Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Vasaras nogale – labākais kāzu laiks

Valkas novada Dzimtsarakstu nodaļā 11. augustā pēc desmit gadu kopdzīves viens otram “jā” vārdu teica valcēnieši Sanita Šņepste, TV šova “Lauku sēta 2018” uzvarētāja, un Helmuts Jansons. Foto: No personīgā arhīva

Vēsturiski Latvijā vasaras nogale ir labākais kāzu laiks. Tā ir tagad, un tā bijis pirms 50 un 60 gadiem. No 24. augusta līdz 1. septembrim novada pašvaldība sveiks četrus Dimanta pārus, kuri laulībā nodzīvojuši 60 gadus, un trīs Zelta pārus, kuru kopdzīve ilgst 50 gadus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Novada pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Māra Zeltiņa stāsta, ka kopā ar novada pašvaldības priekšsēdētāju Gitu Avoti ar sirsnīgiem sveicieniem dosies pie visiem šiem Goda pāriem.

Pāri jūtas iepriecināti un sveicēji – gaidīti

“Citreiz gada laikā ir tikai 20 šādu Goda pāru, bet te nedēļas laikā – septiņi. Tas ir nebijis gadījums. Tas nozīmē, ka arī pirms 50 un 60 gadiem augusta nogale un septembra sākums bijis ļoti labs kāzu laiks,” secina Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sveicot šos Goda pārus, M. Zeltiņa novērojusi, ka viņi tiešām jūtas iepriecināti.

“Mums ir skaists apsveikums. Pasniedzam vai nu vietējā ziedu salona “Elston” vai “Ingra” floristu veidotu ziedu pušķi. Nereti sievietes saka, ka tik skaisti ziedi dzīvē nav bijuši. Bistro “Jumis” konditori vienmēr izcep īpašu kāzu jubilejas torti ar balto šokolādi, kas rotāta ar gredzeniem. Savukārt Valkas pilsētas kultūras nams dāvina ielūgumus uz kādu pasākumu. Priecājos, ka aizvadītajā piektdienā notikušajā koncertā “Teātra tenori” pamanīju vismaz divus Goda pārus, kuri ar ielūgumiem apmeklēja šo pasākumu. Dāvinām arī dāvanu karti un novada suvenīrus. Lielākoties mūs sagaida ar no sirds sarūpētu cienastu. Taču tas nav galvenais. Parasti vienmēr uzklausām iepazīšanās stāstu, kurš kuru noskatījis un pirmais uzrunājis, kā tika svinētas kāzas, vai nāca kūjnieki, vai arī kādam bijušas tā saucamās komjauniešu kāzas, kurās darba laikā aizskrēja sareģistrēties un pēc tam atgriezās savā darbā. Izrunājam par to, kā dzīvē gājis, kā ar bērniem, mazbērniem un arī mazmazbērniem. Parasti tās ir ļoti jaukas viesošanās, jo pilnīgi visi šie Zelta un Dimanta pāri ir fantastiski cilvēki,” ir pārliecināta M. Zeltiņa.

Šovasar – kāzu skaits pietiekams

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī šovasar novada Dzimtsarakstu nodaļā, salīdzinot ar “Covid-19” pandēmijas laiku pirms trijiem un diviem gadiem ar daudziem aizliegumiem, kāzu skaits esot pietiekams.

“Žēl, ka mūspusē ir tik maz kāzu svinību vietu. Ja kādā nedēļas nogalē kāda no tām ir aizņemta, jaunajam pārim jāmeklē svinēšanas vieta kaut kur tālumā vai jāmaina kāzu datums. Pēdējās nedēļās ir bijis tā, ka laulājam gan piektdienās, gan arī sestdienās. Agrāk par labāko kāzu laiku uzskatīja septembri vai oktobri, jo tad bija ražas laiks. Mūsdienās kāzas vairāk svin jūlijā un augustā, jo ir skaists un silts laiks,” novērojusi M. Zeltiņa. Viņa stāsta, ka šovasar ir vairāki pāri, kas ilgi jau dzīvo kopā un beidzot nolēmuši juridiski sakārtot savas attiecības.

