Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Veicot pētījumu, cer iekustināt iestrēgušo jautājumu par veselības pakalpojumu pieejamību Valgas slimnīcā

Aizvadītajā piektdienā Rīgas Stradiņa universitātes pētnieces Daiga Behmane (no kreisās) un Alina Dūdele uzklausīja Valkas novada iedzīvotāju pieredzi un ieteikumus medicīnas pakalpojumu pieejamībai, dzīvojot Latvijas – Igaunijas pierobežā. FOTO: INGA KARPOVA

Lai piedalītos diskusijā par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību kaimiņpilsētas Valgas slimnīcā, 23. februārī Valkas novada pašvaldībā notika tikšanās ar Rīgas Stradiņa universitātes pētniecēm Daigu Behmani un Alinu Dūdeli. Viņas veic pētījumu projekta “Pārrobežu pakalpojumu pieejamība Valgas slimnīcā” ietvaros. Plānots, ka 14. martā, pilsētas kultūras namā notiks konference, kurā visi interesenti varēs iepazīties ar šī pētījuma rezultātiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gaidāmajā konferencē solījuši piedalīties arī Valgas slimnīcas, SIA “Vidzemes slimnīca” un Latvijas Veselības ministrijas pārstāvji. Novada pašvaldības Attīstības, projektu un tūrisma nodaļas vadītājs Toms Simtiņš informē, ka pašlaik arī Valgas slimnīca ievieš projektu, kā ietvaros Valgas slimnīcā strādās koordinators, kurš latviešu pacientiem sniegs visu nepieciešamo palīdzību un informāciju, lai iedzīvotājiem būtu ne tikai vēlme, bet arī saprotama sistēma, kā saņemt medicīnisko palīdzību pie igauņiem. Taču aktuāls jautājums, vai pēc šī projekta beigām pašai Valgas slimnīcas administrācijai būs vēlme turpināt algot šo koordinatoru, jo projekta laikā šis speciālists atalgojumu saņems no projektā paredzētajiem līdzekļiem.

Novada iedzīvotāji slavē igauņu mediķu attieksmi un operativitāti

Atšķirībā no citiem Latvijas reģioniem Valkas novada iedzīvotājiem ir izvēles iespējas – vai nu pie ārsta un izmeklējumiem doties uz 50 kilometrus attālo Valmieru, vai tomēr saņemt pakalpojumus nepilnus piecus kilometrus attālajā Valgas slimnīcā. Iespēja saņemt dažu ārstu speciālistu, piemēram, acu ārsta, ginekologa, konsultācijas ir arī Valkas poliklīnikā, bet šie speciālisti ir daudz par maz, lai iedzīvotāji būtu nodrošināti ar visiem nepieciešamajiem pakalpojumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taču joprojām ir vairāki šķēršļi, kas novada iedzīvotājiem tomēr liedz pilnvērtīgi izmantot igauņu mediķu sniegtos pakalpojumus. Pirmkārt, iedzīvotājiem trūkst informācijas, kā arī ne vienmēr Valkas pusē strādājošie ģimenes ārsti pacientus informē par šādu iespēju – izmeklējumus saņemt Valgas slimnīcā. Daudzus baida valodas barjera, jo igauņu ārsti lielākoties kā svešvalodu lieto angļu valodu, jo krieviski nerunā vai valodu zina nepietiekamā līmenī. Iedzīvotāji baidās, ka Igaunijā par saņemtajiem pakalpojumiem būs jāmaksā vairāk nekā Latvijā.

