Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Raunai piestāv kā tradicionālā, tā laikmetīgā metālmāksla

Raunā vasara ir bijusi piesātinātiem un radošiem notikumiem bagāta. Viens no spilgtākajiem – Raunas vārda dienas atzīmēšana, kur pasākumu atblāzma vēl tagad ir jūtama un apskatāma dzīvē. Proti, Raunas pilsdrupu tornī trīs stāvos skatāma laikmetīgās metālmākslas izstāde “Rauna 1”, bet Raunas pagasta pārvaldes ēkā pārvaldes darba laikā ir skatāma Raunas vasaras plenēra mākslas darbu izstāde. Abas izstādes apmeklētājiem pieejamas apskatei līdz 30. septembrim.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Minēto mākslas izstāžu kuratore ir raunēniete Inese Drone. Ja vien tāda iespēja ir, iegriežoties Raunā, apmeklēt ne vien populārākās tūrisma vietas, bet arī baudīt mākslas izstādes, kas ikvienam tiek piedāvātas bez maksas.

Metālmākslai piemērotākā vieta – pilsdrupu tornī

Metālmākslas izstāde tiek eksponēta trīs stāvos skaistā un iedvesmojošā vidē – Raunas pilsdrupu tornī. Uz izstādi galvenokārt atceļojuši Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja eksponāti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ideja par šādas izstādes rīkošanu Raunā izkristalizējusies no līdzšinējās pieredzes. “Jau pagājušajā gadā, kad kopā ar Raunas kultūras jomas pārstāvjiem diskutējām, ko varētu apmeklētājiem piedāvāt vēl ieraudzīt, apmeklējot pilsdrupu torni, nonācām pie secinājuma, ka šis objekts ir tik brīnišķīgs un unikāls, ka tur nevar īsti likt tikai gleznas, grafikas vai fotogrāfijas un tamlīdzīgi. Sapratām, ka vēl bez šī mākslas pasaule ir bezgala plaša un interesanta. Tieši tāpēc pērn sadarbojāmies ar metālmākslinieci Dinu Dubiņu, kura strādā ar juvelieru emalju. Pilsdrupu tornī divos stāvos bija skatāma viņas darbu izstāde, kas guva lielu popularitāti. Un šogad mums bija jādomā par to, kā vēl vairāk pārsteigt skatītāju, apmeklētāju,” paskaidro I. Drone.

Pirmajā laikmetīgās metālmākslas izstādē apskatāmi daudzu mākslinieku veidotie darbi. Viņu vidū Arvīds Endziņš, kurš ir metālmākslas docents Latvijas Mākslas akadēmijā, Armands Vecvanags, Aivars Benužs, Arvis Sproģis, Egils Mednis, Gints Zilbalodis, Mārtiņš Skuja, Toms Vītols, Uģis Baumanis. Savukārt Aigars Zemītis un Ivars Miķelsons izstādē pārstāv tēlniekus, kuri savus darbus ir veidojuši metāla tehnikā.

“Nākotnē plānots izstādi veidot kā ikgadēju notikumu, pretendējot to pārveidot kā Latvijas laikmetīgās metālmākslas ikgadēju izstādi. Izstāde ir gana ietilpīga – tajā tveramas gan šī brīža metālapstrādes mākslas aktualitātes, gan dažādu paaudžu mākslinieku radošie meklējumi dizaina priekšmetos,” stāsta I. Drone.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Plenēra darbos atpazīst Raunu

Raunas mākslas plenēra laikā (no 14. līdz 18. augustam) tapusi virkne iespaidīgu darbu, kuros vietējie atpazīst gan Raunas ēkas, ieliņas, ievērojamākos objektus, gan tuvējās apkaimes dabas ainavas.

“Gleznošana brīvā dabā ir īpaša, jo gleznotājam nepieciešams sajust krāsu spilgtumu, saules staru atstarojumus, ēnas, visu to skaistumu, ko rada pati daba. Izstāde ir sava veida manifestācija glezniecības tradīciju saglabāšanai un popularizēšanai,” atgādina I. Drone un uzsver, ka plenēra norise ir bijusi veiksmīga, pateicoties daudziem iesaistītajiem, tostarp māksliniecei Alisei Mediņai un Raunas kultūras centra vadītājai Lindai Vecgailei.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādes darbu autori mākslinieki Alise Mediņa, Agnese Kurzemniece, Anitra Ivdra, Artis Zvirgzdiņš, Elmars Magerams, Kristīne Guršpone, Ieva Prāne, Maija Muižniece, Sarmīte Caune un Rasa Šulca. Ja kāds no darbiem apmeklētājiem iekrīt acīs un īpaši iet pie sirds, tad tos var arī iegādāties. Savukārt viens plenēra darbs paliks uz vietas Raunas pagasta pārvaldes rīcībā kā dāvinājums.

