Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Skolēnu ekskursijas kā alternatīvs mācību rīks: kāpēc noder praktiska pieredze?

Foto: freepik.com

Skolēnu ekskursijas ir notikums, kuru bērni jebkurā vecumposmā ļoti gaida – sākot no pirmsskolas un beidzot ar vidusskolēniem. Katrā vecumā skolēniem ir savas intereses, un atbilstoši tām ir jāorganizē skolēnu ekskursijas saturs. Kā klases izbraucieni var noderēt bērnu nākotnei? Par to uzziniet šajā izglītojošajā rakstā!

Kāpēc ir svarīgi rīkot skolēnu ekskursijas?

Skolēniem ir nepieciešamas klases ekskursijas daudzpusīgu iemeslu dēļ, kas ietver gan izglītojošas, gan sociālās un emocionālās nianses.

Iepazīstieties ar dažiem no būtiskākajiem iemesliem, kāpēc skolēnu ekskursijas ir tik svarīgas mācību procesa ietvaros!

 1. Praktiska pieredze un mācīšanās – ekskursiju laikā skolēniem ir iespēja pieredzēt mācību saturu ārpus skolas telpām un saprast, kā dažādas nianses strādā reālajā dzīvē. Šī praktiskā pieredze palīdz nostiprināt un labāk izprast tās zināšanas, ko viņi iegūst mācību stundu laikā.
 2. Iespēja iepazīt jaunas vietas un kultūras – skolēnu ekskursijas dod bērniem iespēju iepazīt jaunas vietas, kultūru un vidi, ko viņi, iespējams, savā ikdienā nepieredz. Tas palīdz veidot plašāku izpratni par pasauli un sabiedrību.
 3. Veicina sociālo un emocionālo attīstību – ekskursiju laikā skolēnos tiek veicināta sociālā un emocionālā attīstība. Tā ir iespēja vienaudžiem sadarboties un komunicēt savā starpā, risinot dažādas problēmas, kas var notikt reālā dzīvē.
 4. Motivācija un interese par mācībām – aizraujošas un interesantas skolēnu ekskursijas var iedvesmot skolēnus mācīties un veicināt viņos interesi par konkrēto tēmu vai mācību priekšmetu. Tas var pavērt jaunas karjeras perspektīvas vai palīdzēt izlemt par studiju virzienu.
 5. Prakse specifiskām prasmēm un jomām – praktiskas klases ekskursijas var sniegt iespēju attīstīt bērnos specifiskas prasmes, piemēram, uzņemties līdera lomu. Tāpat šādas zināšanas var noderēt, lai papildinātu zināšanas, piemēram, dabaszinību, vēstures, mākslas vai zinātnes jomās.
 6. Atvieglo mācīšanās procesu – ekskursijas var palīdzēt atvieglot mācīšanās procesu, jo pateicoties praktiskai pieredzei ārpus klases telpām, atsevišķi mācību priekšmeti var būt labāk saprotami un atmiņā paliekošāki.
 7. Draudzība un kopīgas atmiņas – ekskursiju laikā tiek veidotas jaunas un nostiprinātas esošās draudzības, tāpat tiek radītas kopīgas atmiņas starp skolēniem, veicinot pozitīvas attiecības un solidaritāti. Tas šobrīd ir jo īpaši svarīgi, jo pieaug to bērnu skaits, kas cieš no klasesbiedru bulinga.
 8. Iepazīšanās ar potenciālajām karjeras iespējām – ir ekskursijas, kas var piedāvāt skolēniem iespēju iepazīties ar dažādām profesijām un nākotnes karjeras iespējām, kas būs ļoti vērtīgi tiem skolēniem, kas jau šobrīd domā par savu nākotni.

Kopumā skolēnu ekskursijas ir svarīgs un nepieciešams elements skolēnu izglītībā, jo tās veicina daudzpusīgu un visaptverošu mācību pieredzi. Pēdējos gados arvien biežāk tiek runāts par praktiskās pieredzes nozīmi mācību un studiju ietvaros, tādēļ sniedziet bērniem šādu iespēju!

Foto: freepik.com

Praktiskās pieredzes nozīme, lai papildinātu teorētiskās zināšanās

Skolēnu ekskursijas piedāvā nepieciešamo praktisko pieredzi, kas var būt ļoti efektīvs papildinājums teorētiskajām zināšanām, ko skolēni iegūst klasē. Raksta turpinājumā uzziniet, kā tieši šādas praktiskās pieredzes veicina dziļāku un interesantāku mācību procesu!

