Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pašvaldība palielina pabalstus nozīmīgos dzīves brīžos

Sniedzot sociālo palīdzību iedzīvotājiem, Smiltenes novada pašvaldība šajā jomā ir veikusi vairākas izmaiņas, kas attiecas uz bērna piedzimšanas pabalstu, atbalstu apbedīšanas izdevumu segšanai, pabalstu nozīmīgā dzīves jubilejā un vēl citiem brīvprātīgās iniciatīvas pabalstiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ir ieviests arī jauns transporta pabalsts nokļūšanai ārstniecības, sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādēs, uz kuru var pieteikties noteiktiem kritērijiem atbilstoši Smiltenes novada iedzīvotāji.

Nāk pretī gan jaundzimušo vecākiem, gan aizgājēju tuviniekiem

Šogad februārī stājās spēkā Smiltenes novada pašvaldības domes saistošie noteikumi Nr. 3/23 “Par brīvprātīgās iniciatīvas pabalstiem Smiltenes novada pašvaldībā” ar mērķi sniegt atbalstu vairākām novada iedzīvotāju grupām, veicinot cilvēku labsajūtu un plašākas iespējas veselības jomā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saistošajos noteikumos paredzēto atbalstu var saņemt iedzīvotāji, kuri deklarējuši dzīvesvietu un faktiski dzīvo Smiltenes novada administratīvajā teritorijā, informē Smiltenes novada Sociālā dienesta vadītāja Inta Siliņa.

Salīdzinot ar iepriekšējiem noteikumiem, tagad par 100 eiro ir palielināts vienreizējais bērna piedzimšanas pabalsts, to ierosinājuši novada deputāti. Turpmāk šis pabalsts būs 400 eiro par katru bērnu, ja abi vecāki ir deklarēti Smiltenes novadā. Ja dzīvesvietu Smiltenes novadā deklarējis tikai viens no diviem vecākiem, tad pabalsts pienākas 50 procentu apmērā. Atbalstu var saņemt viens no vecākiem vai cilvēks, kurš bērnu adoptējis, ņēmis aizbildnībā, ir audžuvecāks.

Pēc Smiltenes novada Sociālā dienesta ierosinājuma novada pašvaldība palielinājusi pabalstu, ko cilvēki var saņemt sērās. Valstī noteiktās minimālās algas apmērā atbalstu apbedīšanas izdevumu segšanai var saņemt tuvinieks vai persona, kas uzņēmusies apbedīšanu. Ja izdevumu segšanai jau saņemts atbalsts no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras vai citas institūcijas, ir iespējams saņemt starpību, ja saņemtais pabalsts ir mazāks par valstī noteiktās minimālās algas apmēru – 620 eiro. Līdz šim šī summa bija 430 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Praksē piedzīvojot gadījumus, secinājām, ka izmaksas apbedīšanai ir būtiski pieaugušas, tāpēc  ierosinājām pašvaldībai šo pabalstu palielināt. Līdz šim atbalstu sniedzām tām iedzīvotāju grupām, kurām neviena iestāde vai darba devējs neizmaksāja apbedīšanas pabalstu vai arī tas iepriekš bija mazāks par 430 eiro, un tad izmaksājām trūkstošo starpību līdz 430 eiro. Tagad esam mainījuši summu, nosakot šo pabalstu minimālās algas  apmērā (620 eiro). Tas nozīmē, ka vai nu izmaksājam 620 eiro, ja nav nekāda cita atbalsta apbedīšanai, vai arī, ja šāds cits atbalsts ir, bet tas ir mazāks par valstī noteikto minimālo algu, tad izmaksājam starpību līdz tai,” skaidro Inta Siliņa.

Seniori vairāk saņems dzimšanas dienā

Pēc Smiltenes novada deputātu ierosinājuma Smiltenes novadā ir palielināts arī pabalsts nozīmīgā dzīves jubilejā, tā apmērs turpmāk būs 50 eiro (līdz tam – 30 eiro).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šo pabalstu piešķir 75., 80., 85., 90., 95. un katrā jubilejā pēc 95 gadu vecuma. 100 gadu jubilejā pienākas pabalsts 150 eiro, bet katrā nākamajā dzimšanas dienā pēc simtgades šī summa tiek palielināta par 10 eiro.

Smiltenes novada Sociālais dienests aicina pievērst uzmanību izmaiņām tam, kad pabalsts tiek piešķirts, proti, ja līdz šim, sākot no 90 gadu jubilejas, to piešķīra katru gadu, tad tagad – 90. un 95.  dzimšanas dienā (ar piecu gadu atstarpi).

