Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Zvārtavā nav iespējams izdzīvot bez humora izjūtas

Valkas novada pašvaldības vadība, uzsākot informatīvo tūri pa novada pagastiem, šo otrdien, 13. februārī, apmeklēja Zvārtavas pagastu. Uz tikšanos Luturskolā ieradās ap 20 iedzīvotāju, tostarp arī Vijciema un Zvārtavas pagastu pārvalžu vadītāja Irina Ziemiņa (pirmajā rindā otrā no labās).
FOTO: INGA KARPOVA

Zvārtavā nav iespējams izdzīvot bez humora izjūtas. Mums jau daudzi saka, ka te ir labi, putniņi čivina, mežā sēnes un ogas arī var salasīt. Ja slikti ceļi, laikam būs jānopērk kāds lidaparāts. Kanalizācijas sistēmas nav, bet kam mums tā? Laukos tīrumi plaši. Ūdens pa krānu tek ar nelielu spiedienu. Tas nekas, mums daudz ezeru. Pirmdien vienīgo veikalu aizslēdza. Tas arī nekas, maizi laukos var paši izcept,” tā par dzīvi Zvārtavā joko paši pagasta iedzīvotāji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taču, ja nopietni, otrdienas, 13. februāra, vakarā atnākušie ap 20 Zvārtavas pagasta iedzīvotāji, uzklausot Valkas novada pašvaldības priekšsēdētājas Gitas Avotes skaidrojumu par 2024. gada budžetu un pavisam īsu ieskatu izdevumu sadaļā, zvārtavieši tikai noteica: “Mums pagastā jau vairs nav ko likvidēt – vienīgi pirmsskolas izglītības iestādes grupiņu un pašdarbību.”

Uz tikšanos ar Zvārtavas pagasta iedzīvotājiem šo otrdien, 13. februārī, ieradās Valkas novada pašvaldības valdošās koalīcijas deputāts Agnis Birkavs (pirmais no kreisās), novada pašvaldības priekšsēdētājas vietnieks Viesturs Zariņš, novada pašvaldības priekšsēdētāja Gita Avote un izpilddirektors Valdis Šaicāns.

Zvārtavieši aizstāv savu pagasta pārvaldes vadītāju

Uzsākot sarunu, G. Avote norādīja: “Esam pie jums atbraukuši, lai pirmkārt iepazītos, arī nedaudz pastāstītu par budžetu un kā mēs Valkas novadā izskatāmies un dzīvojam. Ko varam atļauties, ko esam saplānojuši un kuras no iecerēm nāksies atlikt uz kādu citu gadu.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par šogad vietējai pagasta pārvaldei piešķirto naudas apjomu priekšsēdētāja sanāksmē neinformēja un arī iedzīvotāji par to nejautāja. Vienīgi viņus interesēja un skaļas diskusijas izraisīja jautājums, kāpēc viņiem tiek atņemta līdzšinējā pagasta pārvaldes vadītāja Irina Ziemiņa.

“Esam lasījuši, ka novadā notiek Valkas, Vijciema un Zvārtavas pagastu pārvalžu reforma, kurā Valkas pagasta darbiniekus un komunālās saimniecības pārvaldīšanu pievienos Valkai. Kāpēc mūsu pārvaldniecei jāķeras klāt? Par ko tad būs jāatbild tam jaunajam Valkas pagasta pārvaldniekam, ja visa apsaimniekošana tiks pievienota Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļai?” jautā zvārtaviete Marita Treijere. Viņas ieteikums bija, ka Valkas pagasta pārvaldes vadību varēja uzticēt līdzšinējam izpilddirektora vietniekam Gintam Stālmeisteram. Arī viņš bija ieradies uz šo tikšanos. Taču, kā zināms, jau 25. janvārī notikušajā domes sēdē deputātu vairākums nobalsoja par izpilddirektora vietnieka amata likvidēšanu.

