Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Ziemassvētku brīnums – ar dāsnu cilvēku atbalstu pensionāriem tapušas paciņas

Aizvadītajās brīvdienās bistro “Jumis” viena no viesību telpām pārtapa par īstu saldumu fabriku, kurā rosījās Elīna Sula (no labās), Baiba Ontensone un Līga Lutere-Kārkliņa. Foto: Inga Karpova

Lai līdz gada nogalei Valkas novada seniori saņemtu svētku pārsteigumu – Ziemassvētku saldumu paciņas – visu aizvadītās nedēļas nogali trīs gados jaunas pilsoniski aktīvas novadnieces – Elīna Sula, Līga Lutere-Kārkliņa un Baiba Ontensone – iesaiņoja paciņas. No tām izveidojās aptuveni 17 metrus gara saldumu upe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ziemeļlatvija” jau vairākkārt rakstīja par Ērģemes pagasta Turnas iedzīvotājas Elīnas Sulas drosmīgo lēmumu aicināt sabiedrību līdz 17. decembra vakaram ziedot konfektes, piparkūkas un citus našķus, lai šajos gada sirsnīgākajos svētkos iepriecinātu Valkas novada seniorus, sākot no 70 gadu vecuma un vecākus. Diemžēl šogad, aizbildinoties ar Covid-19 pandēmiju un nespēju droši paciņas piegādāt, lai seniorus neapdraudētu ar iespējamo inficēšanos, novada pašvaldības administrācija pieņēma lēmumu paciņas nedāvināt. Tās saņems tikai novadā deklarētie bērni, kas dzimuši laikā no 2011. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 31. decembrim.

Aizvadītās sestdienas rītā “Ziemeļlatvija” pabija īstā saldumu fabrikā, lai satiktos ar visām trijām paciņu saiņotājām. Elīna atklāj, ka tās jau saņēmuši Zvārtavas pagasta un Ērģemes pagasta Omuļos dzīvojošie seniori, jo pieteicies kāds sponsors, kurš nevēlējies publiski paust savu vārdu un uzvārdu. Šīs akcijas iniciatore atzīst, ka pagastos nebūs problēmu ar paciņu piegādi, tas varētu būt sarežģīti Valkas pilsētā dzīvojošajiem pensionāriem. Taču viņas nenokar degunu un nenolaiž rokas, jo apzinās, ka pilsētas teritorijā dzīvo ap 900 seniori, kuriem paciņas ir sasaiņotas. Turpinās domu apmaiņa, lai pieņemtu pareizāko lēmumu. Ja būs nepieciešams, akcijas īstenotājas aicinās talkā arī laikrakstu “Ziemeļlatvija”, lai senioriem sniegtu aktuālo informāciju.

Visas trīs ar apbrīnu stāsta, ka šajā akcijā atbalstu sniedza ne tikai novada aktīvie iedzīvotāji, bet arī uzņēmēji, zemnieku saimniecības, ārpus Latvijas teritorijas dzīvojošie novadnieki un arī paši seniori. Elīna aizkustināti stāsta, ka aizvadītajā nedēļā viņai piezvanījusi pensionāre no Valkas un lūgusi satikties. Uz tikšanos ieradusies vairāk nekā 80 gadus veca sieviete, kura pārvietojusies ar kūju, un Elīnai sniegusi 20 eiro banknoti.  Viņa no kaimiņienes dzirdējusi, ka, lai saņemtu paciņas, senioriem pašiem ir jāmaksā. Elīna ilgi skaidrojusi šīs labdarības akcijas patieso būtību, bet pensionāre uzstājusi, ka Elīnai šie 20 eiro noderēs, jo abiem ar vīru ir pietiekamas pensijas, lai sevi nodrošinātu. Elīna atzīst, ka tajā brīdī viņai bijis asaru kamols kaklā. Tāpat bijis arī tad, kad viņas opis uzstājīgi pieprasījis viņu apciemot, lai viņš šai akcijai sniegtu arī savu atbalstu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pavisam saziedoti 760 kilogrami saldumu, un katra pensionāra paciņa būs ap puskilogramu smaga. Līga savā “Facebook” kontā raksta, ka pēc konfekšu sadalīšanas pa paciņām palika pāri aptuveni 6–8 kikogrami konfekšu un tās tiks nogādātas grupu mājokļu mājas iemītniekiem. Konfekšu saiņotājas centušās, lai paciņas sanāktu aptuveni vienādā svarā, kas nemaz nav vienkārši, ja ir jāsadala tik liels dažādu saldumu daudzums. Visas trīs atzīst, ka ikviens, kurš sniedza atbalstu, ir pelnījis siltus vārdus, jo bez tā šī akcija neizvērstos tik vērienīga. Pateicību pelnījuši arī tie, kuri iesaistījās apsveikuma kartīšu gatavošanā. To uzsāka pati Līga, pievienojās Valkas mazpulcēni kopā ar skolotāju Viktoriju Maļukovu, bijusī valcēniete Kate Mikāne un kristīgā bērnudārza “Gaismiņa” audzēkņi un skolotājas.

Sarunā Līga atzīst, ka, izlasot pirmo informāciju par novada pašvaldības lēmumu par paciņām, galvā ienākusi doma, ka par spīti visam vajadzētu rīkoties, lai paciņas būtu. Viņa māsai Baibai prasījusi: “Nez, cik tas varētu būtu daudz – 1400 paciņu?’’ Abas sēdējušas un prātojušas, bet tad Līga šo domu atgaiņājusi, bet jau pavisam drīz sociālajos tīklos izlasīja Elīnas aicinājumu. Viņa, daudz nedomādama, kopā ar mammu Albīnu Kārkliņu nolēma sniegt atbalstu, bet galu galā viss tā izvērtās, ka bistro “Jumis” kļuva par šīs labdarības akcijas “štābu”.

Interesējos, vai visas būtu gatavas vēl kādreiz iesaistīties šādā aktivitātē, un saņēmu atbildi – ja vajadzētu, tad būtu. Galvenais ir darīt, nevis spriedelēt, kā būtu, ja būtu.

Valkas novada pašvaldības priekšsēdētājs Vents Armands Krau­klis norāda, ka ne visas Latvijas pašvaldības saviem novada senioriem uz svētkiem dāvina paciņas. Viņš atzinīgi izsakās par šo akciju, piebilstot, ka pārāk bieži novada pašvaldība dara tos darbus, kurus vajadzētu veikt nevalstiskajām organizācijām. Līdz ar to šī aktivitāte apliecina, ka novadā dzīvo cilvēki, kuri ir spējīgi organizēt un uzrunāt sabiedrību.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

  1. Izsaku pateicību šim jaukajām meitenēm par brīnišķīgo ideju !
    Domāju, ka katra pensionāra sirdī iedegās prieka gaismiņa par to, ka neesam aimirsti .
    Šajā smagajā laikā mums visiem ir vajadzīgs dubults spēks un izturība, un līdzcilvēku mīlestība un sapratne.
    Paldies. ka Jūs esiet ! Lai laimīgs Jums 2022.gads un vēl daudz jaunu ideju !

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.