Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Smiltenes novadā nobalso 66%

Smiltenes novadā savu izvēli 14. Saeimas vēlēšanās izdarīja 66,25 procenti no balsstiesīgajiem iedzīvotājiem. Iemest vēlēšanu urnā aploksni ar vēlēšanu zīmi smiltenieši Laura un Matīss Mežuļi uzticēja saviem bērniem, sešus gadus vecajam Paulam un trīs gadus vecajai Annijai. Foto: Sandra Pētersone

Smiltenes novada vēlētāji pēc Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā publicētajiem provizoriskajiem rezultātiem, 14. Saeimas vēlēšanās visvairāk balsu atdevuši par “Jauno Vienotību”, –  šādu izvēli izdarījuši 25,16 procenti no balsstiesīgajiem iedzīvotājiem (par JV saņemtas 2486 derīgas vēlēšanu zīmes).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā publicētajiem provizoriskajiem rezultātiem, Smiltenes novada vēlētāji 14. Saeimas vēlēšanās visvairāk balsu atdevuši par “Jauno Vienotību”, –  šādu izvēli izdarījuši 25,16 procenti no balsstiesīgajiem iedzīvotājiem (par JV saņemtas 2486 derīgas vēlēšanu zīmes).

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) dati liecina, ka  Smiltenes novadā ir 14 920 balsstiesīgie iedzīvotāji. Vēlēšanās piedalījušies 9885 vēlētāji jeb 66,25 procenti.

Vietējie kandidāti – aiz svītras

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc balsu saskaitīšanas konstatēts, ka 9880 jeb 66,22% procenti bijušas derīgas aploksnes, bet 9744  jeb 98,62 procenti – derīgas zīmes.

Līderis ar 2486 balsīm ir jau pieminētā “Jaunā  Vienotība” (25,16 procenti), otrajā vietā –  Zaļo un Zemnieku savienība ar 1508 balsīm (15,26 %), bet trešajā – “APVIENOTAIS SARAKSTS – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas Partija” ar 1359 balsīm (13,76%). 

Vairāk nekā 10 procentu lielu atbalstu Smiltenes novadā ieguvusi arī Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNKK” (1248 balsis jeb 12,63 procenti), ierindojoties 4. vietā no 19 sarakstiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

14. Saeimā būs pārstāvētas septiņas partijas vai to apvienības, četru šo partiju sarakstos kandidēja arī Smiltenes novada iedzīvotāji.

Pēc CVK provizoriskajiem rezultātiem, 14. Saeimā nav iekļuvis neviens no viņiem, taču Saeimas deputāta mandātam tuvu ir Ilze Vergina (“Jaunā Vienotība”) un Ervins Labanovskis (“Progresīvie”), jo savos sarakstos Vidzemē viņi palika pirmie aiz svītras. Ja kāds no šī saraksta deputātiem kļūst par premjeru vai ministru un noliek savu mandātu, tad tā dēvēto “mīksto mandātu” uz laiku iegūst nākamais vēlēšanās aiz svītras palikušais kandidāts.

“Jaunās Vienotības” Vidzemes sarakstā Ilze Vergina kandidēja ar 6. kārtas numuru. Viņas rezultāts vēlēšanās Smiltenes novada vēlētāju vērtējumā ir 500 plusi, 244 svītrojumi un 2742 balsis. Vairāk balsu par viņu no visiem JV Vidzemes saraksta kandidātiem Smiltenes novadā ieguvis tikai līdzšinējais premjers Arturs Krišjānis Kariņš (3748), bet Ilze Vergina ir otrajā vietā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“APVIENOTAJĀ SARAKSTĀ – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas Partija” ar 24. numuru kandidēja Eva Kazeka  (151 pluss, 67 svītrojumi, 1443 balsis Smiltenes novadā).

NA “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai” sarakstā ar 25. numuru startēja Edgars Kalniņš (108 plusi, 43 svītrojumi, 1313 balsis Smiltenes novadā).

Partijas “Progresīvie” sarakstā kandidēja Ervins Labanovskis ar 3. numuru (199 plusi, 17 svītrojumi, 888 balsis Smiltenes novadā) un Elgars Felcis ar 7. numuru (82 plusi, 8 svītrojumi un 780 balsis Smiltenes novadā).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izvēlas esošos ar pārdomātiem solījumiem

Smiltenes novadā  darbojās 17 vēlēšanu iecirkņi. Lielākā aktivitāte bija Smiltenes pilsētā, kur abos iecirkņos kopā nobalsoja 3597 vēlētāji.

