Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Aiz rokas uz Vēstnieku skolu neviens nav jāvelk – piedāvātās iespējas jaunieši novērtē

Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas sociālo zinību un politikas skolotāja Vineta Skutāne pārliecinājusies, ka, darbojoties Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolā, ieguvēji ir visi – gan skolas jaunieši, gan pedagogi. Darbs ir sarežģīts, bet ne neizdarāms. Foto: Inga Karpova

Par Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas aktivitātēm programmā “Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas” “Ziemeļlatvijā” rakstīts ne reizi vien. Tas ir saprotami, jo valcēnieši šajā izglītojošajā programmā iesaistījušies un aktīvi darbojas kopš 2017. gada. Skola saņēmusi arī īpašu plāksni, kas apliecina Vēstnieku skolas statusu. Šis projekts darbojas jau sesto gadu, un tajā iesaistījušās vairāk nekā 75 Latvijas skolas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viena no vēstniecēm – sociālo zinību un politikas skolotāja Vineta Skutāne – uzskata, ka darbošanās Vēstnieku skolā palīdzējusi skolēniem saprast, ka, vēl sēžot skolas skolā, tā ir viena no iespējām, iegūt ne tikai zināšanas un prasmes, bet arī iespēju pabūt Eiropas Savienības galvaspilsētā Briselē un Eiropas Parlamenta izbraukuma sēžu norises vietā Strasbūrā. Šajos gados neviens vairs nav jāvelk aiz rokas un jāpierunā iesaistīties Vēstnieku skolas aktivitātēs, jo jaunieši zina, ka skolasbiedri 2018. gada decembrī un 2019. gada maijā ir pabijuši gan Briselē, gan Strasbūrā, piedalījušies un izspēlējuši parlamenta sēdi un pat runājuši no tribīnes. Tā ir ne tikai vienreizēja pieredze, bet arī gods pārstāvēt savu skolu un valsti – Latviju. Šāda iespēja tiek dota tikai pašām aktīvākajām Vēstnieku skolām.

V. Skutāne atzīst, ka bez komandas – sociālo zinību skolotājām Gunitas Gindras, Guntras Gaidlazdas un skolēnu pašpārvaldes koordinatores Līgas Lāces-Jerumas – skola negūtu tik atzīstamus panākumus. Viens no tiem ir  2020./2021. mācību gadā starp Latvijas skolām iegūtā 5. vieta Eiropas eksāmenā, kas katru gadu norisinās Eiropas dienā – 9. maijā. Turklāt šis sasniegums vērtējams kā nozīmīgs arī tālab, ka šajā konkursā piedalījās visa skola, sākot jau no sākumklasēm. V. Skutāne atzīst, ka skolā visi cītīgi gatavojas šim eksāmenam. Skolotāja pārliecinājusies praksē, ka neviens ģimnāzists, izdzirdot jautājumu – “Kurā gadā Latvija iestājās Eiropas Savienībā?” –, vairs neslēpjas un nenodur galvu, bet droši ceļ rokas un sniedz pareizu atbildi. Skola lepojas arī ar aizvadītā gada vidusskolēnu tulkošanas konkursā “Juvenes Translatores” iegūtajiem panākumiem. Latvijā konkursā uzvarēja Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas audzēknis Krišjānis Zauska Viņš tulkoja no angļu valodas uz latviešu valodu (skolotāja Ingrīda Hedemarka). Savukārt Edgars Bauga šajā konkursā ieguva atzinību.

