Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valcēniešiem jārēķinās ar kārtējo sitienu pa kabatu – celsies cena siltumam

Valkas novadā lielākais siltuma ražotājs un piegādātājs SIA “Enefit Power&Heat Valka” ir sagatavojies jaunajai apkures sezonai. Taču iedzīvotājiem ir jārēķinās ar siltuma tarifa izmaiņām apkures periodā, jo kurināmā iepirkuma cenas nav konstants lielums. Foto: No personīgā arhīva

Visticamāk, jau ar 1. novembri, saņemot rēķinu par centralizēto apkuri, Valkas pilsētas iedzīvotājiem par šo pakalpojumu būs pieaugusi samaksa par pieciem procentiem jeb vidēji par pieciem eiro par megavatstundu. Kādi rēķini būs decembrī, neviens vēl nemēģina prognozēt. Siltuma tarifa pieaugums skars arī Valkas pagasta Sēļu ciema un Ērģemes pagasta iedzīvotājus, kas saņem centralizēto siltumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Oktobrī iedzīvotāji norēķināsies vēl par līdzšinējo tarifu – 81,57 eiro par megavatstundu (MWh). Šo līdzšinējo tarifu pašvaldības deputāti apstiprināja vēl pavisam nesen – 30. jūnija novada domes sēdē, bet līdz ar kurināmā iepirkuma cenas straujo lēcienu, siltuma pakalpojuma saņēmēji to diemžēl atkal izjutīs kā kārtējo sitienu pa kabatu.

7. septembrī notika iepirkuma par kurināmā – kokskaidu granulu un šķeldas – piegādi Valkas novada pašvaldībai piedāvājumu atvēršana. Rezultātā siltumenerģijas tarifa aprēķinā izmantotā prognozētā kurināmā izmaksas ir krasi pieaugušas, līdz ar to ir aprēķināts jauns siltumenerģijas tarifs, iekļaujot konkursa rezultātā noskaidrotās kurināmā izmaksas.

Šo jautājumu par siltumenerģijas cenas izmaksām novada deputāti apsprieda otrdien, 20. septembrī, notikušajā Saimniecisko lietu un Finanšu komitejas sēdēs. Gala lēmumu vietējie deputāti pieņems nākamās ceturtdienas, 29. septembra, domes sēdē. Deputātiem būs jāapstiprina aprēķinātais apkures tarifs nākamajiem apkures periodiem, līdz jauna tarifa apstiprināšanai – par vienu megavatstundu  īpašniekiem un īrniekiem dzīvojamās ēkās ar centralizēti piegādāto siltumenerģiju 86,15 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa. Deputātiem būs jāapstiprina arī jaunais tarifs par karstā ūdens sagatavošanas cenu izmaiņām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Novada pašvaldības izpilddirektors Ainārs Zābers skaidro, ka pašvaldībai būs jāveic grozījumi līgumā ar siltuma ražotāju un piegādātāju SIA “Enefit Power&Heat Valka”. Līgumā veiktās izmaiņas paredzēs, ka siltuma cena mainīsies atkarībā no iepirktā kurināmā – šķeldas – cenas.

“Katru mēnesi precizēsim kurināmā iepirkuma cenas, jo var būt gadījumi, ka kurināmā cenas sasniedz griestus, bet var būt arī tā, ka cena samazinās. Līdzīgi kā ar degvielu. Ja tā notiks, pašvaldība momentā reaģēs arī ar izmaiņām siltuma tarifā. Katru mēnesi siltuma ražotājs un piegādātājs paziņos kurināmā iepirkuma cenu. Savukārt pašvaldība šo informāciju iestrādās jaunajā tarifā,” skaidro A. Zābers. Viņš noliedz iespēju, ka pakalpojuma sniedzējs varētu pašvaldībai sniegt nekorektu informāciju par iepirkuma cenu, jo to var kontrolēt, pārbaudot iepirkuma dokumentus un pavadzīmes.