 1. Tiešās pieredzes nozīme – ekskursijās skolēniem ir iespēja praktiski iepazīties ar tēmu vai jomu, par kuru viņi mācās skolā. Piemēram, apmeklējot dabas parku, bērni var redzēt dabas procesus, par kuriem lasīja mācību grāmatās, vai apmeklējot muzejus instalācijās un interaktīvās izstādēs iepazīties ar konkrētiem vēstures notikumiem.
 2. Iespēja izjust reālas situācijas – skolēnu ekskursijas piedāvā iespēju iepazīt reālas situācijas ārpus viņu ierastās vides, kas var būt sarežģītas vai mainīgas. Tas palīdz skolēniem pielāgoties un pielietot savas zināšanas un prasmes atbilstoši konkrētajai situācijai. Piemēram, lāzerpeintbola vai peintbola spēles laikā kopīgi pieņemt lēmumu par labāko stratēģiju, lai gūtu uzvaru pār pretinieku.
 3. Iespēja uzzināto redzēt realitātē – nav noslēpums, ka zināšanas labāk tiek apgūtas darot praktiski, nevis tikai lasot grāmatās vai klausoties skolotāja stāstījumā. Piemēram, skolēni var apmeklēt zemnieku saimniecības un redzēt, kā notiek ikdienas darbs, kā realitātē tiek kopti dažādi kultūraugi. Arī pieaugušajiem ir daudz vieglāk iejusties darba vietā, ja kolēģis praktiski parāda jaunos darba pienākumus nevis tikai par tiem izstāsta mutiski.
 4. Iepazīšanās ar dažādiem profesiju pārstāvjiem – ekskursiju laikā iespējams viesoties pie dažādu jomu profesionāļiem, kas sniegs skolēniem praktisku informāciju un iedvesmu ne tikai par konkrēto nozari, bet arī motivāciju mācīties un gūt labākus rezultātus, lai dzīvē kaut ko sasniegtu.
 5. Iespēja darboties praktiski – dažu ekskursiju laikā skolēni var patstāvīgi piedalīties konkrētās darbībās vai eksperimentos, kas palīdz nostiprināt teorētiskās zināšanas. Piemēram, maizes ceptuvēs uzzināt plašāk par maiznieka arodu un pašam pagatavot gardu maizīti, kartingu trasēs saprast, kā darbojas dažādi fizikas likumi un gūt pirmās braukšanas iemaņas u.c.
 6. Motivācija mācīties – bērni atzīst, ka skolēnu ekskursijas ir laba motivācija, kas sniedz viņiem interesi par mācībām un dažkārt pat palielina vēlmi apmeklēt skolu.
 7. Atmiņas un pozitīvas emocijas – skolēnu ekskursija piedāvā ne tikai mācību iespējas, bet arī iespēju radīt pozitīvas atmiņas un jaukus piedzīvojumus, kas palīdz veicināt skolēnu emocionālo labklājību un motivāciju uzlabot savas sekmes mācībās.

Kopumā skolēnu ekskursijas ir efektīvs un iedvesmojošs veids, kā papildināt klasē iegūtās teorētiskās zināšanas ar praktisku pieredzi un palīdzēt skolēniem dziļāk izprast un iemācīties mācību vielu.

Ja vēlaties skolēniem noorganizēt aizraujošu izbraucienu ārpus skolas, tālāk rakstā uzziniet vairākas idejas, kas neliks viņiem vilties!

3 skolēnu ekskursiju idejas

Bērniem patīk gūt jaunu pieredzi, viņus aizrauj interaktīvi piedzīvojumi. Uzskats, ka ekskursijām ir jābūt tikai kāda konkrēta mācību priekšmeta ietvaros, ir novecojis. Ir ļoti daudz prasmju, kas jauniešiem ir jāgūst, lai viņi justos pārliecināti par sevi, savām spējām un veiksmīgāk iejustos sabiedrībā. Tieši tāpēc aicinām ekskursiju ietvaros izvēlēties arī tādas vietas un aktivitātes, kas skolēniem sniegs pozitīvas emocijas un palīdzēs attīstīt viņus kā personības!

1. Lāzertaga spēle

Lāzertags jeb lāzera peintbols ierindojas skolēnu ekskursijas topa augšgalā, ja izvēle būtu tikai bērnu pārziņā. Šī ir sportiska un aizraujoša aktivitāte, kas piemērota jau no 4 gadu vecuma. Spēle noris īpaši ierīkotos iekštelpu vai āra laukumos, grupai sadaloties divās komandās. Mērķis ir gūt uzvaru pār pretiniekiem, vienlaikus krājot punktus arī savai personīgajai statistikai. Spēles laikā izmanto lāzera “ieročus”, kas darbojas ar infrasarkanajiem stariem gluži tāpat kā televīzijas pultis. Tas ir gan veselībai nekaitīgi, gan trāpījums nav sāpīgs un neatstāj zilumus.

