Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valkā pie dievnama iestāda simboliskus ozolus

Aizvadītajā sestdienā, 30. aprīlī, Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis kopā ar dēlu Tomasu un meitu Dārtu un novada pašvaldības Attīstības, projektu un tūrisma nodaļas vadītāju Andri Zunti iestādīja ozolus. Foto: Roberts Johansons

Atzīmējot reformācijas piecsimtgadi Latvijā un Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) simto dzimšanas dienu,  šogad dažādās Latvijas vietās, tostarp arī Valkā, tiek stādīti ozoli. Tie izaudzēti no vācu mācītāja Ernsta Glika (1652–1705) pirms vairāk nekā 300 gadiem stādīto ozolu zīlēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Godinot šos divus kristiešiem svarīgos notikumus, aizvadītajā sestdienā pie Valkas – Lugažu evaņģēliski luteriskās baznīcas pašvaldības priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis ar palīgiem iestādīja trīs simboliskus ozolus. Tie nodēvēti vācu mācītāja Ernsta Glika, kas pirmais iztulkoja Bībeli latviešu valodā, vārdā. Jaunos ozoliņus stāda visā Latvijā – gan pie baznīcām un draudžu mājām, gan sadarbībā ar vietējām pašvaldībām – parkos, pie skolām un citās publiskās vietās, lai šie ozoli izplatās pa visu Latviju, kā izplatījās Dieva vārds caur E. Glika tulkoto Bībeli latviešu valodā.

Citu Glika tulkojumu starpā ir Mārtiņa Lutera katehisms, kā arī dziesmu un lūgšanu grāmatu labojumi. Kā Kokneses iecirkņa prāvests E. Gliks dedzīgi iestājās par vispārējo izglītību. 1694. gadā viņš aicināja zviedru karali Kārli XI dibināt skolas katrā prāvesta iecirknī, kā arī noorganizēja pirmās Vidzemes latviešu tautas skolas Alūksnē, Apukalnā un Zeltiņos. Gliks Alūksnes mācītājmuižā, kuras teritorijā  atrodas Glika dēstītie divi ozoli un piemiņas akmens, par kalponi bija pieņēmis divpadsmitgadīgu bāreni Martu Skavronsku, kas kļuva par Glika audžumeitu un vēlāk – par Krievijas imperatori Katrīnu I.

Foto: Roberts Johansons

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.