Vada savu galeriju

Inese Drone Raunā ir ienācēja, bet nu jau sevi sauc par raunēnieti. “Pirms gada Raunā nopirku māju. Sākotnēji skatījos Cēsu puses virzienā, tad nedaudz tālāk. Pamanot mājas pārdošanas piedāvājumu Raunā, braucu uz turieni skatīties, burtiski iemīlējos šarmantajā pilsētiņā,” atklāj Inese, kurai šobrīd darba dienas aizrit ceļā, jo pamatdarbs viņai ir Rīgā. Viņa ir galerijas “Bazar’t” vadītāja, tātad saistība ar mākslu viņai ir uz visiem simts procentiem. Arī pēc izglītības Inese ir tēlniece dizainere, bet izmācījusies arī psiholoģiju, kā arī uzņēmējdarbību un vadību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc I. Drones teiktā, mākslas galeriju “Bazar’t” virza privāta iniciatīva, veidot reprezentatīvu profesionālu mākslas telpu, lai sabiedrība iepazītu un izbaudītu Latvijas laikmetīgo mākslu. Galerija aizsākās 2016. gadā ar izstāžu telpas atklāšanu Rīgas skaistākajā rajonā Dzirnavu ielā 41, bet 2017. gada sākumā galerija pārcēlās uz tirdzniecības centru “Rīga Plaza”. Šobrīd mākslas galerija “Bazar’t” atrodas tirdzniecības centrā “Mols” Rīgā, Krasta ielā 46, otrajā stāvā.

“Galerijas pamatuzdevums ir nodrošināt un pārstāvēt talantīgus un profesionālus Latvijas māksliniekus. Piedāvājot ikvienam baudīt jaudīgu, radošu, modernu un laikmetīgu mākslu, sākot no glezniecības, grafikas, zīmējumiem, tēlniecības dizaina, metāla, keramikas un stikla mākslas. Mans mērķis ir parādīt visu skaisto caur mākslu, izvest pasaulē pašus labākos,” pamato I. Drone un dara zināmu, ka mākslas galerijā “Bazar’t” ir un tiks veidotas galerijas pārstāvēto mākslinieku personālizstādes un gada galeriju projekti – grupu skates. Galerijās pārstāvēti tādi mākslinieki kā Kalvis Zuteris, Alise Mediņa, Neonilla Medvedeva, Kaspars Perskis, Liena Bondare, Līva Pakalne- Fanelli, Kristīne Kvitka, Daiga Krūze un daudzi citi autori.

“Par šo nozari kopumā varu droši teikt, ka Latvijā mākslas joma ir augstā līmenī, esam bagāti gan ar pieredzējušiem māksliniekiem, gan ik dienu priecājamies par jaunatklātiem talantiem un pērlēm. Dzīvojot Raunā, novērtēju visu, ko piedāvā šī brīnumskaistā pilsēta ar saviem radošajiem un darbīgajiem ļaudīm. Es, tāpat kā daudzi vietējie, saskatu milzīgu potenciālu Raunas turpmākai attīstībai, tostarp mākslinieciskā gara radīšanai un pilnveidošanai. Esmu priecīga, ka īsā laikā esmu sadraudzējusies ar vietējiem ļaudīm un dienu no dienas privāto kontaktu loks kļūst arvien plašāks. Šeit ir īpaši mājīga atmosfēra, kā iegriežoties vietējā kafejnīcā, tā dodoties uz bibliotēku un citām publiskām vietām. Priecē, ka šeit viss ir kā uz delnas, atliek vien pašam iet sabiedrībā un piedāvāt citiem kaut mazumiņu no tā, ko protu un daru no sirds. Šeit vienkārši gribas būt un darīt pašam par sevi vairāk,” tā I. Drone.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.