Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Aicina izbaudīt gastronomisku piedzīvojumu unikālā gaisotnē

Šīs nedēļas nogalē, 12. un 13. augustā, Valkas novadā, bet pēc tam divas nedēļas nogales pēc kārtas Smiltenes novadā apmeklētājus gaidīs mājas kafejnīcu saimnieki (attēlā – “Jaundrusti” Jaundrustu muižā). Ikvienam, kurš vēlas, tā ir laba iespēja nogaršot vietējos ēdienus un dzērienus, baudīt unikālu gaisotni un saimnieku piedāvāto kultūras un atpūtas programmu. Foto: Jānis Liflands

Šīs nedēļas nogalē Valkas novadā, bet nākamās divās nedēļas nogalēs Smiltenes novadā ikvienam, kurš vēlēsies, būs iespēja ļauties gastronomiskam piedzīvojumam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra  (LIAA) kopā ar sadarbības partneriem šovasar trešo gadu pēc kārtas Latvijā īsteno projektu “Mājas kafejnīcu dienas” un secina, – šādu kafejnīcu kļūst vairāk, apliecinot, ka pieprasījums pēc atpūtas laukos ir augsts.

Smiltenes novadā būs pat divas “tūres”

Savas durvis apmeklētājiem atver saimniecības, privātmājas vai interešu kopas, kas lielākoties ikdienā nepiedāvā ēdināšanas pakalpojumus un viesu uzņemšanu, taču tagad aicina nogaršot pašu gatavotu ēdienu, baudīt kultūras pro­grammu vai iesaistīties dažādās aktivitātēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau rakstījām, ka šīs nedēļas nogalē Valkas novadā apmeklētājus gaidīs viesu nams “Ausmas” Ērģemes pagastā, “Rudzīši” un “Dīķkalnu picas un Dīķkalnu kūkas” Kārķu pagastā.

Trešo gadu pēc kārtas Mājas kafejnīcu dienas notiks Smiltenes novadā, tur piedāvājums ik gadu kļūst plašāks (2022. gadā bija 19 dalībnieku, šogad – 24).

Šogad pirmo reizi Smiltenes novadā mājas kafejnīcas varēs apmeklēt divās nedēļas nogalēs – 19. un 20. augustā (11 vietās) un 26. un 27. augustā (13 vietās).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Bagātīgs piedāvājums katra gaumei – gan restorāna cienīgas maltītes trijās kārtās, gan uzkodas mazākajiem pasākuma apmeklētājiem, gan veģetārs un vegāns piedāvājums, gan netradicionāls ēdiena pasniegšanas veids un vēl un vēl… Katrs saimnieks ir padomājis arī par dažādām aktivitātēm, kuras varēs izbaudīt un piedzīvot,” izbaudīt saimnieku viesmīlību aicina Marta Vika, Smiltenes novada Kultūras un tūrisma pārvaldes Tūrisma jomas vadītāja.

19. un 20. augustā mājas kafejnīcas vairāk koncentrēsies Raunas un Drustu pusē, bet 26. un 27. augustā – Apes pusē.

Marta Vika skaidro, ka  sadalījums divās tūrēs ir ieviests pēc Apes iedzīvotāju ierosinājuma, proti, no 25. līdz 27. augustam notiks Apes pilsētas svētki, kad cilvēki vēlēsies ne tikai baudīt svētku programmu, bet arī paēst. Tā nu 26. augustā Apē darbosies piecas mājas kafejnīcas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šāds mājas kafejnīcu  sadalījums divās nedēļās ir izdevīgs arī apmeklētājiem, jo Smiltenes novads ir liels, no Raunas un Drustiem līdz Apei un Trapenei un otrādi ir gana liels attālums, lai  mājas kafejnīcas pagūtu apmeklēt vienā dienā.

“Tas ir arī mazs bonusiņš pašiem māju kafejnīcu dalībniekiem, jo viņiem beidzot būs iespēja aizbraukt  citam pie cita  un paskatīties, kā veicas,” piebilst Marta Vika.

Sadūšojas un uzrodas jaunpienācēji

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Marta Vika priecājas, ka Smiltenes novadā līdz ar pieredzējušiem māju kafejnīcu saimniekiem šajā jomā šovasar darbosies arī jaunpienācēji, kuri vēlas izmēģināt roku viesu uzņemšanā un viņu pacienāšanā ar pašu gatavotiem ēdieniem.

“Ir  novadi, kuros vērojama tendence mājas kafejnīcu skaitam vai nu palikt iepriekšējo gadu līmenī, vai pat samazināties, bet Smiltenes novadā cilvēki nebaidās, aktīvi iesaistās un piesakās atvērt savu mājas kafejnīcu,” uzsver Marta Vika.

Šogad pirmo reizi savu mājas kafejnīcu atvērs smilteniete Mārīte Rīdere. Viņas kafejnīca “Pie Mārītes” Raiņa ielā 23 Smiltenē darbosies 19. augustā un šajā dienā būs vienīgā mājas kafejnīca pilsētā. Atšķirībā, piemēram, no Raunas, Drustiem un Apes, smiltenieši ar māju kafejnīcu atvēršanu ir atturīgi, ik gadu to pilsētā bijis vien pāris. Arī 26. augustā Smiltenē būs tikai viens šāds piedāvājums – “Pus pūru piedēj” Audēju ielā 17.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sarunā ar “Ziemeļlatviju”  Mārīte Rīdere atzīst, – lai atvērtu mājas kafejnīcu, vajag drosmi, taču tas ir bijis viņas sapnis, jo patīk gatavot ēst un uzņemt viesus, un tagad šo sapni par kafejnīcu palīdzēs īstenot ģimene un radi.