No novada pagastiem līderis aktivitātes ziņā ir Raunas pagasts (Raunas vidusskolā atvērtajā vēlēšanu iecirknī nobalsojuši 1292 balsstiesīgie). Vismazāk vēlētāju devušies uz Launkalnes tautas namā atvērto iecirkni (172). 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēlēšanu dienā Smiltenē vēlētāju vidū bija daudz jauno ģimeņu, kuras uz vēlēšanu iecirkņiem līdzi paņēma bērnus. Astoņus mēnešus vecā Kristīnes Olševskas un Ivara Vorobjeva meitiņa Mare, iespējams, bija viena no jaunākajām 14. Saeimas vēlēšanu vērotājām Smiltenē.

Kristīne Olševska “Ziemeļlatvijai” atzīst, ka  izdarīt izvēli bija grūti, viņa balsojusi par mazāko ļaunumu savā redzējumā. Līdzīgi domā viņas dzīvesbiedrs Ivars, kurš skatījies, lai sarakstā būtu tādi līdzšinējie Saeimas deputāti, kuru priekšvēlēšanu solījumi nu jau ir pārdomātāki nekā pirms četriem gadiem, ir vairāk pieredzē balstīti.

VIEDOKĻI

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ilze Vergina, Smiltenes novada pašvaldības deputāte, Smiltenes vidusskolas direktore (“Jaunā Vienotība”):

– Vēlētāju aktivitāte, kas tagad ir pieaugusi, un arī vēlēšanu rezultāts rāda, ka cilvēkiem nav vienalga. Ir arī novērtēts krīzes valdības darbs, kas bija sarežģīts un ļoti grūts. Baidījos par to, ka novērtējums tādām grūtībām var būt arī ar sliktu rezultātu, varbūt vēlētāji gaida, ka nāks kaut kas jauns un būs vieglāk, taču novērtējums ir ļoti augsts (no “Jaunās Vienotības” saraksta ievēlēti 26 deputāti – redakcijas piezīme). Gudrais vēlētājs ir izveidojis vēlēšanu rezultātu tieši tādu un saprot, ka tas nedrīkst būt uz populismu, uz daudz solīšanu balstīts lēmums. Protams, priekšā ir grūts un sarežģīts darbs, taču sajūta par partijām, ar kurām varēs tālāk strādāt un vienoties, ir visnotaļ stabila. Tas, ka Saeima nebūs sadrumstalota un tajā būs deputāti no septiņām partijām vai to apvienībām, darbu atvieglos. Jau pirmās diskusijas par jaunās valdības veidošanu rāda to, ka partijas vēlas savstarpēji sadarboties un jau runā par pārdomātiem lēmumiem, lai varētu iziet no traģiskās situācijas, kas ir izveidojusies, gan runājot par “Covid-19” krīzi, gan tagad viennozīmīgi par karu Ukrainā. Šis ir ļoti sarežģīts laiks. Taču mēs visi esam gatavi šobrīd strādāt ļoti daudz, lai varētu tikt pie lēmumiem, kas var palīdzēt, kaut visi saprot, ka viegli tas nebūs. No sirds saku paldies vēlētājiem arī par manu rezultātu. Esmu nākamā aiz svītras. Ja Kariņš (“Jaunās Vienotības” premjera kandidāts Arturs Krišjānis Kariņš – redakcijas piezīme) tiks uzaicināts veidot valdību, tad man ir viņa mandāts. Tā ir tāda dežavu sajūta, jo iepriekš man bija Valda Dombrovska mandāts.

