Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Zirnekļcilvēks atnācis ar savu vēstījumu

Smiltenietes mākslinieces Elīnas Poikānes vides mākslas objekts Zirnekļcilvēks vislabāk skatāms no Raiņa ielas, paejot nedaudz uz priekšu pa iebrauktuvi uz doktorāta ēku. Foto: Sandra Pētersone

Smiltenē ir ienācis supervaronis  Zirnekļcilvēks, viņu var redzēt uzrāpušos augstu varenā ozolā, kas aug īpašumā Klusajā ielā 2.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tas ir smiltenietes mākslinieces Elīnas Poikānes  studiju darbs, kas tagad ir restaurēts un uzstādīts kokā kā vides mākslas objekts, lai tas iedvesmotu Smiltenes iedzīvotājus un viesus. Tā vēstījums ir gan izklaide, gan arī pārdomas par cīņu ar ļaunumu.

Jau pirmajās dienās pēc uzstādīšanas vides mākslas objekts ieguvis lielu atsaucību bērnu vidū.

Māksliniece novērojusi, ka Smiltenes bērnudārza grupiņas Zirnekļcilvēku ir iekļāvušas ikdienas pastaigu maršrutā un, tuvojoties Klusās ielas ozolam, bērni sajūsmināti sauc: “Čau, Spaidermen!” 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zirnekļcilvēks ir visiem zināms un atpazīstams stiprs un izturīgs supervaroņa tēls, kurš cīnās par labo, uzvarot ļauno, viņam piemīt spēja sajust apkārtni un briesmas un viņa devīze ir – “Ar lielu  varu (spēku) nāk arī liela atbildība”.  Tāpēc ar šo vides mākslas objektu Elīna Poikāne vēlas uzrunāt arī pieaugušos, māksla šajā gadījumā ir viņas izpausmes veids, kā pievērst uzmanību kādai problēmai, un lielais ozols kalpo kā izstāžu zāle. 

Māksliniece atgādina, ka pasaule šobrīd ir pilna ar neziņu un nenoteiktību. “Tādā brīdī ir nepieciešami ideāli un vērtības, uz kurām tiekties ilgtermiņā. Ir nepieciešami radoši risinājumi, kā Smilteni padarīt par atpazīstamu un iedvesmojošu vietu, kur sanāk augt gan pašiem, gan arī mūsu bērniem. Māksla uzrunā plašu auditoriju, un tieši tāda ir labas mākslas pazīme. Zirnekļa cilvēka izvietošana ir vēstījums gan pieaugušajiem, gan arī bērniem. Pieaugušajiem tas ir atgādinājums, ka līdz ar varu nāk atbildība, kuras izmantošana primāri ir jāpakārto taisnīgām un cilvēcīgām vērtībām, tādām kā ģimene un darbs, bet bērniem tas ir vēstījums par ideāliem, kurus būtībā iemieso to vecāki. Tā ir mīlestības pilna un droša vide, orientēta uz izglītību, jo tieši ģimene, skola un ikdienas vide veido cilvēku,” uzsver Elīna Poikāne.

Māksliniece teic paldies arboristam Rūdim Daukstam, kurš palīdzēja Zirnekļcilvēku uzlikt un nostiprināt augstu ozola zaros.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zirnekļcilvēks par sevi Smiltenes novadā atgādina otro reizi. Kad Elīna vēl studēja Latvijas Mākslas akadēmijā, viņa šo savu darbu izvietoja ozolā Launkalnē, kur dzīvoja mākslinieces vecmāmiņa.

Māksliniecei Elīnai Poikānei (dzimušai Kalniņai) Smiltene ir dzimtā pilsēta vairākās paaudzēs. Šeit viņa pabeigusi mākslas skolu, kurā mīļākais mācību priekšmets bija veidošana. Pēc 9. klases Elīna iestājās Rīgas lietišķās mākslas koledžas tēlniecības nodaļā, vēlāk absolvēja Latvijas Mākslas akadēmiju un ieguva maģistra grādu tēlniecībā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.