Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kāpēc 95% Latvijas mežu īpašnieku pārdod mežu, zaudējot vismaz 30% no patiesās cenas?

Nereti Latvijas mežu īpašnieki pārdod savu īpašumu un zaudē vismaz 30% no tā patiesās vērtības. Kāpēc tā notiek? Izplatītākais iemesls tik neizdevīgiem darījumiem ir meža īpašuma pārdošana starpniekiem, nevis īstajiem gala pircējiem, kas visbiežāk ir starptautiski fondi vai skandināvu uzņēmumi. Tas notiek steigas, informācijas trūkuma vai starpnieku jeb mežu pārpircēju agresīvās reklāmas vai kārdinošo piedāvājumu dēļ. Uzzini vairāk par iemesliem, kāpēc pat 95% Latvijas mežu īpašnieku neizdevīgi pārdod meža zemi, lai tu sava īpašuma pārdošanas gadījumā rīkotos gudrāk!

Steiga un informācijas trūkums

Saimnieki, kuri pārdod mežu, bieži saskaras ar dažādām situācijām, kas var ievērojami mazināt pārdotā īpašuma ieguvumu. Bieži meža īpašumi tiek neizdevīgi pārdoti steigas dēļ, saimniekam vēloties saņemt samaksu pēc iespējas ātrāk. Tas var notikt sarežģītas finansiālās situācijas vai citu iemeslu dēļ. Taču tie saimnieki, kuri pārdod mežu steigā, zaudē pat 30-50% no iespējami augstākā ieguvuma. Tas notiek tāpēc, ka šādu situāciju var izmantot pārpircēji, kuri iegādājas mežu par saimniekam neizdevīgu summu. Arī informācijas trūkums par nozari, meža apsaimniekošanu var kļūt par iemeslu īpašuma pārdošanai starpniekam, kurš rezultātā nopelna vairāk nekā īpašuma saimnieks.

Ko darīt, lai nezaudētu no īpašuma pārdošanas?

Lai izvairītos no riska zaudēt pat 30-50% no patiesās īpašuma cenas, ieteicams vērsties pie nozares profesionāļiem – konsultantiem, kuri, pirmkārt, piedāvā vairākus scenārijus, kā īpašumu nepārdot, bet gan gudri apsaimniekot, no tā iegūstot vairāk, otrkārt, nodrošina finansēšanas iespējas, lai atrisinātu finansiālas problēmas un steigā nepārdotu īpašumu, un, treškārt, ja tomēr tiks pieņemts lēmums par meža pārdošanu – piedāvā godīgu meža izsoļu organizēšanu un īpašuma pārdošanu nevis pārpircējiem, bet gan īstajiem gala pircējiem, piemēram, dažādiem starptautiskiem investīciju fondiem.

Pārpircēju reklāmas un dažādu labumu solīšana

Iespējams, liela daļa meža īpašnieku ir saskārušies ar dažādām mežu pārpircēju reklāmām, aktīvu sazināšanos (zvani, ierašanās īpašumā), dažādu loteriju rīkošanu un citu labumu solīšanu, lai meža saimnieks pārdotu savu meža zemi. Šādas aktivitātes notiek tikai ar vienu mērķi – mudināt pārdot savu īpašumu pārpircējam pēc iespējas lētāk, kas savukārt palielinās pārpircēja peļņu. Taču šis ir izplatītākais iemesls, kāpēc Latvijas mežu īpašnieki pārdodot mežu zaudē vismaz 30% no patiesās īpašuma cenas. Lai neuzķertos uz šādiem piedāvājumiem, ir jāsaprot, ka loterijas, auto izlozes, saimnieka rēķinu apmaksa un cita reklāma ir labums tikai vienai pusei – pārpircējam. Ja tiek pieņemts lēmums par meža pārdošanu, jāvēršas pie šīs nozares konsultantiem, kuriem ir pieejamas datubāzes ar īstajiem gala pircējiem. Tas palīdz saņemt no sava īpašuma maksimālo ieguvumu.

Nereti pārpircēji var izmantot ne tikai agresīvās reklāmas, bet arī maldināt meža saimniekus, apsolot iegādāto meža zemi apsaimniekot. Tikpat izplatītas ir vietējo pārpircēju dažādās steidzināšanas un psiholoģiskā spiediena metodes, kā rezultāta saimnieks pārdod savu īpašumu un zaudē pat 30-50%.

Iegūsti maksimālu labumu no sava īpašuma

Tā kā mežs ir vērtīgs resurss, un tā vērtība ar katru gadu kļūst tikai lielāka, ir ieteicams rūpīgi apsvērt pārdošanas nepieciešamību. Pārpircējs vienmēr mudinās īpašumu pārdot, taču nozares konsultanti nepirks īpašumu no saimnieka, bet gan piedāvās vairākas stratēģijas, piemēram, īpašuma apsaimniekošanas iespējas vai aizdevuma saņemšanu, lai sakārtotu savu finansiālo stāvokli un saglabātu savu īpašumu. Arī meža pārdošanas gadījumā konsultanti spēs ne tikai noorganizēt caurspīdīgu pārdošanas procesu īstajiem gala pircējiem, bet arī nodrošināt visu dokumentu un juridiskās puses nokārtošanu, saņemot samaksu par savu darbu tikai tad, kad saimnieks ir ieguvis maksimālo labumu no sava īpašuma.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.