Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kaķu jaka

Jaka ir tapusi ar 5 mm apaļadāmajām adatām.

Izvēlieties savam dzijas biezumam atbilstoša izmēra adatas un uzadiet paraudziņu, pēc kura aprēķināsiet jakas kakla izgriezuma apkārtmēru. Jaka tiek adīta klasiskajā reglānā no augšas, līdz ar to darba gaitā ir iespēja izstrādājumu piemērīt. Attēlā redzamā jaka ir adīta ar piecu milimetru apaļadāmajām adatām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kad aprēķināts sākuma valdziņu skaits (lai būtu ērtāk adīt, tam jābūt nepāra), uzmetiet jakas apkaklei nepieciešamo valdziņu skaitu, pierēķiniet vēl papildu 12 vai 16 valdziņus aizdarei.

Pirmo rindu, kas būs izstrādājuma kreisā puse, adiet šādi: pirmo valdziņu noceļ, divus valdziņus izada kreiliski, tālāk ada sviķeli – viens labisks valdziņš, viens kreilisks, pēdējos trīs valdziņus izada kreiliski. Turpmāk katrā rindas sākumā pirmos divus valdziņus noceļ, pārējos ada pēc raksta, rindu noslēdz ar izadītiem valdziņiem – labiski vai kreiliski. Šī būs aizdares mala, tāds neliels “i-cord”. Aizdari, kas būs seši vai astoņi valdziņi, atzīmējam ar marķieriem – aizdari no jakas stāva atdalīs kreilisko valdziņu rinda –, ik pa brīdim veidojam pogcaurumus, pirmo – jau noadot piecas sešas rindas no apkakles sākuma.

Astoņus marķierus ievietojiet, lai norādītu reglāna līnijas pieaudzējuma vietas, vienu marķieri, lai norādītu jakas aizmugures vidusdaļu – šī vieta nepieciešama, ja veidosiet nepabeigtās kārtas jakas kakla izgriezuma padziļināšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apkakli sviķelī ada aptuveni 12–20 centimetrus, tā, lai var glīti atlocīt vai, aizpogājot līdz augšai, pasargāt sevi no vēja.

Reglāna līnija

Turpejošās kārtas ada labiski, atpakaļejošās – kreiliski. Turpejošajās rindās veido pieaudzējumus abpus reglāna līnijas vidus valdziņam (valdziņiem, ja tie ir vairāki), tātad katrā otrajā rindā pieaudzējums plus astoņi valdziņi. Reglāna līniju ada tik garu, cik nepieciešams, bet jāatceras, ka padusē papildus ērtumam uzņemtie valdziņi jāpieskaita klāt kā papildu divi trīs centimetri reglāna līnijas kopējam garumam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tad atdaliet piedurknes, novietojot piedurknes valdziņus uz palīgdiega. Pēc vajadzības reglāna līnijas vidus valdziņu pievieno vai nu piedurknei, vai jakas stāvam. Pirms savienot priekšas daļu ar aizmugures daļu, paduses ērtībai papildus uzņem sešus līdz astoņus valdziņus. Šiem valdziņiem pa vidu ievieto marķieri – tas turpmāk apzīmēs nosacīto sānu vīli gan stāvam, gan piedurknei.

Kaķīšu adīšana

Kad reglāns ir uzadīts pietiekamā garumā, kad ir atdalītas piedurknes, jāuzsāk intarsijas adījums – kaķu silueti. Varat izmantot zīmējumā norādītās krāsas, bet varat adīt dabīgu krāsu kaķīšus. Būtiski ir pareizi sakrustot dziju tā, lai neveidotos caurumi starp figūrām. Tas, protams ir piņķerīgi, jo jāada ar vairākiem kamoliņiem uzreiz, bet pacietīgi, ik pa brīdim atpiņķerējot dziju kamoliņus, tas ir iespējams. Darba gaitā iespējams improvizēt, nav jāpieturas stingri pie zīmējuma, tas būs pat interesantāk. Ja ir luste, var adīt kaķus ar visām astēm!

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jakas stāvu nobeidz ar piemērotas krāsas sviķeli, manā gadījumā tā ir krāsa, ar kuru pēc tam izšuju kaķu kontūras.

Piedurknes

Valdziņus no palīgdiega uzņem uz adatām. Papildu valdziņus uzņem no paduses starpvaldziņiem (tiem, kas tika papildus uzmesti). Ja piedurkni vēlaties kā “balonu”, adiet taisni, bez valdziņu noraukšanas, līdz sasniedzat nepieciešamo piedurknes garumu. Ja vēlaties sašaurināt piedurkni, ievietojiet tās nosacītajā viduslīnijā marķieri un secīgi valdziņus saadiet abpus marķierim, sākumā straujāk – ik pēc pāris rindām pakāpeniski palielinot rindu skaitu starp noraukumiem. Sasniedzot nepieciešamo piedurknes garumu, nobeidz piedurkni ar sviķeli vai rievoto adījumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izšuvums

Kad jaka ir uzadīta, jāķeras klāt izšūšanai. Tam ir izmantots ķēžu dūriens. Vispirms tiek apšūtas kaķu kontūras. Izmantojiet kontrasta krāsas dziju, tādu, kas izceļ kaķu figūras, bet nekonfliktē ar kaķu adīšanai izmantotās dzijas krāsu. Tā kā mana jaka ir oranžos toņos, bet kaķi – spilgtos, ņēmu violetu toņu dziju. Melna manā gadījumā likās pārāk agresīva.

Kad izceltas kontūras, jāizšuj purniņš un acis. Purniņš izšūts, veidojot aplīti un to aizpildot. Pēc tam abpus deguntiņam izšuj ūsas. Tās var būt arī kuplākas, bet es iztiku ar divu ūsu pāri. Izšuj acis – vispirms tumšāku kontūru, tad melno aplīti, krāsaino acs ārmalu. Noteikti melnajā aplītī iešujiet baltas krāsas atspīdumu ar balto dziju, tas piešķirs kaķītim raksturu! Var izšūt arī guļoša kaķīša piemiegtās acis, kā manai jakai, variantu ir daudz. Izšujot acu krāsu, izmantoju jēldziju, jo tā pēc mazgāšanas viegli piefilcējas, izlīdzinot izšuvumu – es neesmu nekāds meistars izšūšanā, tāpēc tāda viltība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iešujam podziņas un nēsājam jaciņu ar prieku.

Nepieciešamie materiāli un darba gaita

■ Aptuveni 400–1200 g dabīga materiāla (aitu, merino aitu, alpakas vilnas) dzija. Viss atkarīgs no izmēra un tā, cik garu gribēsiet jaku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

■ Nelieli krāsaini kamoliņi, no kuriem adīsim kaķu siluetus. Tie var būt atlikumi no citiem darbiem.

■ Apaļadāmās adatas.

■ Zeķu adāmadatas, ja piedurknes adīsiet ar tām.

■ 11 marķieri.

Sarmīte Elsta, “Facebook” profila Sel_knitwear veidotāja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.