Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Iebilstot pret ielas pārdēvēšanu, iedzīvotāji dodas uz pašvaldību

Ceturtdien Friča Roziņa ielas iedzīvotājas Spulga Šavalgina un Dzintra Fišere iesniedza Valkas novada pašvaldības priekšsēdētājam Ventam Armandam Krauklim adresētu iesniegumu. To pieņēma Priekšsēdētāja sekretariāta sekretāre Andra Everte. Foto: Inga Karpova

Ceturtdien pēc pulksten 9 no rīta Valkas novadam pašvaldībā ieradās Friča Roziņa ielas iedzīvotājas Spulga Šavalgina un Dzintra Fišere, lai iesniegtu pašvaldības vadītājam Ventam Armandam Krauklim adresētu iesniegumu ar savāktiem 39 šīs ielas iedzīvotāju parakstiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau otrdienas, 1. novembra, laikraksta publikācijā “Godu izrādīs, nosaucot valstsvīra vārdā ielu ar divām noplukušām mājām” vēstījām, ka pēc novada pašvaldības deputātu 28. oktobra domes sēdē vienbalsīgi pieņemtā lēmuma par līdzšinējās Friča Roziņa ielas pārdēvēšanu Voldemāra Roberta Zāmuela vārdā, Latvijā piektās garākās ielas nosaukumā, notika F. Roziņa 1. un 3. mājas iedzīvotāju sapulce. Pēc tam iedzīvotāji nolēma ar iesniegumu un savāktajiem iedzīvotāju parakstiem vērsties pašvaldībā ar aicinājumu vēlreiz pārskatīt šo jautājumu.

Dz. Fišere stāsta, ka abu daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, uzzinot par iespēju parakstīties, to labprāt arī izdarīja.

“Cilvēki ir ļoti neapmierināti un sašutuši par šo deputātu izvēli par labu garajam nosaukumam. Visi mums teica paldies par to, ka esam tik uzņēmīgas un šo jautājumu turpinām risināt,” atklāj Dz. Fišere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašvaldības priekšsēdētājam adresētajā iesniegumā norādīts, ka bijušās Friča Roziņa ielas iedzīvotājiem “dominē viedoklis, ka jaunais ielas nosaukums sagādās lielas grūtības kā komunikācijā, tā arī dzīvokļu dokumentu noformēšanā. Vairums iedzīvotāju rosina F. Roziņa ielu pārdēvēt par Bērzu ielu”.

Sazinoties ar V. A. Kraukli, viņš uzsver, ka jebkurš iedzīvotāju iesniegtais iesniegums pašvaldībā tiek izskatīts, un šis arī tiks izskatīts un pārrunāts. Izsakot personīgo viedokli, pašvaldības vadītājs saka: “Noteikti to nedarīsim – nemainīsim Voldemāra Roberta Zāmuela ielas nosaukumu pret kādu citu. Atzīstu, ka daudziem cilvēkiem neinteresē vēsture, tāpēc viņiem nav priekšstata, ko Latvijas valsts dibināšanas labā darījis šis cilvēks. Ne tikai Valkā ir jābūt viņa vārdā nosauktai ielai, bet katrā Latvijas pilsētā. Iedzīvotāji apgalvo, ka šajā ielā ir divas noplukušas daudzdzīvokļu mājas. Nākotnē noteikti siltināsim arī šos namus, un pilsētā būs vēl viena skaista iela. Kas attiecas uz teikto, ka iedzīvotāji nevarēs atcerēties šo garo nosaukumu, gribu atgādināt, ka Rīgā ir Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris. Protams, ka cilvēki saka – iesim uz Meierovica bulvāri. Valcēnieši teiks – iesim uz Zāmuela ielu. Mans vēlējums šīs ielas iedzīvotājiem – savākt tikpat daudz parakstu, kas atbalstītu māju pagalmu labiekārtošanu vai pie mājām ierīkot skaistu puķu dobi par prieku sev un vietējai sabiedrībai.”

