Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Atbildīgi par savu veselību

Līdz ar pēdējā laika notikumiem cilvēki ne vien ķērušiem pie ilgi glabājamu pārtikas produktu iepirkšanas nebaltām dienām, bet to pašu dara ar medikamentiem. Piemēram, aptiekās pieprasījums pēc joda preparātiem un uztura bagātinātājiem pieaudzis. Arī ielūkojoties interneta aptieku piedāvājumā, pie uztura bagātinātāja jods, uz ekrāna “izlec” paziņojums – Drīz būs!

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tie, kas vairāk sākuši interesēties par joda preparātiem, to saista ar radiācijas riskiem, ka šāds līdzeklis viņus varēs pasargāt. Proti, ziņojumi par karadarbību rada trauksmi un mudina izpirkt jodu, domājot, ka tas var pasargāt no radioaktīvā starojuma, ja tāds pēkšņi radīsies, sekām. Taču šādām bažām, izrādās, nav nekāda pamatojuma.

Tikmēr, reaģējot uz situāciju, Veselības ministrija ir izplatījusi paziņojumu, ka Latvijā nav vajadzīgi joda profilakses pasākumi, jo no kaimiņvalstu atomelektrostacijām atrodamies attālumā (vairāk nekā 110 km), kurā saskaņā ar Starptautiskās atomenerģētikas aģentūras vadlīnijām nav jāpielieto joda profilakse atomelektrostaciju kodolavāriju gadījumā.

Turklāt joda nepamatota lietošana profilaksei vai pārdozēšana var nopietni kaitēt veselībai, tātad, lietojot šādus uztura bagātinātājus uz savu galvu, var iedzīvoties nepatikšanās, jo pārdozēšanas gadījumā, tai skaitā joda nepamatotas lietošanas profilaksei, cilvēkam var rasties galvassāpes, siekalu dziedzeru sāpes un pietūkums, drudzis vai laringīts, rīkles pietūkums vai iekaisums, kuņģa zarnu trakta darbības traucējumi, caureja un plaušu tūska. Patiesībā uzskaitījums ir vēl plašāks, tāpēc būtu saprātīgi iepazīties ar visu iespējamo, zinātnē balstīto informāciju par joda lietošanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ziņojumā izskanējis, ka arī valstīs, kas atrodas tuvāk atomelektrostacijām nekā Latvija, jodu jeb kālija jodīdu liek lietot tikai situācijās, kad vidē jau ir nokļuvis radioaktīvais jods, un preparāts aizsargā tikai vairogdziedzeri. Svarīgi atcerēties, ka jods nepasargā no citiem radionuklīdiem vai vielām, radiācijas ārējās ietekmes, kā arī pilnībā neaizkavē radioaktīvā joda iekļūšanu ķermenī (joda profilakse samazina tikai vairogdziedzerī uzkrātā radioaktīvā joda apjomu).

Jāņem vērā, ka radioaktīvā joda nav ne bijušās Čornobiļas atomelektrostacijas teritorijā, ne arī kādā radioaktīvo atkritumu glabātavā. Radioaktīvais jods izdalās tikai gadījumos, ja avārija notikusi atomelektrostacijas strādājošā reaktorā.

Tikmēr jāpatur prātā, ka joda preparātu nesamērīga iegāde var atstāt bez medikamentiem tos pacientus, kam tādi patiesi ir vajadzīgi.  Ja tomēr kādam ir vēlme mājas aptieciņā pēc šādiem preparātiem, noteikti vajadzētu pakonsultēties ar farmaceitu. Turklāt jodu saturošas zāles vai joda spirta šķīdums būs pilnīgi dažādas lietas. Joda spirta šķīdums jeb tā dēvētā joda tinktūra ir paredzēta tikai ādas ārīgai dezinfekcijai.

Manā aptieciņā ir visādi medikamenti, bet joda preparāti nav bijuši nepieciešami. Ja ārsts to nav nozīmējis, tātad tas nav vajadzīgs, lielākā daļa cilvēku uzturā saņem vairāk nekā pietiekami joda. Viena tējkarote jodētā sāls satur 400 mikrogramus joda. Tas ir pat divas reizes vairāk, nekā vairumam pieaugušo nepieciešams dienā. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.