Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Laiks pārskatīt mājas aptieciņu!

Foto: pixabay.com

Rudens – saaukstēšanās un vīrusu sezonas sākums – ir īstais laiks, lai pārskatītu savu mājas aptieciņu un papildinātu to ar trūkstošajiem līdzekļiem, kā arī lai pārbaudītu tajā esošo līdzekļu derīguma termiņu, jo, iespējams, tas ir beidzies. Kā pareizi organizēt mājas aptieciņu, stāsta farmaceite Ilze Priedniece.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mainoties sezonām, arī vajadzības pēc mājas aptieciņā esošajiem līdzekļiem mainās. Turklāt regulāra aptieciņas pārskatīšana ļauj savlaicīgi pamanīt, vai kādam līdzeklim ir beidzies derīguma termiņš. Katrā zāļu lietošanas instrukcijā ir iekļauta informācija par to, kā rīkoties, zāles izmetot, proti, zāles nedrīkst izmest kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Tā vietā nederīgos medikamentus ir jānodod aptiekās, lai veiktu to pareizu un drošu utilizāciju. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi, jo nederīgie medikamenti ir bīstami ķīmiskie atkritumi. Zāļu izmešana kanalizācijā kaitē gan cilvēka organismam, gan dzīvniekiem, zivīm, tām nonākot ūdenstilpnēs. Atkritumos izmestās zāles var tikt izmantotas neatbilstoši – tās var atrast cilvēki vai dzīvnieki un, apēdot tās, saindēties. Nonākot izgāztuvēs, tālāk aktīvās vielas var izplatīties apkārtējā vidē – augsnē, gruntsūdeņos, un veicināt rezistento baktēriju attīstību, ietekmēt augus, dzīvniekus un ūdenstilpnēs dzīvojošos.

Kad jānodod utilizācijai?

Medikamenti kļūst nederīgi, ja ir beidzies to derīguma termiņš, nav zināms pielietojums, nav salasāms nosaukums. Arī tad, ja medikamenti ir nepareizi uzglabāti, mainījies to izskats, smarža, garša vai bojāts iepakojums. Šos nederīgos medikamentus var nodot aptiekā piemērotai iznīcināšanai, kur tie tiek nodoti bīstamo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumam iznīcināšanai, neradot kaitējumu apkārtējai videi. Pirms nodošanas aptiekā, nederīgie medikamenti jāizņem no ārējā iepakojuma (kartona kastītēm) un plāksnītes, pudelītes, ampulas vai tūbiņas jāieliek maisiņā. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Neatbilstoša neizlietoto zāļu glabāšana mājās var kaitēt  veselībai, jo  var kļūt par saindēšanās vai nepareizas zāļu lietošanas riska faktoru. Atcerieties – nevajag nodot jums izrakstītos medikamentus lietošanai citiem. Jāņem vērā – vieni un tie paši medikamenti nav piemēroti visiem un var radīt draudus veselībai. Saslimšanas gadījumā nepieciešams laicīgi vērsties pie ārsta, lai saņemtu medicīnisko palīdzību.

Kam jābūt mājas aptieciņā?

Mājas aptieciņas saturs katrai ģimenei būs atšķirīgs, skaidro klīniskā farmaceite I. Priedniece. Ja ģimenē ir bērni, tad jāiekļauj bērna vecumam un svaram atbilstoši medikamenti un tie jāizvēlas piemērotā zāļu formā, piemēram, kā sīrupi, suspensijas vai svecītes. Jāatgādina, ka hronisku saslimšanu gadījumā, jāatceras laicīgi sagādāt ārsta izrakstītos medikamentus patstāvīgai lietošanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aptieciņā iekļauj dezinficējošus līdzekļus brūču apstrādei, arī pārsienamos materiālus – dažādu izmēru plāksterus, marles saites un salvetes. Īpaši saaukstēšanās sezonā aptieciņā vēlams iekļaut pretsāpju un temperatūru mazinošus līdzekļus (paracetamolu un ibuprofēnu saturošus), jāpievērš uzmanība zāļu sastāvam, lai vienlaicīgi netiktu lietoti vienāda sastāva medikamenti. Noderēs arī medikamenti, ko lieto saaukstēšanās – kakla sāpju, klepus gadījumā. Noderīgi iekļaut medikamentus pret gremošanas traucējumiem,  pret caureju – aktivēto ogli vai diosmektītu saturošus līdzekļus, arī rehidratācijas līdzekļus – sāļu maisījumus, pretalerģijas līdzekļus, augu valsts nomierinošus līdzekļus, kas satur māteri, baldriānu, melisu vai vilkābeli. Temperatūras mērīšanai mājās jābūt termometram. Noderēs arī tonometrs, īpaši hipertensijas gadījumā asinsspiediena kontrolei.

Pareiza medikamentu uzglabāšana

Ir jāiepazīstas ar norādīto ražotāja informāciju uz iepakojuma un instrukcijā, uzsver farmaceite. Medikamenti vienmēr jāglabā bērniem neredzamā un nepieejamā vietā, orģinālajā iepakojumā sausā vietā un sargājot no tiešiem saules stariem un mitruma. Parasti zāles uzglabā istabas temperatūrā līdz 25⁰C. Ir arī zāles, kas jāuzglabā vēsā vietā (8-15⁰C) vai aukstā vietā (2-8⁰C) – ledusskapī. Jāpievērš uzmanība, kā medikaments ir jāuzglabā  pēc iepakojuma atvēršanas vai pagatavošanas lietošanai. Tā, piemēram, antibiotiku suspensijām jāpievērš uzmanība informācijai uz iepakojuma par uzglabāšanu pēc pagatavošanas – kad sagatavoto suspensiju uzglabā ledusskapī (2-8⁰C) un izlieto instrukcijā norādīto dienu laikā, kā arī  nepieciešams sakratīt pudeli pirms katras lietošanas. Arī acu pilieniem ir norādīts derīguma termiņš pēc to atvēršanas (bieži vien tas ir 28 dienas).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jūsu ērtībai – nederīgos medikamentus ir iespējams nodot utilizācijai aptiekās.

Informāciju sagatavoja: Agnija Greiziņa, Mārketinga un komunikācijas nodaļas vadītāja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.