Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Vidzemnieki Līgo vakarā cels galdā jāņusieru un pīrāgus

Publicitātes foto.

Svētku mielasta pagatavošana un bagātīgi klāts galds ir neatņemami Līgo svētku elementi. Ko tad līgotāji šogad cels galdā, noskaidrots īpašā aptaujā*: 77% Jāņu svinētāju savu maltīti nevar iedomāties bez tradicionālā jāņusiera ar ķimenēm, sevišķi vidzemnieki (88%), kuri jāņusieru izvēlas daudz biežāk nekā citu novadu iedzīvotāji. Tāpat starp populārākajiem ēdieniem Līgo vakara maltītē būs šašliks (76%) un svaigi dārzeņi (62%), bet Vidzemē biežāk nekā citos novados (55%) tiks cepti pīrāgi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Plānojot Līgo svētku maltīti, cilvēki galvenokārt ņem vērā, lai ēdienu ir viegli pagatavot (44%), lai var ar to sevi nedaudz palutināt (40%) un lai produkti būtu veselīgi un svaigi (38%). Sievietēm biežāk ir svarīgi, lai ar ēdiena gatavošanu nebūtu daudz jānopūlas, jaunieši izteikti biežāk izvēlas ēdienu daudzveidību, savukārt senioriem rūp tas, lai produkti būtu veselīgi un svaigi.

Protams, svētku galds nav iedomājams bez tradicionālā siera un alus. 57% svētku svinētāju šogad mielosies ar veikalā iegādātu jāņusieru ar ķimenēm, cita veida veikalā nopērkamus sierus galdā liks 31%, bet 30% siera cienītāju tirdziņos iegādāsies mājražotāju produkciju. Savukārt dzērienu kategorijā nemainīgs līderis Jāņu repertārā ir alus – to baudīs 60% iedzīvotāju, turklāt krietni biežāk vīrieši (73%) nekā sievietes (47%). Starp populārākajiem dzērieniem šajos svētkos būs arī kvass (41%) un bezalkoholiskās sulas un limonādes (30%).

Pārlūkojot līgotāju ēdienkarti kopumā, jāsecina, ka sievietes biežāk izvēlas svaigus dārzeņus, augļus un ogas, bet vīri – cepamās desiņas un cita veida cepamo gaļu vai tās izstrādājumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Čaklākie šašlika cepēji šogad būs gados jauni cilvēki līdz 39 gadu vecumam (85%), bet ar jāņusieru mielosies vecākā paaudze (86% pēc 60 gadu vecuma). Senioru grupā arī ir vairāk to, kuri biežāk našķosies ar plātsmaizēm, kūkām un pīrāgiem, kas kopumā vairāk raksturīgi vidzemniekiem un kurzemniekiem.

Ko tad līgotāji durs uz šašlika iesma? Izvēle numur viens (63%) – cūgaļas šašliks, kam seko vienīgais gaļas ēdiens, kuru biežāk izvēlas sievietes, – vistas šašliks (60%) un ar krietnu atstarpi – cepamdesas (38%). Savukārt jauniešu vidū ir visvairāk to, kuri gaļu neplāno ēst nemaz – tā atbildējis katrs desmitais respondents 18–29 gadu vecumā.

Kopumā 81% Latvijas iedzīvotāju Līgo svētku maltītei plāno tērēt līdz 100 eiro, visvairāk – 48% – ir gatavi iekļauties 20–60 eiro robežās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

* Aptauju “Līgo svētku svinēšanas paradumi” 2022. gada jūnijā veikusi pētījumu aģentūra “Forta Research”, internetā aptaujājot 1011 Latvijas iedzīvotāju 18–75 gadu vecumā.

Informāciju sagatavoja: Juris Šleiers, sabiedrisko attiecību vadītājs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.