SIA “ENEFIT POWER&HEAT VALKA” VALDES LOCEKLIS JURIS ANTUŽS ATBILD UZ “ZIEMEĻLATVIJAS” JAUTĀJUMIEM

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Lūdzu, sniedziet skaidrojumu par to, kā uzņēmumam SIA “Enefit Power&Heat Valka”, gaidot jauno apkures sezonu, ir veicies ar kurināmā materiāla iepirkumu!

– Stacijas primārais mērķis ir nodrošināt pašvaldības iedzīvotājiem siltumenerģiju. Šajos ļoti strauji mainīgajos enerģijas tirgus apstākļos, ņemot vērā visu energoresursu cenu pieaugumu, kurināmā sagāde tiešām ir liels izaicinājums – pārrunas ar visiem piegādātajiem notiek regulāri katru nedēļu un uz savstarpējās vienošanās un līgumu pamata tiek nodrošināts kurināmais nepieciešamajā apjomā. Šobrīd kurināmā apjoms ir pietiekams un stacija gatava apkures sezonai. Papildus veikti stacijas tehniskās apkopes darbi un uzlabojumi, lai nodrošinātu stacijas nepārtrauktu darbību.

– Vai veidojat kurināmā rezerves vai arī pašreizējos tirgus apstākļos tā ir neiespējamā misija? Kādi apjomi kurināmā nepieciešami, lai saražotu pietiekamā daudzumā siltumu Valkas pilsētas vajadzībām?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Sekojam līdzi tirgus izmaiņām un darbojamies atbildīgi. Šobrīd kurināmais ir pietiekamā apjomā un līdz gada beigām mērķis ir nodrošināties ar papildu rezervi 1,5–2 reizes no apkures sezonas vidējā mēneša patēriņa. Tas, protams, atspoguļojas kurināmā cenā un it īpaši tās prognozei apkures sezonas laikā. Lai nodrošinātu siltumenerģiju pašvaldības iedzīvotajiem, vidēji gadā stacija patērē apmēram 95 līdz 110 tūkstošus berkubu kurināmā. Apjomu ietekmē laikapstākļi katras apkures sezonas laikā.  

– Ja iespējams, sniedziet skaidrojumu, cik reižu, salīdzinot ar 2021. gada sezonu, ir palielinājusies iepirkuma cena?

– Stacijai pagājušā gada laikā vidējās izmaksas šķeldai svārstījās apmēram 13–17 EUR/MWh robežās. Šogad kurināmā cena, korolējot ar citām energoresursu cenām, jau sasniegusi pieaugumu 2,5 līdz 3 reizes, kas ir ļoti būtisks cenas kāpums. Diemžēl daudzi enerģētikas eksperti nesaskata priekšnosacījumus energoresursu cenu samazinājumam tuvākajā pusgadā vai pat visa nākamā gada laikā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VIEDOKĻI

Vai jūs satrauc gaidāmais centrālā siltuma tarifa kāpums?

Ināra Priste, kultūras iestādes darbiniece:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Protams, ka satrauc, jo, saņemot minimālo darba algu, ir sarežģīti izdzīvot. Dzīvoju vienistabas dzīvoklī, bet, ja apkures cena celsies, jāmaksā būs vairāk. Aizejot uz veikalu, redzu, ka pārtikai gandrīz katru dienu cenas ir palielinājušās. Lai visu samaksātu, no kaut kā būs jāatsakās – vai nu no dienišķās maizes, vai arī medikamentiem.

Zane Mīļā, divu bērnu māmiņa:

– Protams, ka satrauc. Vasarā pārsvarā dzīvojām laukos. Uz veikalu braucām reti, jo izmantojām visu, kas pašiem izauga dārzā. Izdevās nedaudz iekrāt naudu, bet tā visa droši vien aizies, lai nomaksātu rēķinus par komunālajiem pakalpojumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mārīte Magone, pensionāre:

– Jau pavisam drīz mūsu daudzdzīvokļu mājai gaidāma renovācija. Jau uztraucamies, cik tas mums izmaksās. Viss būs kopā – gan apkures jaunās cenas, gan kredītmaksājums par renovāciju.

#SIF_MAF

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.