Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Bez siltuma nevar

Neatceros, kad vēl tā būtu bijis, kad māju esmu kurinājusi līdz pat  jūnija sākumam, – parasti apkuri atslēdzu aptuveni maija vidū, bet šogad  pavasaris ir reti vēss un nemīlīgs. Tik ilgstoši pagarinot apkures sezonu, vecie malkas krājumi plok strauji, jaunā malka maksā dārgi, tāpēc varētu jau arī nekurināt un  ietaupīt naudu, bet bez siltuma mājoklī ir neomulīgi. Iekurini apkures katlu, pagaidi, līdz iesilst radiatori un sajūta ir pavisam cita. It īpaši svarīgi tas ir tad, ja mājās ir veci, pie gultas piekalti cilvēki, kuri nespēj pakustēties, lai sasildītos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau tad, kad šoziem Ukrainā sākās karš, bija skaidrs, ka izmaiņas gāzes cenās uz augšu dzīs arī pārējā kurināmā cenas, un toreiz teicu paziņām, – var ēst mazāk, var ietaupīt uz citām lietām, bet ne uz apkuri, jo aukstā mājoklī dzīvot ir briesmīgi (reiz tādu situāciju piedzīvoju oktobrī pāris dienu, līdz tika novērsta ķibele skurstenī, un bija pat bail domāt, kā būtu, ja tas būtu noticis ziemas spelgonī, divus stāvus apsildīt ar elektrisko sildītāju ir nereāli).

Taču jebkurā gadījumā tie cilvēki, kuri mājokļus apkurina paši, paši arī izvēlas, cik daudz kurināmo sagādāt un cik daudz kurināt. Viņi jau tagad var sarēķināt, cik izmaksās kurināmais jaunajai apkures sezonai, savukārt centralizētajai apkurei pieslēgto dzīvokļu īpašnieki gan ir nezināmā priekšā. Tas, ka nākamā apkures sezona izmaksu ziņā solās būt sūrāka nekā šī, skaidrs ir visiem, tas, ka cilvēkiem jāgatavojas dzīvot krietni taupīgākā režīmā, jau ir pavēstīts valdības līmenī, tikai pagaidām nav zināms, cik tad īsti izmaksās centralizētā apkure, kāds būs kurināmo resurss.

Nav arī konkrētības, kāds būs iespējamais valsts atbalsta veids mājsaimniecībām, lai palīdzētu tām izdzīvot jaunajā apkures sezonā. Pagaidām pavēstīts, ka valsts plāno atbalstu mērķēti – tikai tiem, kurus visvairāk ietekmē energoresursu cenu krīze un inflācija. Taču tajā pašā laikā līdz ar maiju beidzies valsts atbalsts elektrības un apkures rēķinu mazināšanai. Vairs nav spēkā simtprocentīgais valsts atbalsts elektroenerģijas obligātās iepirkumu komponentes un elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu izmaksas segšanai. Tie bija dažāda veida atbalsta pasākumi juridiskām un fiziskām personām, lai daļēji kompensētu pieaugošās energoresursu izmaksas četrus mēnešus – no 2022. gada
1. janvāra līdz 30. aprīlim.

Par palīdzību apkures izmaksu segšanā valdība servē bumbu pašvaldību virzienā, norādot, ka pašvaldībām ir iespēja noteikt augstākus koeficientus dažādām mājsaimniecību grupām, lai tās spētu kvalificēties ar saviem ienākumiem mājokļa pabalstam. Vietvarām būs, ko domāt, kā dalīt un pārdalīt savu sociālās jomas budžetu, – jaunā apkures sezona
nāks ar līdz šim nebijušām situācijām un cilvēku maksātspējas kritumu, kas atsauksies uz visām dzīves jomām.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.