Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Tomāti, ķirbji un kāposti ziedu dobēs – pārsteigumi Pakrojas muižas parkā

Krāsainā petūniju sirds rotā ceļu uz leģendām apvīto Mīlestības un mūzikas salu. Foto: Ilze Fedotova

Ja šogad pabūts daudzviet Latvijā, Igaunijā, tad noteikti ir vērts mērot tālāku ceļu, iepazīstot kaimiņzemi Lietuvu. Viens no šādiem galamērķiem, kur atklāt pārsteigumus un tiem ļauties, ir Pakrojas muiža. Tur šogad norisinās jau 4. ziedu festivāls “Sapnis vasaras naktī. Haoss”, kas pārsteidz ar nebeidzamu ziedu pārpilnību, jaunām, radošām idejām, drosmīgām krāsām, ziedu un pat dārzeņu kompozīcijām, kā arī milzu ziedu skulptūrām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šis ir iecienīts galamērķis arī tūristiem no Latvijas, jo, apmeklējot ziedu festivālu, tur latviešu valodu varēja dzirdēt ik uz soļa, – aiz muižas vārtiem piestājušas kā privātās automašīnas, tā tūristu autobusi ar Latvijas numura zīmēm. Tāpēc īsti nav sajūtas, ka atrodies ārzemēs. Pieļauju, ka ziedu parkā un muižas teritorijā būs jau kāds pabijis citugad. Bet man šī bija pirmā viesošanās Pakrojas muižā.

Arī septembra vidū tur ir ko redzēt. Kopskaitā 26 mākslinieki dārznieki iestādījuši vairāk nekā pusmiljons daudzkrāsainu puķu, kas krāšņi zied vēl joprojām. Samtenes, cīnijas, petūnijas un ehinācijas ziedošo dobju gūzmā vēl var atpazīt, bet liela daļa ziedu pēc to nosaukumiem man palika noslēpumā. Kā pauž ziedu dārza uzturētāji, šāds ziedu festivāls pārsteidz ar savu dubulto ziedu apjomu, kāds nav redzēts visā Ziemeļeiropā – utopisks, neizsakāms ziedu daudzums. Te slēpjas Haoss – droši un pat drosmīgi tiek apvienotas ziedu krāsas, augu veidi, iespaidīgās dobēs gozējas ne tikai puķes, bet arī daudz un dažādi dārzeņi – tomāti, kāposti, artišoki, ķirbji, bietes un citi.

Lai gan sākotnēji tas izskatās neierasti – puķu dobēs ieraudzīt aizmetušos tomātus, ķirbjus, taču, paraugoties uz kopējo tēlu, nākas secināt, ka viss tomēr ir gaumīgi un iederīgi. Šeit droši varētu smelties idejas savai puķu dobei, jo mangolds un maurloki patiešām labi izskatās puķu dobē. Tātad pat haosā var saskatīt savu lietu kārtību un kaut kādu dziļāku jēgu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā varēja pārliecināties, ziedu festivālā uzmanība pievērsta vēsturiskās arhitektūras izrotāšanai, kur ziedu instalācijas ir paceltas desmitiem metru, bet milzīgās ziedu kompozīciju skulptūras uzzied citās krāsās un perspektīvās. Proti, apmeklētāju uzmanību izpelnās arī vairāku metru augstā, provokatīvā skulptūra, kas ir pa pusei cilvēks, pa pusei ēzelis, tā vairākus gadus ir simbols notiekošajiem ziedu svētkiem, kas tapusi, iedvesmojoties, no Viljama Šekspīra komēdijas “Sapnis vasaras naktī”. Šī festivāla moto ir “AMOR VINCIT OMNIA” (mīlestība uzvar visu). Tas muižā sabalsojas ar 40 metrus garo un 6 metrus augsto ziedu skulptūru. Jo tieši mīlestība šajā festivālā savalda Haosu, ievieš kārtību, harmoniju, harmoniski savieno pretrunas.

Lai gan man bija tikai dažas stundas laika, parkā noteikti var pavadīt visu dienu. Jo tā nav vienkārši Lietuvas lielākā muiža, tā ir vesela valstība – iespaidīgs muižas komplekss ar vairākām ēkām, savām dzirnavām, zoo, atjaunotām un saglabātām senām telpām un kolekcijām.

Un tur būs ko darīt, dodoties ekskursijā ar bērniem. Muižas dzīvnieku fermā mīt ne tikai zirgi, aitas, ēzeļi, zosis, pīles, vistas, tītari, bet arī divkupru kamielis vārdā Buča, kas pārsteidz daudzus un šovasar ir gatavs nēsāt arī uz saviem diviem kupriem. Tur darbojas bērnu karuselis, ir iespēja doties izbraukumā pa muižas teritoriju zirga pajūgā vai interesantos braucamrīkos (tostarp retro automobilī).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Turpat muižas teritorijā ir iespēja baudīt gardus ēdienus, darboties parfīma darbnīcā un atklāt mīlas ekstrakta tapšanas noslēpumus, posties senos tērpos, baroneses pavadībā apstaigāt pili, bišu dravu, vilnas velšanas un šūšanas darbnīcu. Ne mazāk vilinoši būs iegriezties vēsturiskā spirta rūpnīcā un alus darītavā, kas pārsteidz ar autentiskiem ražošanas procesiem, kur ir iespēja gan visu vērot, gan izmēģināt un pat nobaudīt produkciju, iepazīt dzērienu destilācijas procesu vara traukos.

Ja kādam rodas jautājums, cik ilgi šāds festivāls norisināsies, muižas administrācija sociālajos tīklos ziņo, – ja laikapstākļi būs labi, ziedu festivāls aicinās ciemos katru dienu visu septembri.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.