Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Vidzemes pašvaldības stiprina zināšanas par enerģijas plānošanas procesa organizēšanu un datu pārvaldību

Publicitātes foto.

Piesaistot Eiropas Savienības finanšu līdzekļus, Vidzemes plānošanas reģiona organizētajās mācībās par enerģijas plānošanu Vidzemes pašvaldību speciālisti apgūst gan teoriju, gan arī veic dažādus praktiskus uzdevumus, kas palīdzēs speciālistiem izstrādāt jaunus vai atjaunot jau esošus ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānus (SECAP) pašvaldībās. Mācību saturs, ko veidojis starptautiskais CEESEU konsorcijs, stiprina pašvaldību speciālistu enerģijas plānošanas kapacitāti, un izvēlētās mācību tēmas uzlabo viņu izpratni par aspektiem, kas ir nozīmīgi SECAP plānu izstrādes procesā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāņem vērā,  ka saskaņā ar Energoefektivitātes likuma prasībām līdz 2023. gada 31. augustam valstspilsētām jāievieš sertificēta energopārvaldības sistēma, bet novadu pašvaldībām energopārvaldības sistēma, tāpēc gūtās zināšanās semināru ciklā ir īpaši nozīmīgas. Speciālisti paralēli apmācībām var uzsākt jau darbu pie plānu izstrādes, konsultējoties nodarbībās gan ar semināru lektoriem, gan apmainoties pieredzē ar citu pašvaldību speciālistiem. 

Jāpiebilst, ka pieredzes apmaiņas nolūkos mācības apmeklē arī Kurzemes plānošanas reģiona pārstāvji, plānojot darbu pie ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānu izstrādes arī savā reģionā. 

Par Vidzemes plānošanas reģiona un pašvaldību līdzšinējo aktīvo un mērķtiecīgo darbu energoefektivitātes jomā atzinīgus vārdus vienā no organizētajiem cikla semināriem Madonā pauda arī Būvniecības valsts kontroles biroja pārstāve, Energoresursu kontroles departamenta direktore Aija Timofejeva, apgalvojot, ka kādu laiku jau seko līdzi Vidzemes plānošanas reģiona aktīvajam darbam ar energoefektivitātes jautājumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopumā mācību cikls sastāv no četriem tematiski atšķirīgiem semināriem, kurā katram no tiem ir definēta virstēma, tā vispusīgi aplūkojot un iepazīstot detaļās SECAP plāna saturisko ietvaru. Mācību dalībnieki apmainās arī pieredzēm – semināru programmas tiek papildinātas arī ar apskates objektiem, kuros veikti dažādi energoefektivitātes pasākumiem.

Cikla pirmais seminārs “Ar ko sākt, un kāpēc to nedarīt vienam?” norisinājās š.g. 15. martā Valkā. Seminārā dalībnieki kopā ar ekspertiem un speciālistiem diskutēja par plānošanas procesa organizēšanu un darba grupas izveides nepieciešamību, tostarp par sadarbības veidošanas nozīmību, t.i. jau plānošanas sākotnējā etapā iesaistot dažādas ieinteresētās puses. Dalībnieki bija vienisprātis, ka pirms jebkura plānošanas dokumenta izstrādes uzsākšanas, un tas attiecināms arī uz SECAP plāna izstrādi, ir būtiski saprast dokumenta nozīmību un tālāko pielietojumu organizācijas vai iestādes ikdienas darbā. Turklāt izpratne jāveicina ne tikai starp darba grupas dalībniekiem, bet arī kolēģiem, politikas veidotājiem, kā arī citām ieinteresētajām pusēm. Šo dalībnieku iesaiste jāparedz ne tikai dokumenta plānošanas un izstrādes posmā, bet arī īstenošanā un uzraudzībā, vienlaikus apzinoties, ka plānošanas dokumenti nozīmē ilgtermiņa saistības. Viena no būtiskajām atziņām, kas skāra valsts pārvaldes un vietvaru darbību – tieši pašvaldības un to darbinieki var būt galvenie barjeru lauzēji un jaunu ideju testētāji, rādot priekšzīmi un iedrošinot arī citus jaunām, inovatīvām aktivitātēm. “Mērķiem jābūt reāliem, tomēr arī vienlaikus ambicioziem” – tā pauda energoefektivitātes eksperts Vidzemes plānošanas reģionā, Edgars Augustiņš.