“Ziemeļlatvija” noskaidroja, ka joprojām ne G. Stālmeisters, ne arī Valkas pagasta pārvaldes vadītāja Ligita Sīmane, ne arī I. Ziemiņa nav saņēmuši darba uzteikumu. Taču jau piektdien, 16. februārī, beidzas pieteikumu iesniegšanas termiņš uz novada pašvaldības izsludināto konkursu uz Valkas, Vijciema un Zvārtavas pagastu pārvalžu vadītāja amatu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Novada pašvaldības priekšsēdētājas vietnieks Viesturs Zariņš, skaidrojot deputātu pieņemto lēmumu par Valkas pagasta pārvaldes vadītājas amata likvidēšanu, uzsver: “Pašreizējā likumdošana pieprasa, ka katrai administratīvajai teritorijai, šajā gadījumā – pagastam, ir jābūt pārvaldes vadītājam. Tas nozīmē, ka kaut kur viņš ir “jāpiekabina”, ja mēs gribam apvienoties. Valkas pilsētai šādas pārvaldes nav.”

Taču vietējie ir pārliecināti, ka pagasta pārvaldes vadītājam savā darbā ir lielāka atdeve, ja viņš dzīvo uz vietas.

Diskusijā novada pašvaldības izpilddirektors Valdis Šaicāns skaidro: “Jebkurā gadījumā pagastu pārvaldes funkcijas tomēr lēnām iet mazumā. Ja vajag, varu uzšķirt Pašvaldības likumu, kurā noteiktas pagastu pārvaldes funkcijas. Tās ir palikušas ļoti, ļoti maz, salīdzinot ar to, kā tas bija kādreiz. Kas attiecas uz Valkas pagasta reorganizāciju, mēs tikai un vienīgi reorganizējam tā saucamo “galvu” – pagasta pārvaldes vadītāja amatu. To, ka darbiniekus un resursus pārdalīs, tā ir tāda vairāk, es teikšu, iecere. Par šīm lietām daudziem ir jautājumi, tāpēc šī sadales un pārdales funkcija tiek atstāta uz to brīdi, kad darbā stāsies jaunais pārvaldnieks. Tad arī kopā ar jauno pārvaldnieku un novada pašvaldības Teritorijas apsaimniekošanas nodaļu un Komunālās saimniecības nodaļu izveidosim modeli, kādā šo Valkas pagastu apsaimniekosim.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Kāpēc tad tajā Gaujas pusē nevarēja to superpārvaldnieku ielikt? Kāpēc mūsu Irinai atkal būs jāpiedalās konkursā? Protams, ka viņa piedalīsies,” ir pārliecināti zvārtavieši.

“Varēja, bet mēs sarunās tā lēmām. No deputātu puses izskanēja arī tāds priekšlikums, ka visos piecos novada pagastos varētu būt viens pārvaldnieks. Alūksnes novadā uz piecpadsmit pagastiem ir viens pārvaldnieks un viens vietnieks,” skaidroja V. Šaicāns

“Es intereses pēc paskatījos Alūksnes novada mājaslapā, un atklāju, ka vienā no pagastiem konkrētā dienā šis pārvaldnieks pagasta pārvaldē ir ieradies tikai uz pusstundu. Droši vien, ka mēnesī viņš kādus trīs pagastus apbraukā. Tātad piecpadsmit pagastos viņš trijos mēnešos katrā pagastā ierodas uz pusstundu. Zvārtavas un Vijciema pagastu pārvaldēs ir tik maz darbinieku, ka te vairs nav ko samazināt. Ja jūs samazināsiet kaut vienu darbinieku, nezinu, kā vispār varēs strādāt,” brīdina I. Ziemiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taču visā šajā reformu laikā zvārtaviešiem tiks arī kāds labums, jo Luturskolā būs pieejams Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs. Līdzīgi kā tas ir jau Ērģemes pagastā. Pagaidām vēl tiek gaidīta jaunā biroja tehnika. Ir jau zināms, ka šajā centrā apmeklētājus pieņems un nepieciešamo palīdzību sniegs līdzšinējā pagasta uzskaitvede Marita Treijere un Zvārtavas bibliotēkas vadītāja Ineta Namniece.