Diskusijā iesaistījās vairāk nekā desmit novada iedzīvotāju, kuri pēdējo piecu gadu laikā ir izmantojuši medicīnas pakalpojumus igauņu pusē, un vairums atzina, ka vajadzētu rast iespēju medicīniskos pakalpojumus vēl vairāk saņemt Valgas slimnīcā. Pašlaik latvieši galvenokārt izmanto iespēju ar ģimenes ārsta nosūtījumu Valgā saņemt ultrasonogrāfijas un rentgena izmeklējumus, nepieciešamības gadījumā arī neatliekamo medicīnisko palīdzību. Būtiski zināt, ka Valkas novada iedzīvotājiem ir pieejami divi Latvijas valsts apmaksāti pakalpojumi Valgā – rentgens un ultrasonogrāfija. Valkas poliklīnikā rentgena izmeklējumus var saņemt tikai reizi nedēļā, tāpēc ir ilgi jāgaida rindā. Savukārt ultrasonogrāfijas pakalpojumi Valkā uz vietas nav pieejami. Lai pieteiktos uz valsts apmaksātu ultrasonogrāfiju, rindā jāgaida vismaz pusgads un arī tikai tad, ja paveicas. Proti, ja gada sākumā vai gada vidū ir izdevies pieteikties rindā. Kā atzina valcēnieši, tā ir laimes spēle. Situāciju vēl glābj tas, ka izdodas pieteikties uz šo izmeklējumu citās Latvijas ārstniecības iestādēs, piemēram, Madonas slimnīcā. Taču jārēķinās, cik kilometru no Valkas atrodas Madona. Tieši šo apsvērumu dēļ iespēja saņemt pakalpojumu Valgā ļoti atvieglo valcēniešu dzīvi.

Kā viens no galvenajiem argumentiem, kas spēlē par labu Valgas slimnīcai, ir tas, ka tā atrodas daudz tuvāk, salīdzinot ar Valmieru. Lai pacients ar sabiedrisko transportu nokļūtu pie ārsta Valmierā, ir jārēķinās ar veselu dienu. Ja brauc ar savu auto, tam tiek patērēta vismaz pusdiena. Iedzīvotāji ir nemierā arī ar to, ka, lai pieteiktu vizīti pie speciālista, ir jātērē laiks un nervi, lai sazvanītu reģistratūras darbiniekus. Savukārt valcēniešu pieredze liecina, ka ultrasonogrāfijas izmeklējumu Valgas slimnīcā var saņemt mēneša laikā, turklāt pacientus no Latvijas pieņem ārsts, kurš studējis Tartu, bet pēc tautības ir latvietis, tāpēc nav valodas barjeras. Ilgi nav jāgaida arī uz rentgenu. Latviešu pacienti slavē igauņu mediķu labvēlīgo un ieinteresēto attieksmi. Kā priekšrocība tiek minēts arī tas, ka Valgas slimnīcā veikto izmeklējumu rezultātus pacients saņem uzreiz, nevis jāgaida vairākas nedēļas. Turklāt jārisina arī jautājums, kā saņemt izmeklējumu rezultātus. Vēl viena būtiska lieta, kas jāievēro, lai saņemtu pakalpojumus Valgas pusē, ir tas, ka pie igauņu ārstiem var doties tikai ar Valkā praktizējošā ģimenes ārsta nosūtījumu. Ja nosūtījumu izrakstījis SIA “Vidzemes slimnīca” speciālists, tas Valgas slimnīcā netiek pieņemts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairāki diskusijas dalībnieki slavēja Valgas slimnīcas mediķu attieksmi un sniegtā pakalpojuma kvalitāti bērniem. Nogādājot sasirgušo mazo pacientu pie igauņu speciālistiem, kvalificēta palīdzība sniegta tūlītēji, veicot nepieciešamos izmeklējumus un analīzes. Vecākiem par pakalpojumiem nav bijis jāmaksā ne centa, vien jāatceras, ka svarīgi, lai vecāki būtu nokārtojuši nepieciešamās formalitātes Eiropas veselības apdrošināšanas kartes (EVAK) saņemšanai.

Šo karti var pieteikt elektroniski, aizpildot elektronisku veidlapu portālos www.eveseliba.gov.lv vai www.latvija.lv. Autorizējoties e-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv (sadaļa “Iedzīvotājs” – “Ģimenes ārsts un EVAK” – “Mans EVAK”) un aizpildot pieteikuma veidlapu vai izmantojot www.latvija.lv e-pakalpojumu “Pieteikt Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK)”. Pieteikums tiek izskatīts trīs darbdienu laikā pēc tā saņemšanas, un EVAK tiek nosūtīta pa pastu uz pieteikumā norādīto adresi.

