākajiem jaunuļiem jāsauc grupa “Kapu svētki”, kas droši vien tiks virzīta kā viena no kandidātēm uz gada debitantes titulu.

EP “Kapu svētki” vairāk esot domāts kā demo ieraksts, kas rakstīts “garage band” aplikācijā, un būtībā jau uzreiz pēc tā izdošanas trijotnei pašiem bijis daudz ierosinājumu (protams, radusies arī lielāka izpratne), kā to vajadzētu uzlabot. Neskatoties uz valcēniešu paškritisko attieksmi, albumam arī no kvalitātes viedokļa nav ne vainas – tīri vai jāpabrīnās, kā viņiem izdevies to tik relatīvi veiksmīgi ierakstīt. Tādi jaudīgi gabali kā “Nosodāmi” (šis vispār ir super!), “Guilotine”, “Machine Gun” un “Pienaglots pie krusta” (arī lieliska dziesma!) nedarītu kaunu arī krietni pieredzējušākām grupām. Savukārt minialbumā iekļautā pati pirmā “Kapu svētku” dziesma “Lost Swordsman” apliecina šo jauniešu potenciālu – ja jau tāds ir viņu sākotnējais muzikālais piedāvājums, kāds tad varētu būt turpinājums?! Jau tagad šos valcēniešus labi varētu iztēloties, piemēram, “Deodium” koncertu iesildošajā daļā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sandris Vanzovičs, www.nra.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.