Šādas skolēnu ekskursijas izklaides parkā “GUNSnLASERS” ir maciņam draudzīgas, jo viss vajadzīgais ir iekļauts starta komplektā:

 • lāzertaga spēles “ierocis”;
 • spēles laukums iekštelpās vai ārā;
 • instruktors, kurš izskaidro noteikumus un visas spēles laikā ir kopā ar bērniem, uzraugot kārtību un dodot dažādas misijas jeb uzdevumus;
 • misijām nepieciešamie atribūti;
 • diploms katram spēlētājam pēc spēles;
 • atpūtas galdiņš vai piknika vieta, kur var turpināt ekskursiju pēc spēles;
 • iespēja pašam ņemt līdzi savus ēdienus un dzērienus.

Lai pieteiktu ekskursiju mazai vai lielai klasei, rakstiet uz info@gunsnlasers.lv vai zvaniet pa tālr. 27274646 (spiediet taustiņu 1, tad atkal 1 un gaidiet savienojumu)! “GUNSnLASERS” strādā katru dienu, arī nedēļas nogalēs un vēlu vakaros.

Foto: gunsnlasers.lv

2. Elektrokartingi

Sniedziet bērniem iespēju gūt pirmās braukšanas iemaņas! Šīs prasmes viņiem noderēs arī vēlāk, kad būs jāiegūst autovadītāja apliecība. Atrodoties trasē, tiks trenēts arī reakcijas ātrums, ātra lēmumu pieņemšana un spēja reaģēt spriedzes situācijā, kad steigšus jāpieņem lēmums.

Kāpēc benzīna kartingu vietā izvēlēties elektrokartingus?

 • Tie ir dabai draudzīgāki, jo neatstāj kaitīgos izmešus, kas apdraud gan dabu, gan cilvēkus un dzīvniekus.
 • Ar elektrokartingiem var braukt arī iekštelpās, tāpēc šādas skolēnu ekskursijas var rīkot pat tad, kad laikapstākļi ir slikti.
 • Elektrokartingu jaudu ir iespējams regulēt, pielāgojot to braucēja vecumam un līdzšinējām iemaņām.
 • Sistēma uzskaita katra braucēja apļa laiku, tāpēc var rīkot draudzīgas sacensības, nosakot, kurš no klases ir pats ātrākais.

“GUNSnLASERS” elektrokartingu parkā minimālais braucēja auguma garums ir 1,20m. Tas ir garums, ar kuru būs iespējams ērti aizsniegt pedāļus un droši braukt. “GUNSnLASERS” kartingu halle atrodas Rīgā, Mārkalnes ielā 10 (Jugla).

Piesakiet ekskursiju iekštelpu kartingu trasē, zvanot pa tel. +371 27274646 vai rakstot vēstuli uz info@gunsnlasers.lv!

Foto: gunsnlasers.lv

3. Reball spēle

Ja skolēnu ekskursijas tiek rīkotas pamatskolēniem vai vidusskolas vecuma bērniem, laba izvēle būs reball jeb peintbols, kurā izmanto gumijas bumbiņas. Atšķirībā no tradicionālā krāsu peintbola, reball spēlē bumbiņas var lietot atkārtoti un tās neatstāj krāsu pleķi uz apģērba. Līdz ar to izmaksu ziņā reball būs labāka izvēle.

Foto: gunsnlasers.lv

Ko bērni iegūs no reball spēles?

 • Prasmi sastrādāties komandā, vienlaikus attīstot arī līdera dotības.
 • Sportisku izkustēšanos un draudzīgu sacensību garu.
 • Vienotības izjūtu un saliedētību.
 • Iespēju vienam par otru uzzināt ko jaunu.
 • Pozitīvas emocijas un atmiņas, kas, iespējams, saglabāsies uz visu mūžu.

Spēles laikā starp bērniem veidosies jaunas draudzības, kā arī tiks nostiprinātas esošās. Un tas ir tieši tas, kas jauniešiem ir nepieciešams, lai viņi ar prieku dotos uz skolu un šo dzīves posmu atcerētos ar patīkamām un siltām atmiņām.

Piesakiet skolēnu ekskursijas “GUNSnLASERS” izklaides parkos Rīgā:

 • aizpildot tiešsaistes kontaktformu mājaslapā www.gunsnlasers.lv (interneta vietnē varat izpētīt arī plašāku informāciju par piedāvājumu);
 • rakstot vēstuli uz e-pasta adresi info@gunsnlasers (vēstulē norādiet vēlamo skolēnu ekskursijas datumu un aptuveno dalībnieku skaitu);
 • zvanot pa telefona nr. 27274646 jebkurā dienā!

Izdevīgs piedāvājums ekskursijām

“GUNSnLASERS” bieži piedāvā ko izdevīgāku tieši skolēnu ekskursiju grupām, piemēram, atlaidi vai citus bonusus. Ienāciet ŠEIT un aplūkojiet aktualitātes!

Ļaujiet bērniem piedzīvot ko īpašu, sarīkojot neaizmirstamu ekskursiju jau tagad!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.