Prezentācija  “Pirmie soļi ceļā uz SECAP plāna izstrādi/atjaunošanu” (Tēmas: Kas ir SECAP? Tā plānošanas un ieviešanas process; SEAP un SECAP; Politikas veidotāju un ieinteresēto pušu iesaiste; Enerģijas vīzijas veidošana; Bāzes gads; SECAP izstrādes administratīvā struktūra, rīcības plāns; Labie piemēri).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz otro cikla semināru pašvaldību pārstāvji pulcējās 5. aprīlī Madonā, pievēršot to lielāku uzmanību datiem un to ietekmei uz speciālistu spēju pieņemt energoefektīvus lēmumus ikdienas darbā. Sekojot apgalvojumam, ka datos balstīti lēmumi ir kvalitatīvi un salīdzināmi, seminārā tika aplūkotas enerģijas patēriņa datu apkopošanas un uzskaites iespējas. Pieaicinātie eksperti vairākkārtīgi uzsvēra, ka precīza datu analīze var palīdzēt saprast prioritārās rīcības un ka neesoši vai nekorekti dati un to apstrāde var novest pie neefektīviem lēmumiem. Seminārā tika izzinātas ēku viedās vadības iespējas, izskanot jaunam un neierastam terminam – “siltums pēc pieprasījuma”. Ņemot vērā, ka joprojām 20-30% ēku Latvijā tiek pārkurinātas un to īpatsvars ievērojami palielinās, kad āra temperatūra kāpj, nepieciešams pastiprinātu uzmanību pievērst ne tikai datu uzkrāšanai un ēkas viedai apsaimniekošanas iespējām un tehnoloģiskajiem risinājumiem, bet arī uzlabot iedzīvotāju zināšanas un lauzt to stereotipus un uzvedības paradumus. Piemēram, nepieciešams skaidrot, ka noteicošais parametrs telpā ir gaisa temperatūra nevis radiatoru siltums. Šādus un vēl citus piemērus nosauca semināra lektori.

Prezentācija  “SECAP datu apkopošana un analīze” ( Tēmas: Kāpēc dati jāapkopo? Kādus datus apkopot un ar ko sākt? Datu pārbaude; Emisijas faktori; Datu vākšana pa jomām;  Riska un ievainojamības novērtējums.)

Jau ziņots, ka, lai paaugstinātu enerģijas plānošanas institucionālo kapacitāti pašvaldību un reģionālā līmenī un lai sekmētu noturīgumu pret klimata pārmaiņām un to radītajām sekām, Vidzemes plānošanas reģions laikā no 2023. gada martam līdz 2023. gada maijam organizēs četrus darbseminārus pašvaldību darbiniekiem par ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plāna (SECAP) sagatavošanu, tostarp arī  esoša plāna atjaunošanu un papildināšanu.  Darbsemināros piedalīsies Vidzemes plānošanas reģiona pašvaldību pārstāvji – speciālisti, kuri veidos neformālas starpdisciplināras energopārvaldības komandas. Pašvaldības deleģējušas dalībai darbsemināros  gan energopārvaldniekus, gan attīstības un projektu nodaļu speciālistus, grāmatvežus, sabiedrisko attiecību un komunikācijas speciālistus, kapitālsabiedrību pārstāvjus, ēku apsaimniekotājus u.c.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dalībnieki rosināti darbsemināros piedalīties diskusijās un dalīties savā pieredzē par enerģijas patēriņa datu uzskaiti, ēku apsaimniekošanu, veiktajiem pasākumiem gan ēku energoefektivitātes uzlabošanai, gan risinājumiem klimata pārmaiņu seku mazināšanai. Turklāt darbsemināros uzsvars tiks likts arī uz pielāgošanos klimata pārmaiņām, pasākumu plānošanu un īstenošanu klimata pārmaiņu mazināšanai, kam tiek pievērsta būtiska nozīme SECAP plāna sagatavošanai. 

Nākamā tikšanās reize – 28. aprīlī Ogrē, kuras fokusā aktivitātes klimata un vides risku samazināšanai.

Darbsemināri tiks organizēti programmas “Apvārsnis 2020” projekta “Centrālās un Austrumeiropas ilgtspējīgas enerģētikas savienība” (CEESEU) ietvaros. Plašāka informācija šeit.

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.