Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pieturas punkti mērķtiecīgai multivitamīnu izvēlei

Man, lūdzu, multivitamīnu multipaku! Multivitamīns vēderā, un vesels kā rutks? Iespējams. Taču – vai ikviens un vai vienmēr? Nevajadzīgi vai nepareizi lietoti vitamīnu un minerālvielu kompleksi var radīt blakusparādības, turklāt īpaši jāuzmanās cilvēkiem ar hroniskām slimībām un vecākiem, izvēloties multivitamīnus bērniem. Kā izdarīt gudru izvēli un kad multivitamīni būtu patiešām noderīgi?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Farmaceite Ērika Pētersone: “Komplekso vitamīnu un minerālvielu piedāvājums ir plašs. Aptiekas apmeklējuma laikā diez vai ir iespējams pietiekami iedziļināties katra multivitamīnu kompleksa sastāvā, tādēļ iesaku izstāstīt savu vajadzību farmaceitam un saņemt konsultāciju par piemērotāko preparātu. Multivitamīnu kompleksi galvenokārt ir paredzēti profilaksei, piemēram, stiprākiem kauliem, zobiem, locītavu veselībai, smadzeņu darbības vecināšanai, sirds un asinsvadu sistēmas atbalstam, normālai imūnsistēmas darbībai. Tiesa, cenšoties nodrošināt dažādu orgānu sistēmu veselību ar dažādu komplekso vitamīnu palīdzību, var panākt arī nevēlamu efektu.”

Kā tā? Neskatoties uz to, ka ražotāji multivitamīnus definē atšķirīgiem mērķiem, komplekso vitamīnu un minerālvielu preparātu sastāvs parasti ir diezgan līdzīgs. Farmaceite skaidro: “Ja vienlaikus lietojat vairākus šādus kompleksus, pastāv kādas sastāvdaļas pārdozēšanas risks. Iesaku pirms iegādes rūpīgi pārdomāt un izlemt, kas ir galvenā veselības prioritāte – kādam mērķim vēlaties lietot multivitamīnus. Piemēram, ja ir svarīgi nodrošināt normālu imūnsistēmas funkcionēšanu, kompleksa sastāvā visticamāk būs A, B, D vitamīns un lielāka deva C vitamīna. Ja lietosiet kompleksu sirds veselībai, tajā būs ievērojami vairāk B grupas vitamīnu, protams, būs arī vairāki citi vitamīni, kas ir noderīgi sirds un asinsvadu sistēmai, un minerālvielas, piemēram, magnijs.”

Kompleksie vitamīni jeb multivitamīni satur vairākas sastāvdaļas, kas cita citu papildina, cenšoties nodrošināt organismu ar vitamīniem un minerālvielām normālai funkcionēšanai un veselības saglabāšanai. Taču svarīgākais ir un paliek daudzveidīgs un sabalansēts uzturs. Ja tomēr ir nepieciešamība lietot multivitamīnus, tas jādara no rīta pēc brokastīm, uzdzerot glāzi ūdens. Noteikti nevajadzētu ieņemt multivitamīnu kopā kafiju vai citu kofeīnu saturošu dzērienu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dažādi dzimumi – atšķirīgas organisma vajadzības

Cilvēks ir cilvēks, tomēr sievietes un vīrieša organisma vajadzības dažādos dzīves posmos atšķiras, tādēļ arī tiem nepieciešami mazliet atšķirīgi vitamīni un minerālvielas vai atšķirīgas to devas.  Farmaceite norāda: “Kompleksajos vitamīnos, kas paredzēti sievietēm, līdzteku vitamīniem var būt pievienota arī naktssveces eļļa, gurķu mētra, folskābe. Sastāvā parasti ir arī specifiski sievietes organismam nepieciešamas minerālvielas – kalcijs, dzelzs, magnijs.

Vīriešiem paredzētajos kompleksajos vitamīnu un minerālvielu preparātos  galvenās sastāvdaļās ir vitamīni, kas var papildināt enerģijas rezerves, labvēlīgi ietekmē reproduktīvo veselību. Šajos kompleksos noteikti atradīsiet cinku, selēnu E un citus vitamīnus.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Papildu slodze – grūtniecība

Grūtniecība ir īpašs posms sievietes dzīvē – tās laikā sievietei svarīgi domāt gan par savu, gan augļa veselību un pilnvērtīgu attīstību, tādēļ grūtniecēm aptiekas piedāvā speciālus vitamīnu un minerālvielu kompleksus. “Grūtniecības laikā nepieciešams rūpēties par to, lai sievietes organisms būtu apgādāts ar uzturvielām, kas dod spēku, enerģiju un veido labvēlīgu vidi bērna iznēsāšanai. Parasti ārsti grūtniecības laikā ikvienai sievietei iesaka lietot kompleksos vitamīnus vai atsevišķi kādu konkrēti nepieciešamu mikroelementu. Visbiežāk tā ir folskābe, dzelzs, kalcijs, D vitamīns, arī jodu var ieteikt uzņemt papildus. Tomēr jāatceras – ja, piemēram, lieto kompleksos vitamīnus un ir konstatēt dzelzs deficīts ka dēļ izrakstīts dzelzs preparāts, jālūko, lai neizveidojas šī mikroelementa pārlieku liela dienas deva,” brīdina Ērika Pētersone.

