Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Zelta auskari – vērtība un klasika Tavās ausīs

Foto: Given.lv

Zelta auskari ir viens no populārākajiem juvelierizstrādājumu veidiem pasaulē. Gan sievietes, gan vīrieši, kas nēsā auskarus, visbiežāk priekšroku dod tieši zeltam. Iemesli ir dažādi: tā ir vērtība jau daudzus gadu simtus, tie nekad neiziet no modes un kvalitāte nemainās daudzu gadu garumā.

Ja vēlies uzdāvināt patiešām skaistu un vērtīgu dāvanu sev vai tuvam cilvēkam, zelta auskari ir viens no labākajiem variantiem. Šajā rakstā apskatīsim, kādām niansēm pievērst uzmanību izvēloties zelta juvelierizstrādājumus.

Zelta auskaru nokrāsas

Bieži dzirdēts, ka īsts zelts mēdz būt tikai dzeltens. Daļēji tā ir patiesība, jo dabā sastopams tikai dzeltenais zelts. Taču pateicoties tam, ka zelta juvelierizstrādājumiem nepieciešams citu metālu piejaukums, mūsdienās zelta auskari mēdz būt dažādās krāsās:

 • dzeltenais zelts – klasiskākais zelta auskaru veids. Ļoti iecienīti un pieprasīti. Pastāv uzskats, ka katram, kas nēsā auskarus, jābūt vismaz vienam dzeltenā zelta auskaru pārim;
 • baltais zelts – ļoti skaists, baltā zelta tonis. Latvijā baltā zelta auskari ir iecienīti kopš deviņdesmitajiem gadiem. Baltā nokrāsa tiek iegūta sakausējot zeltu ar sudrabu, niķeli, vai citiem baltiem metāliem;
 • sārtais, rozā jeb sarkanais zelts – sārto zeltu sauc arī par sarkano vai rozā zeltu. Šī zelta nokrāsa kļūst arvien populārāka. Visbiežāk sārtā toņa iegūšanai sakausējumā tiek izmantots varš. Šis zelta veids tiek uzskatīts par vienu no izturīgākajiem, tam pat nav nepieciešams aizsargājošs pārklājums, jo tas ir ļoti ciets;
 • zaļais zelts – pagaidām maz pieprasīta un reti sastopama nokrāsa. Tiek iegūta zeltam pievienojot cinku vai citus metālus, kas rada zaļo toni.
Foto: Given.lv

Kādas ir zelta proves?

Zelta daudzumu konkrētajā juvelierizstrādājumā sauc par karātu vai provi. Latvijā parasti izmanto apzīmējumu prove. Piemēram, zelta auskari 585 provē nozīmē to, ka no tūkstoš daļām šajos auskaros 585 daļas ir zelta. Latvijā visbiežāk sastopami trīs provju veidi:

 • 375. prove ar mazāko zelta sastāvu;
 • 585. prove ar vidējo, optimālo zelta sastāvu;
 • 750. prove ar lielāko zelta sastāvu.

Kāpēc vispār zeltam kaut kas jāpiejauc, kāpēc rotaslietas neizgatavo no tīra zelta? Atbilde ir pavisam vienkārša – zelts ir ļoti mīksts metāls. Tīra zelta rotaslietas viegli skrāpēsies un deformēsies, tāpēc nepieciešams citu – cietāku metālu piejaukums.

Kādi zelta auskari šobrīd ir modē?

Zelta auskaru modē, pašā topa augšgalā ir vienmēr aktuālā klasika. Ja vēlies izskatīties super moderni, tad bižutērijas vietā izvēlies īsta zelta auskarus – riņķīšus. Bet, ja pavisam nopietni, 2022. gada modē ietilpst gan jau pieminētie klasiskie riņķīši, gan zelta auskari ar briljantiem, ja tikai tie ir oversized. Masīvas ķēdes un lieli auskari – šī gada aktuālākā lieta.

Krāsas ziņā popularitāti atgūst dzeltenais zelts. Dzeltenais zelts ir tik pieprasīts, ka šobrīd arī sudraba juvelierizstrādājumus bieži pieprasa apzeltītus. Tas jūtams gan ikdienas rotu, gan arī saderināšanās un laulības gredzenu izvēlē.

Foto: Given.lv

Lai auskari mirdz ne tikai ausīs, bet arī rotaslietu lādītē!

Pirmkārt – zelta juvelierizstrādājumi jāglabā piemērotā rotaslietu lādītē, atsevišķi no citām rotām. Ja runājam tieši par auskariem – lai zelta auskari būtu spīdīgi, tīri un skaisti, tie laiku pa laikam jākopj un jānotīra: 

 • tīrīšana ir vienkāršākā metode – izmērcēt rotu vieglā, siltā ziepjūdenī un notīrīt ar tam paredzētu birstīti (var izmantot arī maigu zobu birsti), beigās noskalot ar tīru ūdeni;
 • spīduma atgūšanai nepieciešams sajaukt sāli, cepamo sodu un siltu ūdeni, tad iemērkt zelta auskarus uz 10 minūtēm. Pēc tam – nospodrināt ar mīkstu drānu.

Svarīgi – kad rotas ir notīrītas un nomazgātas, ieliec tās dārglietu kastītē, kur tām nepiekļūs ne saules stari, ne putekļi un mitrums. Arī skaistas rotaslietu lādītes var priecēt acis, atliek vien izvēlēties piemērotāko, kas iekļausies interjerā!

Foto: Given.lv

Kur apskatīt un iegādāties juvelierizstrādājumus?

Zelta auskari jāizvēlas uzticamā veikalā. GIVEN juvelierizstrādājumi ir mūsdienīgi, kvalitatīvi un par pieejamu cenu. Izvēloties zelta auskarus dāvanā, sazinies ar GIVEN rotu ekspertiem, viņi padomu neatteiks un ir atvērti visiem jautājumiem. Ja nu gadījumā nav pārliecības par to, ko izvēlēties, ir iespēja noformēt gaumīgu un skaistu dāvanu karti, kas tiks nosūtīta tieši saņēmējam.

GIVEN kolekcijas ir iespējams apskatīt klātienē visā Latvijā un Baltijā.  Arī internetā GIVEN ir labākā izvēle, jo:

 • rotas ir pieejamas plašā klāstā dažādās cenu kategorijās;
 • ja izvēlēsies rotu, kā dāvanu, tā tiks noformēta gaumīgi un skaisti;
 • sūtījums tiek apdrošināts līdz saņemšanas brīdim;
 • pirkumu var saņemt pakomātā vai veikalā, iespējams, pat tajā pašā dienā!
 • ja pārdomāsi, GIVEN pieņems rotu atpakaļ bez liekiem jautājumiem;
 • ja nav pārliecības – laipni konsultanti dos padomu rotaslietu izvēlē.

Ienāc GIVEN un apskati, kādi zelta auskari spēs pārsteigt un iepriecināt Tevi vai Tavu mammu, māsu vai draudzeni!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.