Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

LTV7 demonstrēs filmu par Gaujas plostniekiem

Šo svētdien, 23. jūnijā, pulksten 18.35 LTV7 kanālā un pēc tam replay.lsm.lv varēs noskatīties dokumentālo filmu “Plostam jāiet plosta ceļš” par Gaujas plostniekiem – strencēniešiem un citiem šī senā aroda prasmju saglabātājiem. FOTO: IEVA VĪTOLA

Šo svētdien, 23. jūnijā, pulksten 18.35 LTV7 demonstrēs dokumentālo filmu “Plostam jāiet plosta ceļš”, kas var būt īpaši saistoša tiem cilvēkiem, kuri ir lietas kursā par Strenču pilsētā gadiem ilgi loloto tradīciju – Gaujas plostnieku aroda prasmju saglabāšanu mūsdienās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc tam filma būs pieejama replay.lsm.lv.

“Ziemeļlatvija” jau rakstīja, ka šī dokumentālā filma par Gaujas plostniekiem ceļu pie skatītājiem uzsāka 2023. gada oktobrī, pateicoties biedrības “Gaujas plostnieki” īstenotajam projektam. Brīvdabas pirmizrāde notika Strenčos – Gaujas plostnieku galvaspilsētā – Gaujas plostnieku svētkos šopavasar, 18. maijā.

Dokumentālā filma “Plostam jāiet plosta ceļš” 57 minūšu garumā atklāj Gaujas plostnieku tradīciju dzīvotspēju mūsdienās, kad Gauja vairs nav ūdensceļš kokmateriālu transportēšanai, kā arī sniedz nelielu ieskatu Vidzemei savulaik raksturīgā aroda kultūrvēsturē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Galvenie varoņi ir Gauja un Gaujas plostnieki – gan tie, kuri šo tradīciju ir atjaunojuši un uztur mūsdienās – Romāns Polītis, Mārtiņš Gaigals, Jānis Vāvere, Ivo Laktiņš un citi biedrības “Gaujas plostnieki” biedri un draugi –, gan tie vīri, kuri līdz 20. gadsimta 70. gadiem strādāja uz Gaujas kā koku pludinātāji – Uldis Jaukulis no Virešu pagasta Vidagas, Māris Mitrevics no Siguldas un Ēriks Gumbelis no Baltezera krastiem.

Dokumentālo filmu veidojuši režisori Anna Šteinberga (viņa arī montāžas režisore) un strencēnietis Rolands Polītis (viņš ir arī viens no filmas operatoriem, otrs operators ir Renārs Muskars), kā arī producents kopā ar kultūras pētnieci, tradīciju burtnīcas “Gaujas plostnieki” autori Ievu Vītolu. Mūziku speciāli filmai sacerējis komponists Arturs Maskats.

Rolands Polītis ikdienā strādā par operatoru. “Plostam jāiet plosta ceļš” ir viņa kā režisora pirmā publiski skatāmā filma. Sarunā ar “Ziemeļlatviju” Rolands Polītis uzsver, ka viņam par šo īstenoto filmas projektu ir liels gandarījums ne tikai Gaujas plostnieku tradīciju iemūžināšanas dēļ. Tas viņam ir arī personisks stāsts, jo Polīšu dzimtā uz plosta bijušas trīs paaudzes – vectēvs Uldis, kurš nu jau viņsaulē, tēvs Romāns un dēls Rolands.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Sižetiski filma ir stāsts par dabu, koku, cilvēku. Mēs paņēmām četrus pieturas punktus – Virešus Gaujas augštecē, kur sākās koku pludināšana, Strenčus, tad Siguldu, kur Māris Mitrevics izveidojis Gaujas plostnieku stāsta brīvdabas ekspozīciju, un Baltezeru, līdz kuram koki tika pludināti un kur arī tika sašķiroti. Tās ir tās četras lietas, par ko runājam, lielāko akcentu liekot uz plostu ekspedīciju mūsdienās,” stāsta Rolands Polītis.

Dokumentālā filma “Plostam jāiet plosta ceļš” ar Valsts kultūrkapitāla fonda un citu labvēļu atbalstu ir tapusi 2022. gadā un 2023. gada pavasarī, kad maija trešajā nedēļā Gaujas krastā pie Spicu tilta notika plosta siešana un divu dienu plosta ekspedīcija lejup pa Gauju, kas noslēdzās Strenčos ar Gaujas plostnieku svētkiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.