Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Raunā tapusi jauniešu radīta sienas vizualizācija

Attēlā divi no jauniešiem – Edvards Kalniņš (kreisajā pusē) un Roberts Kokins –, kuri piedalījās sienas zīmējuma tapšanā. Foto: Justīne Buliņa

Raunēnieši un Raunas viesi jau būs pamanījuši sienas zīmējumu, kas rosina sabiedrību domāt par dabu, klimatu, kā arī vienlaikus padarījis Raunas vizuālo tēlu skaistāku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā redzams, uz sienas vairākās valodās var lasīt tekstu “Kā tu saudzē dabu?” un blakus tam arī attēlots domīgs tēls, kas atspoguļo zemeslodi, kura skumst un kūst. To nospiež pilsētu apbūve un cilvēku nerūpīgā saimniekošana, tāpēc jaunieši aicina visas zemeslodes iedzīvotājus padomāt par to, ko viņi var darīt, lai mazinātu zemeslodes skumjas un kušanu. Teksts radīts vairākās valodās, lai šī doma sasniegtu visu pasauli.

Apzinoties potenciālās vietas šādas vizualizācijas tapšanai, ar pagasta pārvaldes dotu piekrišanu izvēlēta pašvaldībai piederošo garāžu gala siena, kur jau pirms daudziem gadiem, visticamāk, izklaides tīkotāji, bija atstājuši uzrakstu, kas savu laiku bija nodzīvojis. Vispirms ķieģeļu siena tika pārkrāsota, atsvaidzinot balto toni, un tikai tad mākslinieki ķērās pie idejas realizācijas.

Pie sienas zīmējuma radīšanas strādājuši Raunas jaunieši: Edvards Kalniņš, Madara Bogdānova, Pārsla Broka, Dāvids Gābers, Evelīna Glaudiņa un Roberts Kokins. Tie ir jaunieši, kuru ikdiena pārsvarā rit ārpus Raunas, – kāds atgriezīsies vidusskolā Cēsīs, citam studijas Rīgā, bet ik pa laikam viņi atgriežas Raunā, satiekas, lai parunātos vai kopīgi paveiktu kādu labu darbiņu. Kā, piemēram, strādājot pie šī sienas gleznojuma. Tam bijis jātop agrāk, bet pirms gada septembrī visi aizgājuši savās gaitās, bet ziema nav bijis piemērots laiks sienas gleznojuma tapšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jaunieši centušies godam, un arī paši ir ļoti apmierināti ar paveikto. “Pēc kārtīgas projektiņa izstrādes ir paveikts iecerētais. Parka un Dārza ielas krustojumā ir sakopta kāda neizteiksmīga un laika gaitā nodilusi siena, kas tagad ir padarīta, mūsuprāt, skaista, kopta un sabiedrībai ne tikai sniedz patīkamu skatu, bet arī svarīgu vēstījumu, liekot aizdomāties par dabu, klimatu un mūsu katra darbībām pasaules labā. Sienas zīmējumā attēlota pasaule, mūsu Zeme, kas lēnām cieš un kūst no cilvēku veiktajām darbībām – tās zīmējumā parādītas kā pasauli nospiedošās ēkas. Pasaulei blakus dažādās valodās rakstīts uz pārdomām aicinošs uzraksts, tā liekot aizdomāties par pasauli, dabu, klimatu un mūsu katra darbībām Zemes labā,” atklāj viens no aktīvajiem jauniešiem Roberts Kokins.

Kā pastāstīja Smiltenes novada pašvaldības jaunatnes darbiniece Justīne Buliņa, sienas zīmējums tapis Latvijas Dabas fonda īstenotā projekta “Game on: Neļausim Klimata pārmaiņām uzvarēt!” ietvaros.

“2021. gada vasarā Raunas jaunieši piedalījās biedrības “Zadiņi” organizētā projektā “ACT NOW: Eksperimentālais klimata pārmaiņu teātris”, kura ietvaros tika aizvadītas vairākas nodarbības. Tajās caur teātra mākslu, improvizāciju, dažādām izzinošām aktivitātēm jaunieši apguva zināšanas un ieguva jaunu, interesantu informāciju par klimatu un tā pārmaiņām mūsdienu pasaulē, kā arī saliedējās, iepazina teātra mākslu, improvizāciju un prasmi runāt par jauniešiem svarīgām lietām Raunas pagastā,” atklāj J. Buliņa un dara zināmu, ka projekta noslēgumā pēc aizvadītajām nodarbībām jauniešiem vajadzēja izstrādāt savu mazo projektiņu, kas atspoguļotu nodarbībās uzzināto un paveikto, tādā veidā radot kaut ko noderīgu gan jauniešiem, gan sabiedrībai kopumā. “Saliekot galvas kopā, tika nolemts izstrādāt sienas zīmējumu, kas aicinātu sabiedrību domāt par dabu, klimatu un reizē padarītu Raunas apkārtējo vidi skaistāku. Projekts noslēdzās jau pagājušajā rudenī, bet dažādi mums zināmi, pasauli ietekmējoši apstākļi pakavēja tā noslēgšanu, bet jaunieši gada vēsajā laikā strādāja pie ideju radīšanas un skiču veidošanas, lai izvēlētos labāko veidu, kā sabiedrībai nodot šo svarīgo vēstījumu un īstenotu to 2022. gada vasarā, neatkarīgi no tā, ka projekts jau ir noslēdzies,” viņa pamato.

Jauniešu vārdā J. Buliņa saka paldies Latvijas Dabas fondam, kurš akceptēja materiālu iegādi, biedrībai “Zadiņi” par domu veicinošu nodarbību saturu, kā arī Raunas pagasta pārvaldes vadītājai Lindai Zūdiņai par atļauju un atbalstu vietas izvēlē. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.