Īpaši pabalsti paredzēti arī citos svētkos: politiski represētajiem, nacionālās kustības dalībniekiem un Černobiļas AES seku likvidēšanas dalībniekiem ir iespēja reizi gadā, maijā, saņemt  pabalstu 60 eiro apmērā (līdz šim – 50 eiro).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ziemassvētkos noteiktas iedzīvotāju grupas arī turpmāk varēs saņemt saldumu paciņu. Smiltenes novada pašvaldība tās pasniegs:

vientuļiem cilvēkiem un tiem, kuri vecāki par 80 gadiem;

ģimenēm ar aizbildnībā esošiem bērniem un bērniem, kas ir ārpusģimenes aprūpē; Smiltenes novada izglītības iestāžu audzēkņiem no 1. līdz 4. klasei; pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

bērniem no viena līdz septiņu gadu vecumam (kuri dzīvo mājās un neapmeklē bērnudārzu);

maznodrošinātu un trūcīgu ģimeņu bērniem; bērniem no daudzbērnu ģimenēm.

“Līdz šim saldumu paciņas Ziemassvētkos Smiltenes novadā saņēma visi bērni, sākot no jaundzimušā līdz vidusskolēniem. Atbilstoši jaunajiem noteikumiem tagad Ziemassvētku saldumu paciņas saņems bērni, sākot no viena gada vecuma līdz 4. klasei ieskaitot,” informē Inta Siliņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēl attiecībā uz bērniem Smiltenes novada pašvaldība noteikusi, ka tagad ēdināšanas pabalstu vispārizglītojošās iestādēs var saņemt daudzbērnu ģimeņu bērni, bērni ar invaliditāti un aizbildnībā esoši bērni arī tad, ja viņi mācās skolās, kas atrodas ārpus Smiltenes novada.

Daļai kompensēs transporta izdevumus uz slimnīcu

Veselības pakalpojumu pieejamībai nozīmīgs ir transporta pabalsts, tāpēc Smiltenes novadā ir ieviests jauns atbalsta veids tā kompensēšanai.  

Šim pabalstam (kompensācijai par transporta izdevumiem) var pieteikties  personas, kuras pamatotu veselības apstākļu dēļ nevar pārvietoties ar sabiedrisko transportu, lai nokļūtu ārstniecības, sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādēs. Atbalsta saņemšanai ir nepieciešama medicīniska izziņa, kas apliecina funkcionālos traucējumus un/vai nespēju pārvietoties ar sabiedrisko transportu.

Pabalstu 100 eiro apmērā gadā, nepārsniedzot faktiskos izdevumus piemēro:

cilvēkiem, kuri ir vecāki par 80 gadiem (kuriem nav noteikta invaliditāte, bet kuriem ir akūtas saslimšanas un viņu ārstējošais ārsts nosūtījumu papildina ar piebildi, ka cilvēks nespēj pārvietoties ar sabiedrisko  transportu nokļūšanai uz vai no medicīnas aprūpes iestādes);

cilvēkiem ar ārsta izziņu, kuriem noteiktas medicīniskās indikācijas speciālā transporta iegādei vai transporta izdevumu kompensēšanai;

ģimenēm, kuras audzina bērnu ar invaliditāti (bērnam ir funkcionālie traucējumi, kuru dēļ viņš pats nespēj pārvietoties, vai ir nepieciešama īpaša kopšana, kas liedz pārvietoties sabiedriskajā transportā).

Sarunā ar “Ziemeļlatviju” Smiltenes novada Sociālā dienesta vadītāja Inta Siliņa uzsver, ka šāds pabalsts ir ļoti nepieciešams un ir gandarījums, ka novada deputāti atbalstījuši ierosinājumu to ieviest.

“Ir iedzīvotāji, kuri paši nespēj pārvietoties ar sabiedrisko transportu. Ir daudz gadījumu, kad  cilvēki tiek aizvesti uz slimnīcu, tur viņus nepatur un viņiem jānokļūst atpakaļ, bet nav izejas, kā to izdarīt. Šobrīd piešķiram kompensāciju par transporta izdevumiem, bet transports gan jāmeklē cilvēkiem pašiem. Mēs jau plānojam otro piegājienu šai situācijai, meklēsim iespēju slēgt līgumus ar  transporta pakalpojumu sniedzējiem. Tas būtu risinājums cilvēkiem, kuriem nav radu, paziņu, draugu, kuriem lūgt aizvest uz slimnīcu vai no slimnīcas uz mājām,” skaidro Inta Siliņa.

Smiltenes novada Sociālais dienests atgādina, ka iedzīvotāji joprojām var saņemt arī citus sociālās palīdzības un brīvprātīgās iniciatīvas pabalstus, arī mājokļa pabalstu, uz ko tagad var pieteikties katru mēnesi.

Iedzīvotāji ar jautājumiem par visiem pabalstiem un to piemērošanu var vērsties Smiltenes novada Sociālajā dienestā.

UZZIŅAI

Kas šogad mainījies sociālajā jomā Smiltenes novadā?

  • Lielāks  vienreizējais bērna piedzimšanas pabalsts.
  • Lielāks atbalsts apbedīšanas izdevumu segšanai.
  • Lielāks pabalsts nozīmīgā dzīves jubilejā.
  • Izmaiņas Ziemassvētku saldumu paciņu piešķiršanā.
  • Izmaiņas ēdināšanas pabalstā bērniem.
  • Jauns pabalsts transporta izdevumu kompensēšanai.
  • Palielināti īpašie pabalsti svētkos.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.