Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Greizo spoguļu karaļvalsts

Siltumsūkni gaiss – ūdens vai zeme – ūdens? Vēl tikai pirms dažām dienām kāds mans paziņa skatījās un kalkulēja izmaksas, cik varētu izmaksāt pāreja no privātmājas apkures ar dabas gāzi uz apkuri ar energoefektīvāku, lētāku enerģiju, izmantojot elektrību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tagad šādām iecerēm ir svītra pāri. Mājsaimniecībām, kuras apkurē izmanto dabasgāzi, atliek gaidīt, kad ģeopolitiskais saspīlējums Eiropā mazināsies un šī kurināmā cena atkal sasniegs faktisko izmaksu līmeni. Domāju, diezgan lielu sabiedrības daļu nepatīkami pārsteigusi ziņa, ka no nākamā gada 1. jūlija Latvijā ievērojami pieaugs elektrības rēķini. Akciju sabiedrība “Sadales tīkls” sagatavojusi un izvērtēšanai Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) iesniegusi jaunu tarifa projektu. Plānots, ka jaunais tarifs stāsies spēkā 2023. gada 1. jūlijā. Lai virzītu izmaiņas pakāpeniski, “Sadales tīkls” iesniedzis  priekšlikumu maksas pieaugumam, sākot ar 2023. gada 1. janvāri.

Publiskajā telpā jau plaši izskanējis atjaunojamās enerģijas ražotāja SIA “Evecon” valdes locekļa Gata Lazdas viedoklis, ka plānotais tarifu sadārdzinājums palielinās izdevumus visām Latvijas mājsaimniecībām, kuras plāno saules paneļu uzstādīšanu un īpaši ir vērsts pret energoefektīvām mājsaimniecībām, kurām elektroenerģijas pieslēguma un piegādes izmaksas palielināsies līdz pat septiņām reizēm. Līdz šim Latvijas valsts politika bija vērsta uz to, lai ar dažādiem atbalsta mehānismiem rosinātu mājsaimniecības aizstāt ierastos apkures veidus ar zaļākiem risinājumiem. Cilvēki rakstīja projektus, ieguldīja naudu, lai savos mājokļos uzstādītu saules paneļus vai saules kolektorus, vai siltumsūkņus. Jaunie AS “Sadales tīkls” tarifi primāri sodīs tieši šādas mājsaimniecības, prognozē šīs jomas pārzinātāji.

Interneta vietne pietiek.com izpētījusi, ka valsts monopoluzņēmumam AS “Sadales tīkls”, kas tagad nācis klajā ar plāniem savus tarifus palielināt pat par 570% un būtībā sagraut visus līdzšinējos zaļās enerģijas aizsākumus Latvijā, ir viena no vislabāk atalgotajām valdēm visā valstī, kura pērn vien atalgojumā saņēmusi gandrīz 700 tūkstošus eiro. Nav nekāds brīnums, ka cilvēki sāk ticēt sazvērestības teorijām, proti, tam, ka Latvijā kāds (kādi) apzināti mēģina iznīcināt jebkādu iespēju veidot ekonomiski stabilu, puslīdz pieklājīgi pārtikušu sabiedrību ar visām no tā izrietošajām sekām. Lietuvā un Igaunijā šādus tarifus zaļajiem projektiem neplāno uzlikt.

Latvijā viss notiek nepareizi, jo ir tik daudz cilvēku, kuri veidojuši tās shēmas un vēlas pelnīt lielu naudu uz cilvēku rēķina, savu viedokli, runājot par šo tēmu, izteica mans paziņa, kurš dzīvo Skandināvijā un pārzina enerģētikas jomu. Skandināvijā arvien vairāk tiek īstenoti lieli zaļie projekti, piemēram, pie Oslo sāksies projekts, lai viss transports būtu tikai elektriskais, ieskaitot smago tehniku. Jā, protams, Norvēģijā elektroenerģija ir salīdzinoši lēta, taču kontekstā, kad pasaulē domā par zaļo enerģiju, Latvija ļoti atgādina greizo spoguļu karaļvalsti.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.