Novecojoša organisma vajadzības

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar gadiem organisms noveco, minerālvielu rezerves izsīkst, nereti arī gados veca cilvēka uzturs ir nepilnvērtīgs. Šie apstākļi rada minerālvielu un vitamīnu deficīta risku, ko svarīgi novērst, pirms tas radījis vai saasinājis kādu veselības problēmu.  “Tā var būt, ka novecojot mainās ēšanas paradumi, uzturs nereti ir vienveidīgs, turklāt neizbēgami vājinās uzturvielu uzsūkšanās organismā. Senioriem ir izstrādāti dažādi vitamīnu un minerālvielu kompleksi, kas var palīdzēt situāciju uzlabot. Šo preparātu sastāvā visticamāk būs iekļauts A, E un C vitamīns, kas ir lieliski antioksidanti, D vitamīns, kas nepieciešams normālai imūnsistēmas funkcionēšanai, kā arī kaulu un locītavu veselībai. Droši vien uztura bagātinātājs būs papildināts ar ginka lapu ekstraktu vai žeņšeņu – tie tonizē, veicina asinsriti galvas asinsvados, uzlabo atmiņu, koncentrēšanos spēju.”

Ja vitamīnus un minerālvielas zog slimība

Ir slimības, kas var ietekmēt vitamīnu un uzturvielu uzsūkšanos organismā, kā dēļ šīs vielas būtu nepieciešams uzņemt papildu. Farmaceite norada: “Pētījumos konstatēts, ka tādas hroniskas slimības, kā, piemēram, cukura diabēts pacientiem ir risks, ka noteiktas uzturvielas organismā neuzsūksies vai slikti uzsūksies. Šādiem gadījumiem paredzēti vitamīnu un minerālvielu kompleksi, kas var palīdzēt apgādāt organismu ar vajadzīgajām vielām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ne tikai diabēta, bet visu hronisku slimību pacientiem noteikti iesaku par šo tēmu aprunāties ar savu ārstu, ja nepieciešams, veikt analīzes, pārliecināties, vai ir kādas uzturvielas deficīts un lemt, ko nepieviešams uzņemt papildu atsevišķi vai multivitamīnu kompleksa veidā.

Jāņem vērā, ka daži lietotie medikamentus arī var kavēt vai mazināt kādas uzturvielas uzsūkšanos. Ja ir aizdomas, to var noskaidrot, veicot asins analīzes.”

Rūpīgi izvērtējiet, ko izvēlaties bērnam

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Bērniem domātie multivitamīni ir ērti lietojami un tik daudzveidīgi, ka prieks! Tie pieejami gan kā želejkonfektes, gan šķidrumā veidā, gan sūkājamu vai košļājamu tablešu veidā. Taču pirms izvēlaties vitamīnu kompleksu bērniem, noteikti konsultējieties ar ģimenes ārstu, jo ne vienmēr bērnam ir nepieciešami tieši multivitamīni. Ja ārsts tos rekomendē lietot, tātad ir medicīnisks pamatojums un šai rekomendācijai vajadzētu sekot.

Ražotāji piedāvā multivitamīnus galvenokārt bērniem no trim līdz divpadsmit gadiem. Taču bērna vecums nav vienīgais kritērijs – ir jāizpēta preparāta sastāvs un jāgūst apstiprinājums, ka uztura bagātinātājs atbilst bērna organisma vajadzībai un ārsta ieteikumam,” norāda farmaceite.

Kad noderīgi tieši kompleksie vitamīni?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Farmaceite Ērika Pētersone uzskaita multivitamīnu un minerālvielu kompleksu priekšrocības.

  • Ērta lietošana – vairākas minerālvielas un vitamīni apvienoti vienā kapsulā vai tabletē. Bieži vien ārsts rekomendē vairākus B grupas vitamīnus. Kompleksajos preparātos kopā mēdz būt gan B12, gan B6 un B1 vitamīni.
  • Labs risinājums, ja organismam ir liela papildu slodze – grūtniecība, mazuļa zīdīšanas posms, blīvs treniņu grafiks, eksāmenu sesija u.tml.

Kad jāuzmanās?

Kompleksā tablete vai kapsula vēl nenozīmē, ka organisms garantēti saņem visu, kas tam nepieciešams. “Visai iespējams, ka tieši tā vitamīna vai minerālvielas deva, kas jūsu organismam ir pati svarīgākā, izraudzītajā preparātā nav vai ir par maz, tādēļ (ideālā variantā) ir jāzina sava organismā konkrētās vajadzības un jāpiemeklē tām atbilstošs uztura bagātinātājs, ko noteikti palīdzēs izdarīt farmaceits. Nolūkojot aptiekā uztura bagātinātāju, vajadzētu izstāstīt farmaceitam par medikamentiem vai citiem uztura bagātinātajiem, ko jau lietojat, jo var būt arī tā, ka izvēlētā kompleksa sastāvā ir viela, kas var veidot nelabvēlīgu mijiedarbību – vājināt vai otrādi – pastiprināt – to iedarbību.”

Informāciju sagatavoja: Līga Ribkinska, komunikācijas direktore

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.