Eva Kazeka, SIA “Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca” saimniecības daļas  vadītāja, (“APVIENOTAIS SARAKSTS – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas Partija”):

– Vēlēšanu rezultāti, manuprāt, ir ļoti labi. Ir prieks, ka cilvēki ir gājuši vēlēt, izteikuši savu viedokli un nav sēdējuši mājās. Vērtējot sava saraksta rezultātus, varam ļoti lepoties ar to, ka esam tikuši 3. vietā. 15 mandāti ir ļoti labs rezultāts. Partijas, kuru kandidāti iekļuvuši Saeimā, ir stabilas. Domāju, ka varēs izveidot labu sadarbību ar esošajiem deputātiem un ar jaunajiem deputātiem un  nebūs problēmu izveidot koalīciju. Man ir lepnums par to, ka esmu uzņemta Ulda Pīlēna biedrībā “Apvienotais  Latvijas saraksts”, kas pulcē dažādu jomu ekspertus un profesionāļus, kuru pieredze, prasmes, idejas un līdzdalība šobrīd ir nepieciešama krīžu pārvarēšanai, lai būtu dinamiska,  pašpietiekama un droša Latvijas attīstība nākotnē. Turpināsim strādāt, un, ja Ministru prezidents būs mūsu kandidāts Uldis Pīlēns (uzņēmējs, biedrības “Apvienotais Latvijas saraksts” iniciators – redakcijas piezīme), esam spēks, kas strādās pie profesionālas komandas un izstrādās ieteikumus.  Apsveicu pārējos kolēģus, Smiltenes novada iedzīvotājus, kas kandidēja vēlēšanās no citām partijām, un paldies vēlētājiem par balsojumu!

Edgars Kalniņš,  Palsmanes pagasta SIA “EK būve LV” valdes priekšsēdētājs (Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”):

– Vērtējot vēlēšanu rezultātus, man ir negatīvs pārsteigums par Zaļo un Zemnieku savienību un Šlesera partiju (“Latvija pirmajā vietā” – redakcijas piezīme). Paldies tiem vēlētājiem, kuri stabili atbalsta mūsu apvienību!  Pateicoties viņiem, esam stabils spēks, kas regulāri Saeimas vēlēšanās pārvar piecu procentu barjeru un iekļūst Saeimā 
(14. Saeimā no NA saraksta ievēlēti 13 deputāti – redakcijas piezīme). Darīsim, ko varēsim, lai nākamreiz mūsu apvienībai būtu vēl vairāk mandātu.  Prognozes par valdības koalīciju šobrīd grūti pateikt, jo mēs diemžēl neesam spēka pozīcijās. Kopumā vērtējot vēlēšanas, vēlējos, lai cilvēki būtu vēl aktīvāki, bet diemžēl daudziem ir vienalga. Par savu  rezultātu varu teikt, ka no 25. kārtas numura sarakstā esmu pakāpies uz 20. vietu. Paldies vēlētājiem!

Ervins Labanovskis, Smiltenes novada pašvaldības deputāts, SIA “Kainaiži” valdes loceklis (“Progresīvie”):

 – Mūsu partijas rezultātu vēlēšanās vērtēju kā labu. “Progresīvie” ir gājuši ilgu ceļu, neizdarot tās izvēles, kas parasti strādā polittehnoloģijās, un parādījuši, ka arī šādi var sasniegt labu rezultātu (14. Saeimā no “Progresīvo” saraksta  ievēlēti 10 deputāti, bet 13. Saeimas vēlēšanās partija nepārvarēja piecu procentu barjeru, apstājoties pie 2,61 procenta – redakcijas piezīme). Ceru, ka mūsu izvēlētais ceļš partijas veidošanā un kandidēšanā kļūs par normu un pamazām izmainīs Latvijas politisko kultūru. Mēs  balstāmies uz programmu, uz biedru iesaisti, nevis uz lielu naudu, bet uz daudzu biedru un atbalstītāju maziem ziedojumiem, uz skaidru ideoloģiju un redzējumu ilgtermiņā. Vērtējot vēlēšanu rezultātus kopumā, ir drūma noskaņa, jo šķiet, ka nedaudz  atgriežas oligarhu laiku sajūta. Ir Šlesers, ir Zaļo un Zemnieku savienība, kas ir saņēmusi lielu atbalstu ar skaidru premjera kandidātu – Lembergu. Taču, manuprāt, tāds laiks ir pagājis. Mums jāskatās tālāk. Sabiedrībai ir jāmainās. Nevaram atgriezties pie tā, kas bijis, jo tā ir stagnācija. To nepieļaut būs viens no “Progresīvo” uzdevumiem. Savu rezultātu vērtēju ne kā izcilu vai sliktu, bet kā labu. Esmu pirmais aiz svītras sarakstā Vidzemē.

GALERIJA: Smiltenē vēlētāji aktīvi jau no agra rīta

#SIF_MAF2022

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.