Uz Jāņiem sola atjaunot satiksmi pār Gaujas tiltu

Šajā tikšanās reizē tika runāts arī par to, ka Zvārtavas pagastā jau gadiem lielākā un sāpīgākā pro­blēma ir ceļa līdz novada centram – Valkai – stāvoklis. Situāciju vēl vairāk sarežģī tas, ka ir stipri iekavējies Gaujas tilta remonts uz reģionālā autoceļa Valka–Vireši. Tas nozīmē, ka jau kopš aizvadītā, 2023. gada zvārtavieši būvdarbu vietu apbrauc pa reģionālo autoceļu Smiltene–Valka un Lipši–Spicrāmis. Lai nokļūtu darbā Valkā, braucēji rēķinās, ka ceļā ir jāpavada gandrīz pusstundu ilgāk. Novada pašvaldības izpilddirektors, bijušais Vijciema un Zvārtavas pagastu pārvalžu vadītājs Valdis Šaicāns gan sola, ka, iespējams, ap Līgo svētkiem remontdarbiem būs pielikts punkts un satiksme tiks atjaunota. Taču iedzīvotāji, uzklausot teikto, tam īsti nenotic, jo solījumus vairs neuztver nopietni.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zvārtaviešu neapmierinātību izraisa arī intensīvā smagā transporta kustība, kas atsākas pavasara pusē un ilgst līdz pat vēlam rudenim. Tās iemesls – pagasta teritorijā atrodas divas šķembu bāzes. Šai problēmai īsta risinājuma nav. To atzina arī pašvaldības vadība.

Savukārt Zvārtavas pagasta Kalnienas ciemata iedzīvotāja Inga pašvaldības vadībai lūdza iesaistīties svarīga jautājuma risināšanā par ceļa zīmju uzstādīšanu, kas ierobežotu braukšanas ātrumu ciemata teritorijā.

“Kalnienas ciemats ir jauka vieta, kur vasarās pie vecvecākiem vai radiem ciemos atbrauc bērni. Šajā laikā tiešām ir ļoti daudz bērnu. Vai tas ir sarežģīti Gaujas ielas abos galos uzstādīt braukšanas ātruma ierobežošanas zīmes? Vietējie iedzīvotāji, kuri brauc ar traktoriem, tiešām nekad nebrauc ātri. Cepuri nost! Taču cauri ciematam brauc ātri ar vieglajām automašīnām,” ir novērojusi Inga. Šo viņas ierosinājumu piefiksēja un savās piezīmēs ierakstīja G. Avote, apsolot šo jautājumu atrisināt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pieskaroties jautājumam par vienīgā mazumtirdzniecības veikala slēgšanu šo pirmdien, 12. februārī, Zvārtavas pagasta Stepu ciemā, zvārtavieši jau paši aktīvi sameklējuši iespēju sazināties ar Valkas uzņēmēju Elmāru Smukuli, lai aicinātu viņu sava autoveikala maršrutā iekļaut arī Zvārtavas pagasta apdzīvotās vietas.

“Paši vien esam vainīgi, ka mūsu veikaliņš aizvērās. Negājām tur tik bieži iepirkties. Daudzi uzskatīja, ka, salīdzinot ar Valkas vai Smiltenes veikaliem, preces ir daudz dārgākas. Veikaliņš nesagaidīja pat divu gadu jubileju,” spriež paši zvārtavieši.

Vairāk foto no šīs tikšanās – www.ziemellatvija.lv.

Uzziņai

Zvārtavas pagastā deklarēti 380 iedzīvotāji.

2023. gadā pagastā deklarējušies 25 iedzīvotāji.

2023. gadā piedzimuši četri mazuļi, miruši – divi pagasta iedzīvotāji.

Avots: Valkas novada Dzimtsarakstu nodaļa

#SIF_MAF2023

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.