Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pētījums rāda, ka latviešiem palīdz dabas spēks

Latvija ir viena no retajām Eiropas Savienības valstīm, kur modernās farmācijas tehnoloģijas veiksmīgi apvienotas ar pārbaudītām tautas tradīcijām. Par to liecina“Norstat” veiktā pētījuma dati.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sirds un asinsvadu slimības Latvijā ieņem pirmo vietu starp iedzīvotāju nāves cēloņiem. Latvijā ir pieejamas mūsdienīgas ārstēšanas metodes un jaunākie medikamenti. Tomēr valsts iedzīvotāji kā profilakses līdzekli un arī kā papildinājumu sirdskaišu kompleksajai terapijai ļoti bieži izmanto gadsimtiem senas tautas pieredzes rezultātus – ārstniecības augu receptes.

Farmācijas kompānijas “Valentis” pasūtījuma veiktā “Norstat” pētījumā 26% aptaujāto atzina, ka ir izvēlējušies ātras iedarbības ārstniecības augu tinktūru (piemēram, māteres, baldriāna, vilkābeles) diskomforta dēļ sirds rajonā (sāpes, spiediens vai trīce). Savukārt 18% šajos gadījumos lietoja ilgstošas darbības zāles, 7% izvēlējās zaļo tēju, 5% – citu līdzekli, bet 17% aptaujāto nekādi nav reaģējuši uz diskomfortu sirds rajonā.

Populārākais līdzeklis Latvijas iedzīvotāju vidū – 22% aptaujāto – ir trīs ārstniecības augu – baldriāna, māteres un vilkābeles – komplekss. Savukārt baldriānu atsevišķi lieto 17%, vilkābele – 7%, mātere – 2%. 16% aptaujāto nelieto ārstniecības augus, un 37% bija grūti atbildēt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pētījuma ietvaros 34% aptaujāto atzina, ka lieto ārstniecības augus, jo uz tiem balstīti preparāti palīdz ar sirds problēmām. 30% atzīmējuši, ka augu izcelsmes preparātus lieto pēc tuvinieku ieteikuma, 18% – pēc ārstu ieteikuma, 13% aptaujāto šos preparātus ieteikuši farmaceiti.

“Pētījums pierāda, ka Latvijas iedzīvotāji turpina godināt savu senču tradīcijas, kas veselību cieši saistīja ar dabas spēkiem,” stāsta Euroaptiekas klīniskā farmaceite Ksenija Lukjanova. “Protams, fitoterapija ir gājusi tālu ceļu, mūsdienu tehnoloģijas mums ir palīdzējušas. Bet fakts ir tāds, ka ārstnieciskās tinktūras, kuras tautā sauc par sirds pilieniem, ir patiešām populāras. Fitoterapija tiek uzskatīta par diezgan efektīvu metodi. Bet, tāpat kā ar citām zālēm, arī tinktūras ir jālieto ļoti uzmanīgi – devas un to lietošana ir jāapspriež ar ārstu vai farmaceitu. Īslaicīgu problēmu gadījumā iesakām ārstnieciskās tinktūras, pēc kurām noteikti jāvēršas pēc padoma pie ārsta.

Līdz šim zinātne zina ievērojamu skaitu augu, ko izmanto sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai. Labāko augu izvēle ir diezgan sarežģīta to īpašību daudzveidības dēļ. Tomēr daži no tiem to ārstniecisko īpašību dēļ ir visvairāk pieprasīti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vilkābele

Pateicoties augstajai flavonoīdu koncentrācijai vilkābelē, šim nepretenciozajam krūmam ir virkne vērtīgu īpašību:

• Paplašina asinsvadus, kas samazina spiedienu un normalizē sirdsdarbību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

• Palielina asins plūsmu koronārajos asinsvados, tādējādi piesātinot sirdi ar būtiskām vielām.

• Palīdz neitralizēt sirds spazmas un sāpes.

• Palīdz stiprināt sirdi un asinsvadus, samazina holesterīna līmeni un asins blīvumu, palīdzot novērst sirdslēkmes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

• Piemīt nomierinoša iedarbība, kas labvēlīgi ietekmē sirds darbu.

Mātere

Augs satur alkaloīdus, flavonoīdus, tanīnus, karotīnu, saponīnus, rutīnu, glikozīdus. Šo uzturvielu kombinācija nodrošina šādas ārstnieciskās īpašības:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Veicina artēriju un vēnu paplašināšanos, samazinot spiedienu un stabilizējot sirdsklauves.

– Palielina sirds muskuļa kontrakciju spēku.

– Mazina nervozitāti pārslodzes laikā, cīnās ar bezmiegu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Baldriāns

Baldriāns jau sen ir pazīstams kā nervu sistēmu nomierinošs līdzeklis, kas mazina nervu spriedzi. Baldriāns samazina aizmigšanas ilgumu un nakts pamošanās biežumu. Miega ilgums palielinās, un nakts atpūtas kvalitāte kopumā uzlabojas. Tas arī samazina asinsspiedienu, normalizē sirdsdarbību un tam ir spazmolītiska iedarbība.

Pēc ekspertu domām, vilkābele, mātere un baldriāns un to kombinācijas palielina stresa izturību, uzlabo sirds darbību un asinsriti. Tie atklāj savas ārstnieciskās īpašības visefektīvāk un dziļāk, ja tos apvieno tinktūrā uz etanola bāzes. Galvenās augu tinktūru priekšrocības uz spirta (etanola) bāzes ir tādas, ka tas ir labs šķīdinātājs, tāpēc tinktūrā ir daudz vairāk aktīvo vielu nekā tad, ja mēs lietoti uzlējumu uz ūdens.

Farmaceiti brīdina, ka dabas “spēks” ir jāaprēķina gudri. Tāpēc tinktūras jālieto saskaņā ar ražotāja un medicīnas speciālistu ieteikumiem. Ievērojiet, ka dabas preparātu iegādei nav nepieciešama recepte. Tā kā uzlēkumos ir etanols, vaicājiet farmaceitam par šā preparāta lietošanas vecuma ierobežojumiem.

“Norstat” pētījuma ietvaros tika aptaujāti 1010 Latvijas iedzīvotāji, respondentu vecuma kategorijā no 18 līdz 74 gadiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.