EVAK karti iespējams saņemt arī klātienē, iepriekš piesakoties, Smiltenē, Pils ielā 6.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Cer panākt politisko lēmumu par ehokardiogrammas pakalpojuma pieejamību

Diskusijā, pieslēdzoties attālināti, iesaistījās arī bijušais ilggadējais novada pašvaldības priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis. Viņš atgādināja, ka šis nav pirmais šāda veida projekts, līdzīgi jau ir bijuši. V. A. Krauklis atgādināja, ka savulaik bijis projekts, kurā Valkas mediķi apguvuši igauņu valodu.

“Šīs problēmas saistībā ar pārrobežu medicīnu pārzinu ļoti labi, jo esmu bijis dziļi iesaistīts problēmu risināšanā saistībā ar Valgas slimnīcu. Esmu no tiem cilvēkiem, kurš regulāri izmanto Valgas slimnīcā pieejamos pakalpojumus. Tas ir principa, nevis ērtības dēļ. Mana pārliecība vienmēr ir bijusi, ka Valkas novada iedzīvotājiem šiem pakalpojumiem ir jābūt pieejamākiem. Beigu beigās pēc vairāku desmitu gadu ilgām pūlēm Valgas slimnīcā ir pieejami valsts apmaksāti medicīnas pakalpojumi. Tas, ka Valgas slimnīcā ir pieejami valsts apmaksāti ultrasonogrāfijas un rentgena izmeklējumi, ne tikai man un maniem ģimenes locekļiem, bet daudziem iedzīvotājiem ir atvieglojums, ja šie izmeklējumi nepieciešami operatīvāk. Ja vien pats pacients ir pietiekami aktīvs un ieinteresēts un ir nolēmis risināt šo jautājumu, Valgas slimnīca ir gatava izmeklējumu rezultātus izsniegt angliski. Ir arī mediķi Valgas slimnīcā, kas tos izsniedz latviešu valodā. Nenoliedzami, lai šos jautājumus risinātu, un tas ir ļoti svarīgi, ir vajadzīga arī politiskā griba. Pirms vairākām nedēļām tikos ar veselības ministru Hosamu Abu Meri. Izmantojot šo iespēju, pārrunājām Valkas un Valgas situāciju. Ministra nostāja bija visnotaļ labvēlīga, jo viņš apzinās, ka Vidzemes slimnīcā, lai saņemtu konkrētus valsts apmaksātus izmeklējumus, rindā jāgaida vairāk nekā pusgads. Runājām par iespēju novada iedzīvotājiem Valgas slimnīcā saņemt arī ehokardiogrammas izmeklējumus, jo arī uz šo izmeklējumu Valmierā ir jāgaida garā rindā,” atzīst bijušais novada pašvaldības vadītājs. Viņš norāda, ka šādi izpētes projekti kā ierosinājums nāk no pašas Eiropas Komisijas puses.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Protams, ka šādi izpētes projekti palīdz diskusijās. Taču beigu beigās ir pētījums vai tā nav, ir nepieciešams politisks lēmums par to, vai iedzīvotājiem būs papildu pieejami medicīnas pakalpojumi Valgas slimnīcā vai tomēr tas viss paliks tikai runāšanas pēc. Tieši šī iemesla dēļ izvēlos iet citu ceļu – tiekos ar veselības ministru, lai būtu politisks lēmums vismaz par kaut kādu pakalpojumu, bet šis lēmums būtu. Visā šajā stāstā tas ir galvenais,” uzskata V. A. Krauklis.

“Ziemeļlatvija” informēs savus lasītājus par pētījuma rezultātiem un 14. martā konferencē redzēto un dzirdēto.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.