Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Gleznas gluži kā mandalas, drustēniete iepazīstina ar naglu un diegu mākslu

No 15. septembra līdz 20. oktobrim Drustu bibliotēkā ir apskatāma Martas Duļķes naglu-diegu tehnikā darinātu gleznu izstāde.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Marta iemācījusies darināt gleznas no naglām un diegiem, ko sauc par naglu un diegu/striķu mākslu (no angļu valodas StringArt). Viņa ar šo vaļasprieku nodarbojas jau vairāk nekā astoņus gadus, taču pēdējos trīs gadus šai mākslai pievērsusies nopietnāk. Top arvien sarežģītāki darbi.

Ideja, ka šādu darbu izstādi varētu sarīkot, tapusi sadarbībā ar Drustu bibliotēkas vadītāju Aiju Ciguzi. “Viņa zināja, ka man ir šāda aizraušanās un uzrunāja, vai es vēlētos, lai mani darbiņi nonāktu publiskai apskatei. Protams, priecājos par šādu iespēju. Turklāt Aija visu laiku cenšas apzināt vietējos radošos cilvēkus, kuri mājās kaut ko interesantu darina vai veido. Šeit mēs viens otru labi zinām, labi pazīstam, bet, kā izrādās, dažiem vienalga ir bijis jaunums, ka acīm tīkamas un baudāmas gleznas var radīt arī šādā tehnikā – ar naglām un diegiem,” iesāk Marta.

Viņa skaidro, ka šādam mākslas veidam sākusi pievērsties pirms vairākiem gadiem, kad meklējusi dāvanu draudzenei. “Vēlējos viņu pārsteigt ar kādu pašas gatavotu dāvanu. Idejas naglu-diegu glezniņām atradu internetā,” atklāj drustēniete, kura ir pārliecināta, ka mūsdienās ir grūti cilvēkus ar kaut ko pārsteigt, īstās dāvanas atrašana var aizņemt daudz laika un naudas. Tā vietā, lai skraidītu pa dažādiem suvenīru veikaliem un iegādātos kādu nevajadzīgu nieciņu, labāk ir izveidot unikālu šedevru savām rokām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Jau pēc pirmā attēla izveidošanas sapratu, ka mani tas aizrauj. Tas ir lielisks veids, kā atslēgt domas no ikdienas, veltot mirkli sev un radošam procesam. To var salīdzināt arī ar mandalu veidošanu, kuras šajā gadījumā es nezīmēju, bet veidoju savām rokām, diegu pie diega, liekot kopā kā puzles gabaliņus, lai beigās iegūtu kopainu. Jā, arī sava veida meditācija un relaksācija ir šajā procesā, līdzīgi kā ar citiem hobijiem, ar kuriem cilvēks aizraujas no sirds. No diegiem un naglām var veidot dažādus attēlus, galvenais ir atrast piemērotas shēmas, veidnes, jābūt skaidrai vīzijai, kādu gribas redzēt gala iznākumu. Protams, labāk ir sākt ar ko vienkāršāku,” stāsta Marta un uzskaita, ka viss, kas nepieciešams šāda darbiņa tapšanai, ir naglas (tapas), krāsaini diegi, bet akcentu radīšanai var noderēt arī līme, akrila krāsas, otas un kādi dekoratīvi elementi, kas piešķirs darbam savu “odziņu”.

Par naglu-diegu mākslu pie mums zina maz, jo tā ir jauna un moderna tendence dizaina pasaulē. “Diegu un naglu paneļa veidošana ir ļoti aizraujoša nodarbe. Viss nepieciešamais šādam darbam ir atrodams ja ne pašam mājās, tad veikalā un, nedaudz pamācoties un apgūstot pamatprasmes, var izdomāt ko jaunu. Attēlu veidošana no pavedieniem ir jautra un aizraujoša. Šim nolūkam nav nepieciešams nekas īpaši sarežģīts, tikai nedaudz pacietības un iztēles,” paskaidro Marta.

Viņa stāsta, ka šādas gleznas, kas veidotas uz paneļiem, lieliski iederēsies jebkurā interjerā. “Šie attēli izskatās labi pie sienām, uz skapjiem, plauktiem un tā tālāk. Bet, ja jums ir bērni vai tie ir bieži viesi jūsu mājās, izvietojums jāizvēlas rūpīgi. Tāpēc ideāls variants būtu pakārt attēlu augstāk pie sienas vai novietot uz augšējā plaukta,” pamato Marta, kura vēl bez šīs tehnikas gatavo interesantas lina auduma matu gumijas, kā arī no dzijas darina citas dekoratīvas lietiņas, radot savu atpazīstamības zīmi “MaDul”, pēc kuras viņas darbiņus var aplūkot sociālajos tīklos, piemēram, “Instagram”. Viņas darbiņi ir gozējušies Briņģu muižā (tirdziņā “Mājas kafejnīcu dienu” ietvaros), Jaunpiebalgas gadatirgū un citviet.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Daudzi cilvēki īsti neizprot, ka šī māksla prasa ļoti daudz laika, tāpēc ne visi spēj to novērtēt un dažkārt ir izbrīnīti par cenu, jo manus darbiņus interesenti var arī iegādāties. Esmu iecerējusi līdzīgā tehnikā darināt arī sapņu ķērājus, pamēģināšu, kas no tā sanāks. Manuprāt, sapņu ķērāji cilvēkus varētu uzrunāt, jo katram gribas sev mājās tādas mīļas, skaistas lietiņas ar simbolisku nozīmi,” pārdomās dalās Marta.

Jāpiemin, ka Martas Duļķes darbiņus var arī iegādāties, izstāde ir apskatāma bibliotēkas darba laikā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.