Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Konkursa žūrija slavē Valku par daudzdzīvokļu māju atjaunošanu

Aizvadītajā piektdienā Valkā ieradās konkursa “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2022” žūrija. Žūrijas locekle un konkursa dvēsele, Ekonomikas ministrijas pārstāve Inese Bērziņa (attēlā priekšplānā) slavē Valkas novada pašvaldību un nekustamo īpašumu apsaimniekotāju SIA “Valkas namsaimnieks” par ieguldīto darbu ēku siltināšanā un renovācijā. Foto: Inga Karpova

“Valkā neesmu pirmo reizi. Redzot, kas ir izdarīts daudzdzīvokļu namu renovācijas jomā, – fantastisks progress. Pārņem lepnums un prieks, redzot Merķeļa, Stendera un Rīgas ielas pie pašas Latvijas–Igaunijas robežas atjaunotās mājas. Speciālisti paveikuši ievērojamu darbu, un rezultāts silda sirdi – pilsētā ir sakopta vide, bet iedzīvotāji dzīvo mūsdienīgās mājās,” priecājas ekonomikas ministrijas pārstāve, konkursa “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2022” žūrijas locekle Inese Bērziņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad konkursā “Energoefektīvākā ēka Latvijā” kopumā tika saņemti 16 ēku pieteikumi, no kuriem lielākais ēku skaits – 12 – pretendē uz uzvaru nominācijā “Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2022”. Šo konkursu jau 12 gadus organizē Ekonomikas ministrija un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Latvijas Būvinženieru savienību.

Šī konkursa mērķis ir veicināt labo praksi ēku energoefektivitātes un ilgtspējas jomā, īstenojot energoefektīvu ēku būvniecību, atjaunošanu un pārbūvi, tādējādi samazinot siltumnīcefekta gāzu emisiju daudzumu atmosfērā un veicinot sabiedrības izpratni par ēku siltumnoturību, telpu mikroklimatu, kā arī siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanas nozīmi un iespējām, lai radītu kvalitatīvu, arhitektoniski izteiksmīgu dzīves telpu.

Konkursa žūrija šī gada konkursam pieteikto ēku otrās kārtas vērtēšanu uzsāka jau 19. augustā. Augustā kopumā žūrija apmeklēja 14 ēkas astoņās Latvijas pilsētās – Talsos, Valdemārpilī, Liepājā, Ventspilī, Jelgavā, Rīgā, Valmierā un Valkā. Jāpiebilst, ka Valkā žūrija konkursa otrajā kārtā vērtēja četrus daudzdzīvokļu namus – Rīgas ielā 6A, Rīgas ielā 6B, Rūjienas ielā 4 un Domes bulvārī 1. Izrādās, ka no vienas pašvaldības tas ir vislielākais namu skaits, kas izvirzīts konkursa otrajai kārtai. I. Bērziņa Valkas novada pašvaldību nosauc kā vienu no labākajām Latvijas pašvaldībām blakus Valmierai, Liepājai un Saldum, kur pēdējos gados panākts ievērojams progress māju renovācijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apskatot Rīgas ielas 6A un 6B namus, SIA “Valkas namsaimnieks” valdes loceklis Ivo Meļķis stāsta, ka šīs mājas ir jau kādu laiku atjaunotas. Šajā dzīvojamo māju rajonā pašlaik rit vēl vienas renovētās dzīvojamās ēkas labiekārtošanas darbi. “Ņemot šo kvartālu kopumā, ir lielas cerības, ka mēs varēsim sakārtot arī šo māju iekšpagalmus. Pašvaldība ir solījusi arī savu atbalstu, lai mēs to varētu izdarīt,” atklāj I. Meļķis.

Daudzīvokļu namu Rīgas ielā 6A un 6B vērtēšanas procesā piedalījās arī Rīgas ielas 6A mājas iedzīvotāju biedrības priekšsēdētāja Ina Libruka un mājas pārvaldnieks Tālis Auniņš. Foto: Inga Karpova

Rīgas ielas 6A namā ir 33 dzīvokļi. Māja ir celta 1961. gadā. I. Meļķis atzīst, ka pirms renovācijas kā jau visām tolaik celtajām mājām bija daudz problēmu, sākot ar jumtu, iekšējām komunikācijām, siltumu un beidzot ar pagrabiem. Renovācijas laikā māja pilnībā ir nosiltināta ar 20 milimetru biezu siltināšanas materiālu, pilnībā ir nomainītas jumta konstrukcijas. Tas ir arī nosiltināts. Mājā ir atjaunota apkures sistēma, kanalizācija un ūdensvads, kā arī izremontētas kāpņu telpas. Izmantojot mājas iedzīvotāju uzkrājumu, mājas apkārtnē ir uzbūvēta jauna bruģa ietve, kā arī nedaudz veikti labiekārtošanas darbi.      

Rīgas ielas 6A mājas dzīvokļu biedrības priekšsēdētāja Ina Libruka renovētās daudzdzīvokļu mājas divistabu dzīvoklī dzīvo jau divdesmit gadus.

“Pēc renovācijas virtuvē radiatori man noregulēti uz 0 atzīmi, bet istabā – uz 1. Dzīvoklis tik tiešām ir ļoti silts. Kas attiecas uz komunālo rēķinu apjomu, tad ikmēneša maksa kopā ar kredīta maksājumu ir mazāka, salīdzinot ar maksājumiem pirms mājas siltināšanas. Maksājums par apkuri ir salīdzinoši neliels,” atklāj I. Libruka. Jāpiebilst, ka Rīgas ielas 6A mājas apkārtne pēc renovācijas ir sakopta un izdaiļota ar košumkrūmiem, ielas pusē ir sastādītas vairākas ziedošas hortenzijas. I. Libruka pateicas tiem mājas iedzīvotājiem – Zigrīdai Freibergai, Inesei Plīkšei, Dacei Zēbergai, Inārai Bratčikovai, Dmitrijam Uralovam un Atim Vanagam –, kuri aktīvi piedalījās arī mājas apkārtnes sakopšanas talkā. Pirms tam iedzīvotāji konsultējušies ar daiļdārznieci Ilonu Krastiņu. Pēc apstādījumu ierīkošanas paši iedzīvotāji tos uztur kārtībā un arī regulāri aplaista.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.