Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

9 praktiski veidi, kā novērst zobu bojāšanos

Zobu higiēnistam ir jābūt jau no agra vecuma, bērnībā, pusaudžu gados un pieaugušā vecumā. Ar pareizu mutes higiēnu un veselīgu uzturu tie paši zobi, kas jums ir jaunībā, var izturēt laika pārbaudi un visu atlikušo dzīvi. Zobu bojājumi ir galvenā mutes dobuma problēma, kas var izraisīt sāpes, infekciju un pat zobu zudumu. Bez regulāras un pareizas tīrīšanas, mutē atrodamās baktērijas var bojāt zoba emalju ar kaitīgām skābēm. Tomēr ir daži vienkārši risinājumi, lai aizsargātu zobu veselību un ilgmūžību, tomēr atceries, ka zobu higiēnists ir jāapmeklē reizi gadā.

1. Tīri zobus ar fluorīdu saturošu zobu pastu

Fluorīds ir izplatītākais elements uz zemes. Mūsu Latvijas krāna ūdens ne vienmēr nodrošina pietiekamu fluorīdu līmeni, tāpēc ir ļoti svarīgi izmantot fluorīdu saturošu zobu pastu, lai to kompensētu.

2. Izveido ieradumu tīrīt zobus divas reizes dienā

Papildus zobu tīrīšanai ar fluorīdu saturošu zobu pastu, zobu tīrīšana divas reizes dienā var palīdzēt samazināt nepieciešamību pēc zobārsta apmeklējumiem. Nav noteiktas vadlīnijas par to, kurā laikā vislabāk tīrīt zobus, taču noteikti ieteicams ir tīrīt zobus pirms gulētiešanas. Ikreiz, kad izvēlies tīrīt zobus, pagaidi 30 minūtes pēc ēšanas, lai ļautu siekalām neitralizēt skābi no pārtikas un dzērieniem.

3. Regulāri izmanto zobu diegu

Zobu diegs palīdz noņemt sīkas pārtikas daļiņas, kas iekļuvušas starp zobiem, vienlaikus noņemot aplikumu. Obligāti izmanto zobu diegu pirms gulētiešanas. Ja šķiet, ka zobu diega lietošanas ieraduma izveide ir sarežģīta, apsver nēsāt diegu līdzi, lai to lietotu visas dienas garumā. Izmanto diegu, piemēram, skatoties televizoru.

4. Lieto mutes skalojamo līdzekli katru dienu

Vai zināji, ka mutes skalojamais līdzeklis nav domāts tikai elpas atsvaidzināšanai? Izmanto antibakteriālu mutes skalojamo līdzekli, lai noņemtu baktērijas. Tas var palīdzēt samazināt aplikumu un kaitīgās baktērijas, kas izraisa emaljas bojājumus un gingivītu. Meklē mutes skalojamo līdzekli, kas satur fluorīdu un nesatur alkoholu, lai nepazaudētu pilnīgi visas mutes baktērijas – gan labās, gan sliktās.

5. Lieto mazāk saldu pārtiku un dzērienus

Viens no zobārstu padomiem ir samazināt ikdienā patērēto saldumu daudzumu. Cukurs ātri mijiedarbojas ar esošajām baktērijām un siekalām, veidojot skābi, kas izšķīdina zoba ārējo emalju.

6. Dzer aukstos dzērienus ar salmiņu

Dažiem atmest saldos dzērienus var būt grūti. Lai samazinātu kaitīgo cukura daudzumu, kas pielīp pie zobiem, vari ik pa laikam baudīt saldu dzērienu, izmantojot salmiņu.

7. Vienmēr dzer ūdeni pēc ēšanas

Tāpat kā zobu tīrīšana 30 minūtes pēc ēdienreizes var palīdzēt novērst zobu bojāšanos, tāpat arī ūdens dzeršana pēc ēšanas var palīdzēt nomazgāt visas atlikušās pārtikas daļiņas un baktērijas. Ūdens dzeršana ir jebkura skābuma neitralizēšana mutē. Regulāra ūdens dzeršana var arī novērst sausu muti, kas arī var izraisīt zobu bojāšanos.

8. Iekļauj uzturā vairāk kalcija

Kalcijs ir viens no neorganiskajiem minerāliem, kas veido mūsu zobus. Asinsvadi, nervi un minerālvielas darbojas kopā, lai zobi būtu stipri un veseli. Palielini zobu izturību, ēdot pārtiku, kas bagāta ar lielu kalcija daudzumu. Zobārsti iesaka izvēlēties zaļos dārzeņus, lasi un piena produktus.

9. Uzlabo mikrofloru

Palielini siekalu ražošanu, ēdot banānus, Briseles kāpostus, zirņus, jūras veltes un graudus. Zaļā tēja satur pretiekaisuma un antioksidanta īpašības, lai samazinātu perorālo baktēriju augšanu. Arī alvejas dzērieni palīdz samazināt kaitīgo baktēriju veidošanos.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.