Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kā uzlabot savu kredītvēsturi? Pieci Noderīgi Padomi

Kredīta saņemšana ir svarīgs solis, un pirms pieņemat lēmumu par aizdevumu, ir būtiski izprast visus iespējamos nosacījumus, lai nodrošinātu visizdevīgāko risinājumu. Dažādi kredītu veidi ir paredzēti dažādiem mērķiem – piemēram, hipotekārais kredīts, ja nepieciešams iegādāties mājokli, vai auto līzings un auto kredīts, ja vēlamies iegādāties automašīnu. Katram kredīta veidam ir savas specifiskās prasības un atmaksas nosacījumi. Tādēļ ir būtiski labi izprast, kādu veidu kredīts tieši atbilst mūsu vajadzībām un finansiālajai situācijai, lai nodrošinātu visizdevīgāko risinājumu.

Finanšu darījumos svarīga loma ir personiskai kredītvēsturei. Katrs kredītdevējs, analizējot kredīta pieprasījumu, ņem vērā pieteikuma iesniedzēja kredītvēsturi. Kredītvēsture ir sava veida atspoguļojums par indivīda spēju vai nespēju segt finansiālās saistības. Tas nozīmē, ka indivīdi ar nelabvēlīgu kredītvēsturi sastop grūtības saņemt kredītus vai citus finanšu pakalpojumus. Šajā rakstā apskatīsim, kas tieši ir kredītvēsture, kā tā veidojas un kā to var uzlabot.

Kāpēc svarīga laba kredītvēsture?

Labas kredītvēstures nozīme sniedzas ārpus vienkārši kredīta saņemšanas. To vērā ņem ne tikai kredītdevēji, bet arī citi pakalpojumu sniedzēji un pat potenciālie darba devēji. Pirmkārt, laba kredītvēsture ir skaidrs signāls par indivīda atbildību un uzticamību, kas atspoguļo to, kā persona rīkojas attiecībā uz finansiālajām saistībām. Otrkārt, tā nodrošina iespēju gūt labākus darījumu nosacījumus, piemēram, saņemt aizdevumus ar zemākām procentu likmēm.

Labai kredītvēsturei ir vairākas priekšrocības, tādēļ ir svarīgi katram individuāli rūpēties par savu kredītvēsturi un, ja nepieciešams, uzlabot to. Piemēram, daudzi vēlas īpašumu, taču pašu finanšu līdzekļi bieži nav pietiekami. Šajā situācijā hipotekārais kredīts ir nepieciešams solis. Ja kredītvēsture ir laba, hipotekārais kredīts var tikt piešķirts ar labvēlīgiem nosacījumiem, bet ja tā ir slikta, var rasties grūtības vai būt nepieciešama papildu ķīla. Tādējādi laba kredītvēsture nodrošina ne tikai finansiālu elastību, bet arī paplašina iespējas izvēlēties un realizēt svarīgus dzīves mērķus. Kredītvēstures veidošana un uzturēšana ir ilgtermiņa process un nezinām, cik drīz aizdevums būs nepieciešams. Tomēr, ir vairākas lietas, ko vari darīt jau tagad, lai parūpētos par labu kredītvēsturi nākotnē.

Pieci padomi kredītvēstures uzlabošanai

  1. Pārbaudi savas kredītvēstures informāciju!

Var gadīties, ka uzņēmums, ar kuru tev ir kredītsaistības, norādījis nepatiesu informāciju kādam no kredītu reģistriem. Otrs variants – radusies kļūda tieši kredītu reģistrā. Pārbaudi savu kredītvēstures informāciju un pārliecinies, ka visa tur norādītā informācija ir precīza. Savu kredītvēsturi ir iespējams pārbaudīt, izmantojot kredītreģistru mājaslapas. Gan privātpersonu (kredītņēmēju), gan aizdevēju izmantoto kredītvēstures informāciju var atrast Kredītinformācijas Biroja interneta vietnē www.manakreditvesture.lv. Kredītvēstures datiem var piekļūt caur internetbanku, un divas reizes gadā šāda pārbaude ir iespējama bez maksas.

  1. Pārliecinies par oficiāliem un regulāriem ienākumiem!

Lai tava kredītvēsture būtu pievilcīga, ļoti liela nozīme ir regulāriem un oficiāliem ikmēneša ienākumiem. Ja jaunajā darba vietā vēl esi pārbaudes laika darbinieks, nesteidzies un piesakies aizdevumam vēlāk, kad esi strādājis jau vismaz pusgadu. Tādējādi aizdevējs sapratīs, ka risks ir mazāks un aizdevumu spēsi atmaksāt. Turklāt, aizdevējs ņem vērā tikai tos ienākumus, par kuriem tiek maksāti nodokļi. Tātad, ja saņem daļu algas “aploksnē”, šie ienākumi netiek ņemti vērā, izvērtējot spēju aizņemties.

