Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Deportācijas turpinās

1941.gada 14.jūnijā no Latvijas uz Sibīriju lopu vagonos tika izvesti vairāk nekā 15400 cilvēku. To skaitā bija sirmgalvji, bērni un pat zīdaiņi. Deportācijas turpinās arī šodien. Starptautiskā krimināltiesa izdevusi Krievijas prezidenta Vladimira Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā uz Krievijas Federācijas teritoriju. Uz Krieviju deportēto ukraiņu bērnu liktenis satrauc arī politiski represēto Lidiju Pliškinu, kura piedzima Sibīrijā ģimenē, kas tika izsūtīta 1941.gada 14.jūnijā. Lidija atceras: “Arī māsu Sibīrijā gribēja likt internātskolā, bet vecāki bija pret to – nekādā gadījumā”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Krievijas boļševiku naids, varaskāre un mantkārība nodarīja apzinātu ļaunumu. Badā, salā, sāpēs, slimībās nemitīgos ciešanu pilnos dzīves apstākļos mira tūkstošiem deportēto. Daudzi tika spīdzināti un noslepkavoti. Izdzīvojušos katru dienu mocīja bads un viena doma – dabūt ko ēdamu. Pateicoties savstarpējām rūpēm un mīlestībai ļaudis spēja izdzīvot, saglabājot ticību atgriezties mājās. Sibīrijā palīdzēja izdzīvot arī tie vietējie iedzīvotāji, kuri nebija boļševiki un to pēcteči, kā arī paši nepiekopa šo režīmu. “Ar laiku viss mainījās un vietējie iedzīvotāji savā nabadzībā dalījās ar mums un mācīja, kā izdzīvot Sibīrijas apstākļos….Kā saprotams, izgājis šādu dzīves skolu, cilvēks iegūst rūdījumu visam savam mūžam” secina Smiltenes novada politiski represēto apvienības “Trimdinieks” vadītājs Arvīds Kaupe.

Taču represētie ļaudis ļaunumu, ko viņiem nodarīja, nevienam nevēl. “Visvairāk pārsteidz ciešanas, sāpes, kas pārdzīvotas, un spēja to atcerēties bez rūgtuma un ļaunuma” raksta  grāmatā “Mātes Sibīrijā” Dzintra Geka, kura uzklausījusi un apkopojusi daudzu 1941.gada 14.jūnijā izsūtīto un to bērnu dzīves stāstus. Taču mēs nedzīvojam miera un labklājības laikmetā. Krievijas fašisti atkal grib pakļaut citas tautas un atjaunot ļaunuma impēriju. Tagad Krievijas karaspēks iebrucis svešā zemē – Ukrainā, kur posta, laupa un slepkavo. Deportē un slepkavo pat bērnus. Krievijas fašisti jāsavalda. Mums jādara viss labākais iespējamais, ko varam bērnu nākotnes labā darīt.

Margita Krišjāne, Apvienības “Trimdinieks” valdes locekle

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.