“Maz ir to pāru, kas steidzas apprecēties uzreiz pēc vidusskolas. Mūsdienās ir mainījies uzskats par vecumu, kurā būtu jāstājas laulībā. Cilvēki ar apdomu izlemj, kad un ko viņiem vajadzētu darīt. Ja jaunajam pārim ir kāds kopīgs bērns, tas ir brīnišķīgi. Bērni piedalās vecāku kāzās, kāds iet pa priekšu jaunajam pārim un nes gredzenus. Tas viss ir skaisti,” priecājas M. Zeltiņa. Viņa atzīst, ka Valkā precas ne tikai vietējā novada iedzīvotāji, bet arī no citiem novadiem un pilsētām. Proti, savu laulību var reģistrēt jebkurā vietā Latvijā Dzimtsarakstu nodaļā vai vienojoties pie jebkura mācītāja. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šovasar M. Zeltiņai nav nācies doties izbraukuma laulībās. Nereti Latvijas vasaru nepastāvīgie laika apstākļi izjauc svinību gaisotni.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pāri tomēr izvēlas kāzu svinības Dzimtsarakstu nodaļas svinību zālē, kur pirms tam telpu var ar kondicionieri atvēsināt. Ir pietiekami daudz piebraucamo vietu, kā arī jaunie pāri izvēlas fotografēšanos Lugažu laukumā pie strūklakas. Šovasar kāds pāris pēc ceremonijas foto sesiju rīkoja atjaunotajā Putras kalnā. Valkā ir radītas vairākas fotogēniskas vietas,” ar gandarījumu stāsta M. Zeltiņa. Viņa atzīst, ka šovasar visi pāri ir sirsnīgi un mīļi, daži – arī jau gados. 

“Ziemeļlatvija” interesējās, vai no šovasar jau notikušajām kāzām M. Zeltiņai ir kādas īpašas, kas palikušas atmiņā. Viņa stāsta, ka aizvadītajā sestdienā, 19. augustā, notikušās kāzas ilgi atcerēsies.

“Pēc stiprā negaisa un lietusgāzes applūda pašvaldības ēka Beverīnas ielā 3, kur atrodas arī Dzimtsarakstu nodaļa. Ēkā bija plūdi! Pirms ceremonijas kopā ar savām darbiniecēm smēlām ūdeni. Paldies Vilnim Vilgutam, kurš nodrošināja pieeju internetam un varējām izdrukāt dokumentus. Visā ēkā noslēdza elektrību, jo tas varēja būt bīstami. Atstāja tikai laulību zālē. Neilgi pirms ceremonijas sākuma ar pulti mēģināju atvērt galvenās ieejas durvis, bet tās nevērās, jo nebija taču elektrības. Kāziniekus vedām caur pagalma puses durvīm. Diemžēl ēkai ir lieli postījumi, bet kāzas notika un viss beigās bija labi. Tā tiešām bija ekstremāla situācija,” pēc piedzīvotā secina M. Zeltiņa. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UZZIŅAI

No 24. augusta līdz 1. septembrim Valkas novadā īpašus sveicienus saņems:

Dimanta kāzu pāri –

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
  • Lubiņu ģimene Valkā,
  • Māsēnu ģimene Valkā,
  • Visocku ģimene Valkā,
  • Mežuļu ģimene Kārķos;

Zelta kāzu pāri –

  • Ozolu ģimene Valkā,
  • Karpovu ģimene Valkā,
  • Breidaku ģimene Valkā.

UZZIŅAI

2023. gada vasaras periodā Valkas novada Dzimtsarakstu nodaļā laulību reģistrēja:

  • jūnijā – 5 pāri,
  • jūlijā – 9 pāri,
  • līdz 22. augustam – 6 pāri.

Avots: Valkas novada Dzimtsarakstu nodaļa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.