Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pēc zibens spēriena ģimene Raunā paliek bez pajumtes

Pirms pāris nedēļām Raunas pagastu pāršalca ziņa, ka kādā dzīvojamā mājā – līvānietē ir iespēris zibens, izraisot ugunsgrēku. Par laimi notikušajā cietušo nav, bet māja ir sapostīta gandrīz līdz pamatiem. Veselas palikušas tikai ķieģeļu sienas, ko uguns skāris maz. Mājā dzīvoja Daina un Zita Ieviņas, kuras šobrīd patvērumu radušas pie savas radinieces Sintijas Rudes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Liktenīgajā 18. augustā Raunā spēra pamatīgs zibens un dārdēja pērkons, nesot līdzi spēcīgas lietusgāzes. Zibens spēriens trāpīja mājā, izraisot ugunsgrēku. Mājas otrais stāvs nodega, un, visticamāk, ēka nebūs atjaunojama. To sapratīs tikai pēc bojāto konstrukciju novākšanas.

“Daudzi jau būs dzirdējuši par zibens izraisīto ugunsgrēku 18. augustā Raunā. Par laimi, pašas mājas saimnieces, mana krustmāte un māsīca, laicīgi pameta telpas. Vēlāk, kad liesmas bija nodzēstas un mājā varēja ieiet, secinājām, ka no lietojamām lietām palicis maz. Pats bēdīgākais, ka, diemžēl, māju, visticamāk, nevarēs atjaunot, – gan uguns, gan ūdens ir darījuši savu,” “Ziemeļlatvijai” stāsta S. Rude un neslēpj, ka visiem ir bijis grūti aptvert notikušo. Tikai pamazām nākot atklāsme, ka mājas vairs nav, ir gruveši, kuri pēc iespējas ātrāk ir jānojauc. “Protams, māja ar dažām palikušajām, šaubīgajām konstrukcijām ir jānojauc, lai teritorija būtu droša pašiem un apkārtējiem. Visa teritorija ir jāsakopj, tāpēc plānojam rīkot talku. Krustmātei Dainai jau vairāk nekā 70 gadu. Ģimenē mums maz vīriešu roku. Sākumā domājām, ka tiksim galā saviem spēkiem vien, bet tad sapratām, ka darba ir ļoti daudz un ka palīdzību no malas neatteiksim. Ir cilvēki, kas jau pieteikušies palīgā, esam visiem pateicīgi par atbalstu,” tā S. Rude.

Nevienam ģimenē nav tādas naudas, lai uzreiz varētu uzcelt jaunu māju vietā. “Krustmāte ar savu meitu vēl ir šokā par notikušo, tāpēc laiks rādīs, ko varēs darīt tālāk,” viņa piebilst.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

S. Rude atklāj, ka ugunsgrēkā nopostītā māja atrodas privātmāju ielā. Kaimiņi turpat – vien pārdesmit metrus tālāk. Tiem ir savas sajūtas un skats, kā viss bija, kā izplatījies ugunsgrēks. Viņi arī esot bijuši pirmie, kas steigušies palīgā, – vieni izsaukuši ugunsdzēsējus un jau sākuši dzēst paši, otri palīdzējuši kaimiņienēm iziet no mājas, paņemt līdzi dokumentus, arī atslēgt elektrību, atvienot gāzes balonu un to iznest ārā. Tobrīd bija cietis mājas jumts jau vairāku kvadrātmetru platībā, bet pēc brīža dega arī visa otrā stāva daļa. “Nelaime ir grūti aprakstāma. Tur krustmāte ar ģimeni dzīvojusi visu savu mūžu. Nu mājas vairs nav. Tagad gaidām ekspertu slēdzienu. Kāds saka, ka tas bija viens zibens spēriens, citi – ka divi spērieni, vēl citi – ka tas bijis lodveida zibens. Neviens jau to droši nevar apgalvot. Radinieces gatavojās brokastīm, kad dzirdēja divus spēcīgus blīkšķus, tad sekoja citi blīkšķi un nāca sapratne, ka iesperts mājā, jātiek pēc iespējas ātrāk ārā. Protams, tajā brīdī viņām iestājās arī panika. Labi, ka kaimiņi ātri atsteidzās palīgā,” tās dienas notikumus pārstāsta S. Rude un vērš uzmanību, ka mājai bijis arī zibensnovedējs, dūmu detektori, izslēgtas dažas ierīces no kontaktligzdām.

Raunēniete aicina – ja kāds vēlas iesaistīties ugunsgrēka seku likvidēšanā, var sniegt arī tīri finansiālu atbalstu, veicot ziedojumu uz kontu LV16LPNS0004102940766 (Daina Ieviņa), mērķī norādot “ziedojums ugunsgrēka seku likvidēšanai”. Tā kā ģimene šobrīd ir palikusi bez visas iedzīves, ziedotā nauda palīdzēs arī ātrāk sarūpēt pašu nepieciešamāko ikdienai.

Īsi pēc notikušā ar Ieviņu ģimeni tikās pašvaldības pārstāvji, lai piedāvātu palīdzību. Kā stāsta Raunas pagasta pārvaldes vadītāja Linda Zūdiņa, ģimenei tiek piedāvāts pabalsts ārkārtas situācijā, kā arī atbalsts dzīvesvietas nodrošināšanai. Pašvaldība kā pagaidu risinājumu piedāvā īres dzīvokli, palīdzēja arī sakārtot nepieciešamos dokumentus, lai saņemtu atbalstu. Palīdzību Ieviņu ģimene pieņēmusi ar pateicību, apmesties dzīvoklī varēšot ar septembri.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pagasta pārvalde atbalstīs arī ēkas nojaukšanas darbus, SIA “ZAAO” nodrošināja krāsmatu aizvākšanu bez maksas. Palīdzības un atbalsta sniegšanā iesaistījās visi – kaimiņi, pašvaldība, “ZAAO”,” norāda L. Zūdiņa.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.