“Citus gadus kopā ar meitu un māsu apmeklējām citas mājas kafejnīcas, tāpēc izdomājām, ka arī paši varam uzņemt viesus. Es pati esmu konditore, māsas dēls strādā restorānā Rīgā, viņš arī akceptēja mūsu ēdienkarti. No viņa arī nāk ideja vistas šķiņķīšus pamatēdienā pildīt ar žāvētām bārbelēm un uzkodā kartupeļu pankūkas pasniegt ar cukurotām dzērvenēm, lasi un zaļumu mērcīti.

Katram no ģimenes locekļiem  ir savas prasmes. Mēs visi viens otru pabīdām, un tad jau būs labi,” cer Mārīte Rīdere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kafejnīca “Pie Mārītes” piedāvās četru ēdienu maltīti, kas sastāvēs no uzkodas, zupas, pamat­ēdiena un deserta. Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc pirms kafejnīcas apmeklējuma ir noteikti  jāpiesakās iepriekš.  Varēs arī iegādāties ģimenes pašgatavotās lietas.

“Māsa ada  un izšuj gleznas. Vārām ievārījumus, sakonservēsim gurķus. Ir cilvēki, kuri paši to nedara,” teic Mārīte.

Sniedz no ikdienas atšķirīgu sajūtu

Viena no tām mājas kafejnīcām Smiltenes novadā, kuras šajā projektā piedalās jau no sākuma (trešo gadu), ir “Jaundrusti” Jaundrustu muižā. “Jaundrusti” jau ieguvuši tik lielu popularitāti, ka visi galdiņi visos piecos piedāvātajos laikos uz 19. augustu tur ir rezervēti jau pirms laba laika, “Ziemeļlatvijai” stāsta šīs mājas kafejnīcas (faktiski restorāna) projektu vadītājs Jēkabs Tomsons, kurš ikdienā vada IT projektus.

 “Kad ielikām  paziņojumu feisbukā, ka būsim atvērti 19. augustā, pirmā rezervācija atnāca 45 minūtes pēc paziņojuma. Četru stundu laikā bija norezervēti 50 procenti no galdiņiem, pagājušajā nedēļā – pārējie. Vienā dienā pie galdiņiem varam apkalpot tikai, maksimums, ap 124 cilvēkus, kuri ir iepriekš pieteikušies. Ja kāds vēlas pie mums nobaudīt trīs ēdienu maltīti, tad tas būs iespējams tikai nākamgad. Taču šovasar 19. augustā var droši braukt uz Jaundrustu muižu, lai nogaršotu ārā uz  ugunskura vārītu zupu, šogad būs veģetārā biešu zupa ar soju. Būs arī laba kafija,” piebilst Jēkabs Tomsons.

Mājas kafejnīcas “Jaundrusti” ideju izlolojusi un īsteno kupla ģimene – divas māsas un divi brāļi, no kuriem viens dzīvo Jaundrustu muižā, un viņu draugi, kuri strādā brīvprātīgi, jo, kā teic Jēkabs, –  “nevaram atļauties viņiem par to samaksāt”.

“Mums pašiem ģimenē ļoti patīk gatavot ēdienus, patīk skaisti dekorēt. Kad pirms trijiem gadiem pamanīju iespēju pieteikties mājas kafejnīcu projektā, teicu – “hei, varbūt mēģinām!”, jo šī ir iespēja, kas tiek sniegta amatieriem. Jau pirmajā gadā izdomājām konceptu, ka būsim vairāk kā restorāns. Mums ir virtuves komanda, kurā strādā četri pavāri, ir viesmīļu un dekorētāju komandas, zāles pārzine, bārmeņi un cilvēks, kurš atbild par kafiju. Pat pasūtījām visiem vienādas formas. Mēs nestrādājam uz peļņu. Mūsu moto ir cilvēkiem ārpus galvaspilsētas sniegt restorāna apmeklējuma pieredzi, sajūtu, ka ikdiena pamainās. Gribam pasniegt ēdienus, kas ir pieejami jebkuram latvietim,  bet ir nedaudz citādākās garšās. Piemēram, visi zina, kas ir “irbītes”. Mēs tās gatavosim no  brieža gaļas un pasniegsim ar pērļu grūbu grūboto, kas ir jau krēmīgāks ēdiens. Uzkodā būs siera ravioli vistas buljonā ar saulē kaltētiem tomātiem un dīgstiem. Buljonu vārīsim trīs stundas un pēc tam dzidrināsim, lai tas būtu pavisam caurspīdīgs. Un vārīsim ne tikai no vistas un sīpola, tur būs vēl vismaz piecas garšvielas klāt. Tā ir tā magnētiskā garšu salikšana kopā,” stāsta Jēkabs Tomsons.

LIIA informē, ka šogad Latvijas reģionu tūrisma piedāvājums tiks popularizēts visā Latvijas teritorijā dažādos datumos līdz 17. septembrim (gandrīz katru nedēļas nogali), katrā galamērķī prezentējot vidēji 18 mājas kafejnīcu piedāvājumu.

UZZIŅAI

Pirms došanās uz izvēlētajām mājas kafejnīcām ieteicams:

  • Sazināties ar kafejnīcu un pieteikt savu apmeklējumu, lai pārliecinātos, ka gaidīs brīvs galdiņš.
  • Pārliecināties par izvēlētās aktivitātes norises laiku – katra aktivitāte var noritēt dažādos laikos.
  • Pārbaudīt, vai izvēlētajā norises vietā būs iespējami bezskaidras naudas norēķini, – ne visi pasākumu rīkotāji varēs pieņemt norēķinu kartes.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.