  1. Kārtojiet savas esošās saistības!

Pat, ja iepriekš esat kavējis maksājumu vai ir uzkrājies parāds, jaunās saistības kārto laicīgi. Ja iepriekšējie maksāšanas paradumi norāda uz saistību laicīgu nepildīšanu, labāku iespaidu radīsiet, šos paradumus mainot. Lai izvairītos no vienkāršas aizmāršības rēķinu apmaksā, izmanto internetbankās pieejamo automātisko rēķinu apmaksu – tā visi elektroniskie rēķini tiks apmaksāti laicīgi, un tava kredītvēsture būs drošībā. Kredītvēsturi var negatīvi ietekmēt dažādi faktori, piemēram, kavēti maksājumi – gan lielāki, gan mazāki, gan atsevišķu, gan regulāru maksājumu kavējumi, neapdomīga aizņemšanās – piemēram, aizdevumu ņemšana, neaprēķinot savas iespējas tos atmaksāt, par citu personu sniegts galvojums – ja persona, par kuru sniegts galvojums, nepilda savas saistības.

Arī, piemēram, kredītlimita laicīga neatmaksāšana var tikt uzskatīta par aizdevumu un kā parādsaistības tikt iekļauta personas kredītvēsturē. Tā kā laikus nesamaksāti rēķini ir galvenais faktors, kas negatīvi ietekmē kredītvēsturi, pirms jebkuru finansiālu saistību uzņemšanās ir būtiski izvērtēt savu maksātspēju un iespējamos saistītos riskus – jāapzinās, ka uz kredītvēsturi negatīvu ietekmi var atstāt arī tādi gadījumi, kad, piemēram, bijušas problēmas ar kredīta atmaksu plānotajā termiņā un tāpēc nācies pagarināt kredīta atmaksas termiņu.

  1. Triks! Aizņemies un ātri atdod aizdevumu.

Šāda rīcība ir viens no ātrākajiem veidiem, kā iegūt pozitīvu ierakstu savā kredītvēsturē. Ja tava kredītvēsture ir sabojāta, nāksies ņemt dārgu aizdevumu ar neizdevīgām procentu likmēm. Veic visus maksājumus laikā, kā arī nāks tikai par labu, ja aizdevumu atmaksāsi pirms termiņa beigām. Lai gan šī metode nav finansiāli izdevīga, tā ātri apliecinās tavu finanšu disciplīnu un uzlabos kredītvēsturi.

  1. Refinansēšana un stratēģiska kredītlīnijas neizlietošana

Ja parādu slogs šķiet pārāk liels, apsver pieejamos risinājumus, sazinoties ar aizdevēju. Piemēram, varētu būt iespējams vienoties par kredīta atvaļinājumu vai izskatīt pārkreditācijas iespējas, kas var nodrošināt izdevīgākus atmaksas nosacījumus. Izvairieties no regulāras kredītkaršu maksimālā limita izmantošanas, paturējot rezervē būtisku kredītlimita daļu. Tāpat centieties uzturēt veselīgu kredīta izmantošanas un atmaksas attiecību līdzsvaru.

Nav nepieciešams atteikties no kredītlīnijām pēc to pilnīgas atmaksas, jo pieejama kredītlīnija pozitīvi ietekmēs kredītvēsturi, un laika gaitā, šādi demonstrējot atbildību finanšu jomā, jūsu kredītvēsture uzlabosies

Kredītvēsture ir savdabīgs finansiālās disciplīnas spogulis, sniedzot ieskatu gan aktuālajās, gan iepriekšējās kredītsaistībās, aizdevumu galvojumos un dažāda veida regulārajos maksājumos, tostarp komunālajos pakalpojumos, līzingos, galvojumos par citiem, mobilā telefona rēķinos un citos finanšu pienākumi. Daudzas kredītkompānijas joporojām ar ļoti minimālu uzticību raugās uz jauniešiem, kas vēlas saņemt naudas aizdevumu, tomēr pēdējā laikā arvien vairāk aizdevēju piedāvā kredītu no 20 gadiem. Reizēm jauniešiem šāds kredīts nepieciešams, lai veiksmīgi spētu uzsākt patstāvīgu dzīvi vai nodrošinātu veiksmīgu studiju procesu.

Visbiežāk kredīts no 20 gadiem var saņemt kā nebanku aizdevumu, Izmantojot online kredītu iespējas, pie vēlamās naudas summas var tikt jau desmit līdz divdesmit minūšu laikā, tomēr pirms tam vajadzētu iepazīties ar noteikumiem, kas pieejami aizdevēja mājas lapā, jo ne visi kreditori piedāvā ātro kredītu no 20 gadu vecuma.

Iemesls, kāpēc ir tik svarīgi attiekties atbildīgi pret finanšu saistībām, aizņemties atbildīgi un laikus segt visus maksājumus, slēpjas tieši kredītvēstures ietekmē. Nepārdomāta un bezatbildīga rīcība var ļoti negatīvi ietekmēt kredītvēsturi, kas, savukārt, var ļoti nopietni ierobežot finanšu pakalpojumu pieejamību nākotnē.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.