Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Taupīs uz strūklaku rēķina

Divām strūklakām Valkā – šogad uzstādītajai Pedeles upē un dīķī iepretim tirdzniecības centram “Walk” – par trim stundām tiek samazināts darbības laiks rīta pusē. Foto: Ingūna Johansone

Valkā iedzīvotājus un viesus priecē trīs strūklakas. Par tām iedzīvotāji varēja priecāties no agra rīta līdz vēlam vakaram. Taču turpmāk divas no strūkl­akām darbosies īsāku laiku dienas pirmajā pusē. Kāds būs strūklaku darba laiks vasaras sezonā un ar ko skaidrojamas šādas izmaiņas, jautājām pašvaldībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iepriekš jau izskanēja, ka augsto izmaksu dēļ pašvaldībā plānots ieviest izmaiņas, kas attieksies uz strūklaku darbības laiku. Kā stāsta Valkas novada pašvaldības izpilddirektors Valdis Šaicāns, sākotnēji bija iecerēts samazināt visu trīs Valkas strūklaku darba laiku, taču centra strūklaku Lugažu laukumā esot sarežģīti pārprogrammēt un tā darbosies ierastajā režīmā, tas ir, no pulksten 7 līdz 23.

Šobrīd mainīts darbības laiks ir divām strūklakām – Pedeles upē un strūklakai, kas atrodas dīķī iepretim tirdzniecības centram “Walk”. Tās turpmāk valcēniešus un pilsētas viesus priecēs no pulksten 10 līdz 23.

“Samazinot strūklaku darbības laiku par trīs stundām, pašvaldība ieekonomēs 140 eiro mēnesī par katru no strūklakām, kas kopā veido vairāku simtu ietaupījumu,” pamato V. Šaicāns.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš arī piekodina – ja strūklakas nedarbojas kādā brīdī dienas laikā, tas nozīmē, ka ir notikusi tehniska ķibele vai arī tiek veikta apkope. Sistemātiski dienas laikā strūklakas netiks atslēgtas.

Daudzi vietējie par strūklakām priecājas, taču nemaz nav pievērsuši uzmanību, cikos tās tiek ieslēgtas vai izslēgtas. “Atzīšos godīgi, ka neesmu pamanījusi, ka būtu kādas izmaiņas. Vienmēr, kad braucu vai eju garām, tās darbojas. Strūklakas ļoti labi iederas pilsētvidē, padarot to skaistāku. Domāju, ka strūklakas noteikti priecē visus. Nevaru iedomāties nevienu, kas teiktu, ka neiederas vai nav smuki. Bērni par tām ir sajūsmā. Vienmēr ir vilinājums ielikt roku vai iekāpt,” novērojusi valcēniete Vivita Ķīkule.

Arī Smiltenē sezonas laikā darbojas trīs strūklakas. Un, kā izrādās, viena no tām esot pavisam ekonomiska. “Mazākā strūklaka ar patēriņu 0,25 kW, kas atrodas Vecajā parkā, tiek darbināta visu diennakti. Lielākā strūklaka mums ir Tepera ezerā, tā darbojas ar 12 kW un ir ieslēgta no pulksten deviņiem rītā līdz vieniem naktī. Tas ir saistīts ar to, ka strūklakai ir ieprogrammēta īpaša apgaismes sistēma, tāpēc pievienotā vērtība un lielākais efekts ir tajā, lai redzētu šo krāsu spēli, tāpēc tā darbojas arī kādu laiku nakts stundās. Tātad svarīgi, lai iedzīvotāji un pilsētas viesi varētu izbaudīt tās radīto noskaņu,” stāsta Smiltenes novada pašvaldības Saimnieciskās darbības nodaļas vadītājs Ingars Veismanis un min, ka trešā strūklaka pilsētā ir pati ekonomiskākā, jo nemaz nepatērē elektroenerģijas resursus. “Patiesībā šī strūklaka, kas atrodas parkā, netālu no “Park Hotel Brūža”, ir unikāla, jo ir viena no dažām Latvijā, kas darbojas bez papildu elektroenerģijas pieslēguma, izmantojot ūdens pašteces spiedienu no augstāk esošā kanāla,” viņš pamato.

Cik pašvaldībai izmaksā divu strūklaku uzturēšana, atsevišķi izrēķināt tik ātri nevarot. “Piemēram, Tepera ezera strūklaka darbojas kopā ar Vecā parka apgaismojumu, cik no tā patērē tieši strūklaka, nav bijis vajadzīgs rēķināt. Kaut kādi budžeta taupības pasākumi uz strūklaku rēķina vismaz šobrīd Smiltenē netiek plānoti. Cik tad vispār ir tas atvēlētais laiks, kad varam priecāties par strūklakām? Parasti ne vairāk kā pieci mēneši. Cita starpā, kovidlaikā gan uz īsu brīdi tika veikts tāds eksperiments, kad izslēdzām lielo strūklaku jau vienpadsmitos vakarā. Tad iedzīvotāji uz to reaģēja, uzsverot, ka pastaigu laiks vakarā daudziem ir ilgāks. Uzklausot ierosinājumus, pieņēmām lēmumu, ka tai jādarbojas līdz vieniem naktī, tieši tā, kā ir tagad ,” uzsver I. Veismanis.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.