Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valkā atklāta SOS ģimeņu māja

SOS mamma Sanita Grīnberga gādā par mājas soli un kuplas ģimenes – piecu bērnu – labsajūtu jaunajās mājās. Foto: Ilze Fedotova

Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija šomēnes atklāja SOS bērnu ciemata māju Valkā. Tur savu jauno mājvietu radusi piecu bērnu ģimene, kuri zaudējuši bioloģisko vecāku aprūpi un par kuriem tagad ikdienā rūpējas sociālā audzinātāja jeb SOS mamma un auklīte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ziemeļlatvija” SOS bērnu ciemata mājās Valkā viesojās trešdienas pēcpusdienā, kad no bērnudārza un skolas atgiezušies visi bērni. Arī dienas otrajā pusē viņiem netrūkst enerģijas un spēka – bērni lēkā uz batuta, laižas lejā no slidkalniņa un šūpojas. “Enerģijas viņiem pietiek. Visu laiku jābūt klāt. Uz batuta arī visi reizē netiek – vai nu vispirms tie ir mazākie bērni un lielākie pēc tam, vai otrādi,” pauž SOS mamma Sanita Grīnberga un uzsver, ka ģimene jaunajā mājvietā jau ir iedzīvojusies un ar visu jau apradusi. “Lai gan Valkas mājas oficiālā atklāšana notika pirms divām nedēļām, mēs šeit jau dzīvojam no februāra vidus. Mums bija laiks iedzīvoties, tāpēc dienā, kad pie mums ieradās ciemiņi oficiālā vizītē, uzņēmām viņus ar lielu prieku, iepazīstinājām ar māju un apkārtni,” papildina Sanita un arī laikrakstam izrāda ciemiņu sadāvinātos kociņus, kas iestādīti mājas pagalmā, tur tagad aug ābelītes un ķirši, kas priecēs ģimeni gan ziedu laikā, gan ievācot ražu. Un darba pagalmā netrūkst – tur ir plašs mauriņš, uzraktas vairākas dobes un uzcelta siltumnīca, kurā jau var manīt brašus tomātu stādus. “Bērniem šeit patiešām viss ir, sākot no rotaļu laukuma līdz zaļajai zonai. Dārzs un siltumnīca ir arī tādēļ, lai bērni augot redz, ka, lai izaugtu tas pats tomāts, par stādu ir regulāri jārūpējas, tam jāvelta laiks un uzmanība, tikai tad būs rezultāts. Tāpat ir arī dzīvē attiecībā uz citām lietām, – lai veidotos labas attiecības ar ģimeni un līdzcilvēkiem, ir jāiegulda arī savs devums,” pārliecināta Sanita, kura pati ir no Smiltenes puses.

Ģimenei jau no pirmajām dienām izveidojies savs dienas ritms. “Skolas dienās celšanās ir pulksten 6.30. Kāpēc tik agri? Jāpaspēj meitenēm sataisīt frizūras, jāgatavo brokastis, tad bērni jāizvadā uz skolu un bērnudārzu. Viss kā parastā daudzbērnu ģimenē,” atklāj Sanita, kura audžumammas lomā ir ar lielu pieredzi. Savulaik viņa pati ģimenē uzņēmusi bez vecāku gādības palikušus bērnus, bet pirms Valkas SOS mājas strādājusi Valmieras SOS bērnu ciematā par auklīti, kur devusi brīvdienas citām SOS mammām. “Ar bērniem vienmēr esmu ļoti labi sapratusies. Protams, ne vienmēr viss ir viegli un vienkārši, jo, lai gan pēc vecuma viņi daudz neatšķiras, katram tāpat ir savas intereses un vajadzības. Man patīk SOS ciematu ideja un vīzija par to, ka katram bērnam ir jāaug ģimeniskā vidē, ka viņiem tiek dota māju sajūta, un tieši tāpēc es šeit esmu, jo varu arī no savas puses kā mamma dot savu devumu,” viņa saka un priecājas, ka pamazām ģimene arī socializējas ar apkārtējiem. Piemēram, aizvadītajā nedēļā bērni sadraudzējušies ar kaimiņu mājas bērniem. Tas vien nozīmē, ka dzīve SOS mājas ģimenē nenorit nošķirti vai nodalīti no sabiedrības, bet gan gluži otrādi – mijiedarbībā ar citiem cilvēkiem un pilsētas vidi.

