Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kāzās klātbūtni palīdz nodrošināt modernās tehnoloģijas

Aizvadītā gada oktobrī Raunas evaņģēliski luteriskajā baznīcā gredzenus mija Līga Riekstiņa-Ērmane un Normunds Ērmanis. Kāzu ceremonijas vietas izvēle nebija nejauša. Tā ir sirdij tuvākā un mīļākā baznīca, jo Līga ir arī Raunas evaņģēliski luteriskās draudzes locekle. Lai gan tagad viņa ir ieprecējusies Ķekavā, uz Raunu un dzimtajām “Rozēm” viņa atbrauc visai bieži. Foto: Sabīne Riekstiņa

Smiltenes novada Dzimtsarakstu nodaļā aizvadīts ražīgs gads. Vairāki desmiti iedzīvotāju pieņēmusi lēmuši stāties laulībā. Daudzās ģimenēs sagaidītas atvasītes, kur jaundzimušajiem doti kā tradicionāli, tā arī neparasti vārdi. Ielūkosimies, kāds ir bijis 2022. gads pēc Dzimtsarakstu nodaļas datiem un faktiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenes novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Dace Ērģele atklāj, ka Smiltenes novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēta 81 laulība. Vairāki pāri laulību reģistrējuši baznīcā. No tiem pieci pāri gredzenus mijuši Raunas evaņģēliski luteriskajā baznīcā, pa divām laulībām noslēgtas Drustu evaņģēliski luteriskajā baznīcā un Apes Svētā Mateja baznīcā, bet pa vienai – Smiltenes evaņģēliski luteriskajā baznīcā un Smiltenes Romas katoļu baznīcā. Tikmēr Dzimtsarakstu nodaļā noslēgtas 70 laulības. “Kā ierasts, visiecienītākie mēneši laulību ceremonijai bija vasaras mēneši – jūnijs, jūlijs un augusts. Tas gadiem ir nemainīgi,” skaidro D. Ērģele.

Pēc viņas paustā, iecienītākās laulību ceremonijas vietas ārpus nodaļas telpām ir bijuši viesu nami, tostarp “Trīssaliņas”, “Pļavnas”, “Kalnarušķi”, “Melderi” un Raunas Ceplis.

Jaunākā līgava stājusies laulībā 19 gadu vecumā, bet jaunākajam līgavainim bijis 21 gads. Savukārt vecākajai līgavai bija 78 gadi, bet vecākajam līgavainim – 79.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Divas laulības noslēgtas ar citu valstu pilsoņiem. Vienā gadījumā latviete stājās laulībā ar Ēģiptes pilsoni, bet cita latviete apprecējusi Lielbritānijas valsts piederīgo. “Ja salīdzina ar 2021. gadu, tad Smiltenes Dzimtsarakstu nodaļā slēgto laulību skaits ir dubultojies. 2021. gadā tika noslēgta 41 laulība. Tiesa, jāpatur prātā, ka tas bija arī reformu gads. Tātad šajā statistikā nav vienīgi uzskaitītas 2021. gada pirmajā pusē reģistrētās laulības no dažiem pagastiem, kuri piepulcējās Smiltenes novadam,” paskaidro Smiltenes Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja.

Kā vienu no interesantākajām un prātā paliekošajām laulību ceremonijām D. Ērģele min gadījumu, kad viens pāris bija parūpējies par to, lai tiktu nodrošināta laulības ceremonijas tiešraide ar interneta starpniecību. Proti, jaunlaulātie ļoti vēlējušies, lai arī ārzemēs dzīvojušajiem draugiem un ģimenes locekļiem būtu iespēja piedalīties tik svarīgajā dzīves mirklī. “Šajā laulību ceremonijā bija tikai laulātais pāris un liecinieki. Tā bija jaunlaulāto vēlēšanās, lai klātienes viesiem piepulcētos arī ārzemēs dzīvojošie draugi un ģimenes locekļi. Mūsdienās modernās tehnoloģijas atļauj to visu darīt. Protams, pēc laulību pasludināšanas par noslēgtām, bija draugu emocijas, skaļas gaviles un apsveikumi,” papildina D. Ērģele.

Taču ne visi pāri kopdzīvē nodzīvo līdz “nāve mūs šķirs”, tāpēc Dzimtsarakstu nodaļā tiek saņemti tiesu spriedumi un notāru paziņojumi par laulības šķiršanu un uz šo dokumentu pamata tiek izdarīta attiecība atzīme laulību reģistrā. Pērn visā novadā bijuši 25 paziņojumi par laulības šķiršanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pērn Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 157 jaundzimušie. Nedaudz lielāks ir zēnu pārsvars, piedzimuši 84 zēni un 73 meitenes. Trīs ģimenēm aizvadītais gads bijis īpaši svētīgs, jo tajās piedzimuši dvīnīši.

Pašiem jaunākajiem vecākiem ir sešpadsmit (mammai) un astoņpadsmit (tētim) gadi.

Visvairāk jaundzimušo dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti Smiltenē  – 46, Raunas pagastā -15, Launkalnes pagastā – 11, Smiltenes pagastā -10.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Populārākie vārdi, kas 2022. gadā doti Smiltenes novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētajām jaundzimušajām meitenēm, bija Paula, Marta, Odrija, Grieta, Adele, Emīlija, Katrīna, Anete, Madara, Grēta, Gabriela. Savukārt vairāk dotie zēnu vārdi ir bijuši Ričards, Jānis, Jēkabs, Teodors, Linards, Dominiks, Miks, Rodrigo, Gustavs, Emīls, Tomass, Mārtiņš, Mikus, Ralfs.

Pērn mazuļu vecāki bijuši radoši, izvēloties savām atvasēm vārdus. Neparastākie vārdi meitenēm – Karla, Marlēna, Heidija, Keila, Letīcija, Mare, Reičela Eiva. Zēniem – Jahja Osama, Francis, Kaido, Zains, Tailers, Ārons.

Dzimtsarakstu nodaļā norāda, ka vecāki arī dod vārdus ar starptautisku skanējumu, ja iespējams, bez garumzīmēm un mīkstinājumiem, lai atvieglotu iespējamu vārdiņa lietošanu, citviet pasaulē dzīvojot. Vecāki savām atvasēm bija izvēlējušies likt arī gana tradicionālus latviešu valodas skanējuma vārdus – Ausma, Rasa, Ieva, Anna, Jānis, Teodors, Mārtiņš un Adele.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tikmēr reģistrēto mirušo skaits krietni apsteidz dzimušos. Reģistrēti 208 miršanas gadījumi. No tiem 183 Smiltenes novada iedzīvotāji, bet pārējiem deklarētā dzīvesvieta bijusi citviet.

Tātad dabiskais pieaugums Smiltenes novadā ir ar mīnus zīmi, mirstība pārsniedza dzimstību.

Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja novēl mums visiem vairāk domāt par gaišo, kas ir mūsu dzīvē. Mums nepieciešamas šīs labās ziņas, jo tās mūsu dzīvē patiešām arī ir.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UZZIŅAI

Smiltenes novada Dzimtsarakstu nodaļā 2022. gadā reģistrēti

Jaundzimušie: 157 (84 zēni un 73 meitenes):

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
  • pirmie bērni piedzimuši 47 ģimenēs,
  • otrie – 47,
  • trešie – 38,
  • ceturtie – 19,
  • piektie – 2,
  • sestie – 3,
  • vienā ģimenē sagaidīts arī astotais bērns.

Stājušies laulībā – 81.

Reģistrēti miršanas gadījumi – 208.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.