V. Skutāne uzskata, ka šis panākums apstiprina, ja visa skola iesaistās Vēstnieku skolas aktivitātēs, tad tas tālāk atspoguļojas mācību darbā. Lielu ieguldījumu valodu apguvē sniedz angļu valodas skolotāja Ingrīda Hedemarka. Skolēniem, kuri iztur atlasi braucieniem uz Briseli vai Strasbūru, angļu valodā ir jāsagatavo prezentācijas runa, kas var izskanēt no Eiropas Parlamenta tribīnes. Vairāku gadu darbošanās Vēstnieku skolā panākusi, ka skolā aktīvi un patstāvīgi strādā skolēnu pašpārvalde. Skolēni, apgūstot demokrātijas pamatprincipus, tos pielieto skolas dzīvē, piemēram, balsojot par pašpārvaldes prezidenta kandidatūrām. Skolēni, piedaloties projektos, ir sagatavoti novada pašvaldības vēlēšanām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

V. Skutāne kā vēl vienu sasniegumu min to, ka 2021. gada jūlijā notikušajās pašvaldību vēlēšanās trīs ģimnāzijas audzēkņi startēja kā deputātu kandidāti.

V. Skutāne atzīst, ka divu gadu garumā ieilgusī pandēmija liegusi doties braucienos ne tikai uz sadarbības skolām Latvijā, bet arī uz Briseli un Strasbūru. Taču Vēstnieku skolas aktivitātes nav rimušas, tās notiek attālināti, internetā noklausoties diskusijas, īpaši sūtītus sveicienus, kā arī piedaloties izglītojošās lekcijās. Skolā turpinās praktiskais darbs cerībā, ka tuvā nākotnē atkal varēs tikties ar draugiem ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā.  

Viedoklis 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde:

– Eiropas Parlamenta (EP) Vēstnieku skola ir ļoti laba tikšanās, sarunu un informācijas apmaiņas platforma visiem Latvijas jauniešiem. Vairāku gadu garumā esmu regulāri tikusies klātienē vai attālināti ar EP Vēstnieku skolas jauniešiem, lai runātu par aktuālajiem Eiropas Savienības dienaskārtības jautājumiem. Priecē Latvijas jauniešu lielā līdzdalība, uzņēmība un arī informētība pat par ļoti sarežģītiem, bieži vien svarīgiem un būtiskiem Eiropas Savienības jautājumiem. Īpaši tas ir attiecināms uz klimata pārmaiņām un vidi, digitālo pārvaldību un ekonomiku, Eiropas vērtībām, tiesiskumu un drošību, izglītību, kultūru, sociālo taisnīgumu un nodarbinātību. 2022. gads ir Eiropas Jaunatnes gads, tādēļ Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas audzēkņiem un tās lieliskajiem pedagogiem vēlu tikpat lielu aizrautību un degsmi, aktīvi iesaistoties visdažādākajās izglītības programmās un projektos, ko sniedz Eiropas Savienības iespējas.

Uzziņai 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kas ir programma “Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas”?

Programmā “Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas” skolotāji un skolēni gūst zināšanas par Eiropas Savienību un stiprina pilsoniskās līdzdalības prasmes.

Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas raksturo atslēgvārdi:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

izaugsmes, zināšanas, jaunas prasmes un pārliecība par varēšanu.

Skolotāju ieguvumi:

zinātkāri, gudri, aktīvi un patstāvīgi jaunieši,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

jaunas zināšanas un prasmes, aktuāla informācija un metodiskie materiāli,

aktīvi kolēģi, sadarbības skolas, iespēja dalīties pieredzē un iepazīt citu

Labo praksi,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

iespēja klātienē uzdot jautājumus Eiropas Parlamenta (EP) deputātiem, iepazīt EP darbu Briselē un Strasbūrā, iegūt starptautisku pieredzi, tiekoties ar citiem Eiropas Savienības dalībvalstu pedagogiem.

Vēstnieku junioru ieguvumi:

jaunas zināšanas, prasmes, atzinība, interesanti un noderīgi pavadīts laiks,

ES sniegto iespēju apzināšanās un analīze, prasme to izmantot savu mērķu sasniegšanā,

aktīva pilsoniska nostāja, mācoties pašam veidot savu dzīvi, valsti, Eiropu,

iespēja klātienē uzdot jautājumus EP deputātiem, iepazīt EP darbu Briselē un Strasbūrā, kā arī iegūt jaunus draugus.

Avots: Eiropas Parlamenta birojs

Publikācija tapusi sadarbībā ar Eiropas Parlamenta biroju. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.