Sanitas aprūpē šobrīd ir divi pirmklasnieki un trīs vēl mazāki bērni, kas apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi. Viņi visi ir vienas ģimenes bērni, kas šeit nonākuši no Ventspils pašvaldības. Vēl bez uzņemtajiem bērniem uz vietas SOS mājā dzīvo arī Sanitas jaunākā meita, kura pēc skolas labprāt veic arī mājas soli, palīdzot mammai gatavot vakariņas, mazgāt traukus un citos darbiņos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valkas SOS māja tapusi, Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācijai deinstuticionalizācijas procesa ietvaros cieši sadarbojoties ar Valkas novada pašvaldību, Labklājības ministriju un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.

Valmieras SOS bērnu ciemata direktors Edijs Pētersons atklāj, ka pirmo reizi Latvijā ir radīts ģimeniskai videi pietuvināts bērnu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojums, kura sniegšanā cieši sadarbojas valsts, pašvaldība un nevalstiska organizācija. Valkas māja darbojas ciešā sadarbībā ar Valmieras ciemata speciālistiem. “Mums ir liels prieks un gandarījums, ka arī Valkā tagad ir šāda māja. Tas ir komandas darbs, jo tika iesaistīti ļoti daudzi cilvēki. Arī atklāšanas pasākumā ar savu klātbūtni pagodināja gan atbalstītāji, gan sadarbības partneri un amatpersonas no iesaistītajām pašvaldībām un ne tikai,” atgādina E. Pētersons.

Par vēl vienas SOS mājas atklāšanu gandarījumu paudusi arī Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācijas direktore Ilze Paleja: “Esam gandarīti par jaunās SOS ģimenes mājas atklāšanu Valkā. Tā ir jau ceturtā SOS ģimene, kas uzsāk savu darbību ārpus SOS bērnu ciematu teritorijas, bet pirmā māja un ģimene, kas izveidota deinstuticionalizācijas procesa ietvaros. Ļoti novērtējam Valkas novada pašvaldības iniciatīvu un pateicamies par mums uzticēto atbildību, sniedzot iespēju piepildīt pašvaldības doto nekustamo īpašumu ar saturu – rūpēm par bērniem, kuri zaudējuši iespēju augt savā bioloģiskajā ģimenē. Valkas māja ir pirmais šāda veida sadarbības piemērs Latvijā, un mēs ceram, ka tam sekos līdzīgas sadarbības arī citviet Latvijā.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija ir nevalstiska labdarības organizācija, kas nodrošina ilgtermiņa ģimenisku aprūpi bez vecāku gādības palikušiem bērniem un uztur ģimeņu atbalsta centrus un ārpusģimenes aprūpes atbalsta centrus “Airi vecākiem” vairākās Latvijas pašvaldībās. Divu SOS bērnu ciematu audžuģimenēs (Īslīcē un Valmierā), četrās integrētajās SOS ģimenēs, kā arī SOS jauniešu mājā Jelgavā atbalstu, drošību un jaunas mājas raduši 120 bērni un jaunieši no visas Latvijas. Kopumā visās SOS bērnu ciematu īstenotajās atbalsta programmās gada laikā palīdzību saņem vairāk nekā 1200 bērnu.

SOS ciematu kustība paredz arī ģimeņu stiprināšanas un atbalsta pasākumus, sniedzot palīdzību ģimenēm, kas nonākušas krīzes situācijās, iesaistot tās Ģimeņu stiprināšanas projektos. Projektu mērķis ir palīdzēt vecākiem uzņemties atbildību un rūpes par saviem bērniem, lai bērni varētu augt tiem vispiemērotākajā vidē – savā ģimenē.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.