Šo jautājumu par Friča Roziņa ielas pārdēvēšanu izskatīja divās Attīstību lietu komitejās. Komitejas priekšsēdētājs Vilmārs Vesingi informē, ka šo iedzīvotāju parakstīto iesniegumu deputāti izskatīs un vēlreiz šo jautājumu pārrunās novembra Attīstības lietu komitejas sēdē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pašvaldībai ir savi argumenti, kāpēc šo ielu pārdēvējām par Voldemāra Roberta Zāmuela ielu. Šis ir komplekss pašvaldības lēmums. Atkārtoti izvērtēsim gan tos, gan arī iedzīvotāju minētos argumentus. Likums nosaka, ka pašvaldībai ir rakstiski jāatbild uz iedzīvotāju iesniegumiem. Šajā gadījumā, visticamāk, atbildēsim, nosūtot Attīstības lietu komitejas protokolu,” skaidro V. Vesingi.

“Ziemeļlatvija» turpinās sekot šai ielas sāgai.

SKAIDRO JURISTS

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ieva Bērziņa, Valkas novada pašvaldības Juridiskās nodaļas vadītāja

2022. gada 27. oktobra pašvaldības domes sēdē ar lēmumu Nr.257 “Par Oškalna, Friča Roziņa un Puškina ielu nosaukumu maiņu” (protokols Nr.19, 8.§) nolemts 1) pārdēvēt Friča Roziņa ielu Valkā par Voldemāra Roberta Zāmuela ielu; 2) pārdēvēt Puškina ielu Valkā par Kārļa Skalbes ielu; 3) pārdēvēt Oškalna ielu Valkā par Smēķu ielu. Šāds lēmums pieņemts, pamatojoties uz likuma “Par pašvaldībām” 21. panta pirmās daļas 20. punktu, kas noteic pašvaldības domes tiesības piešķirt nosaukumus ielām, parkiem un laukumiem, kā arī pārdēvēt tos. Attiecībā uz ielu nosaukumu maiņu, to pamatojums tika izklāstīts un par to diskutēts divās Attīstības lietu komitejās, kurām varēja sekot līdzi un izteikt viedokļus. Turklāt tika uzklausīts arī Publiskās atmiņas centra viedoklis. Konkrēti attiecībā uz Oškalna ielas nosaukuma maiņu pašvaldība, realizējot labu pārvaldību un ievērojot iedzīvotāju intereses, pirms lēmuma pieņemšanas veica Oškalna ielas iedzīvotāju aptauju, tādējādi dodot iedzīvotājiem iespēju izteikt viedokli.

Norādāms, ka šis lēmums ir vispārīgs, proti, deputāti atbalstījuši ielu nosaukumu maiņu, tomēr atbilstoši normatīvajiem aktiem pieņemtais lēmums ir nosūtāms saskaņošanai Valsts valodas centram. Līdz ar to arī Valsts valodas centrs izvērtēs, vai pašvaldība pamatoti nomainījusi nosaukumus konkrētajām ielām. Turklāt pieņemtais lēmums šobrīd vēl nerada iedzīvotājiem nekādas juridiskas sekas, tā kā citi lēmumi vēl šobrīd nav pieņemti. Protams, iedzīvotāji ar savām sūdzībām var vērsties pašvaldībā, bet šis lēmums juridiski klasiskā izpratnē šobrīd nav pārsūdzams.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

#SIF_MAF2022

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

  1. Nu un ko tad Fricis tādu nodarījis? Par tādu Zāmuelu pirmo reizi dzirdu, vēl katrā pilsētā savajadzējās tādu ielu. Nē, Rīgu gan lieciet mierā. Starp citu, interesanti, ko tagad darīs ar Navaļnija ielu, ar tak krievs. Tāpat kā Puškins, kurš diezvai kaut ko kādam ir nodarījis.

    10
    4
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.