Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Viss turpinās –  mūziķi savās dziesmās izdzied Marikas Svīķes dzeju

Koncerti dzejnieces Marikas Svīķes piemiņai turpinās. Blomes tautas namā dziesmas ar viņas vārdiem (dažas arī ar Marikas mūziku) izdziedāja Jānis Žagariņš (no kreisās), Klāvs Gulbis, Viktors Tilčiks, Dace Purvlīce un Inga Lazdiņa. Foto: Sandra Pētersone

Šomēnes apritēs divi gadi, kopš mūsu vidū vairs nav Smiltenes novada dzejnieces Marikas Svīķes (07.05.1968.–18.02.2021.), taču, pateicoties viņas talanta cienītājiem un draugiem, Marikas dzeja joprojām skan viņas piemiņai veltītajos koncertos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau rakstījām par grupas “Apvedceļš” mūziķa Jāņa Krūmiņa ideju pērn martā Smiltenes kultūras centrā sarīkot koncertu “Seko tauriņiem”, kas sapulcināja ļoti daudz ļaužu, – visiem zālē vietas nepietika. Jāņa iniciatīvu turpina biedrība “Smiltenei un Latvijai”.

Piemiņas vietu atklās šovasar

Grundzālē, Trapenē un pavisam nesen 2. februārī arī Blomes tautas namā dziesmas ar Marikas vārdiem (dažas – arī ar viņas mūziku) izskanējušas koncertā “Mēs visi  piedzimstam nedaudz ar spārniem”. Arī šajos koncertos turpinājās ziedojumu vākšana Marikas Svīķes piemiņas un kultūras vietas iekārtošanai un pasākumu norisei Smiltenē, Vecajā parkā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī tā ir biedrības “Smiltenei un Latvijai” iniciatīva, kas tuvojas finišam. Marikas Svīķes piemiņas un kultūras vietu Vecajā parkā plānots atklāt šovasar, iespējams, jūlijā, kad dzejniecei būtu vārdadiena, informē biedrības “Smiltenei un Latvijai” valdes locekle Līga Krūmiņa-Krīgere.

Piemiņas vietas izveidei ziedojumos līdz šim savākti 4517 eiro, no šīs summas visvairāk (2497 eiro) iegūti dzejnieces piemiņas koncertā Smiltenē 2022. gada martā. Papildu finansējumu biedrība piesaistījusi, uzrakstot projektu, iesniedzot biedrības “Abulas lauku partnerība” izsludinātajā konkursā un saņemot “zaļo gaismu” no Lauku atbalsta dienesta.

“Ir noslēgts līgums ar Smiltenes novada pašvaldību par to, ka mēs drīkstam uzsākt būvniecību Vecajā parkā, teritorijā, kur paredzēta Marikas piemiņas un kultūras vieta. Zemesgrāmatā ir nostiprinātas apbūves tiesības uz mūsu biedrības vārda, ir saskaņoti dokumenti būvvaldē, lai Smiltenes novada uzņēmums “Ceļinieks 2010” varētu ķerties pie darba,” stāsta Līga Krūmiņa-Krīgere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piemiņas vietā atradīsies no metāla konstrukcijas darināts tauriņš ar pļavu ziediem rotātiem spārniem, viņu pēc Agijas Kukaines skices veidos Smiltenes novada uzņēmuma “Metāldekors” meistars Mārtiņš Kalns.

Biedrība “Smiltenei un Latvijai” vēlas, lai vasarā šajā vietā būtu arī īsti tauriņi un bites, tāpēc apstādījumiem tiks izvēlēti smaržīgi nektār­augi viņu pievilināšanai.

Savu artavu Marikas Svīķes piemiņai dos arī koncertā Blomes tautas namā savāktie ziedojumi – 329 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Marika aizejot savās grāmatās atstājusi pārlaicīgu dzeju, kas vienmēr uzrunās, varbūt tāpēc, ka, to radot, viņai blakus stāvēja eņģeļi. Tiem Marikas dzīvē bija būtiska vieta, ne velti viņai bija eņģeļu kolekcija (attēlā). Foto: Sandra Pētersone

Koncertos sajūt Marikas tuvumu

Klausīties mūziķus Jāni Žagariņu, Viktoru Tilčiku, Klāvu Gulbi, Ingu Lazdiņu un Daci Purvlīci dziedam dziesmas ar Marikas Svīķes vārdiem un Daci piedevām deklamējot Marikas dzeju Blomē ieradās daudz ļaužu,  gandrīz visas sēdvietas tautas nama zālē bija aizņemtas. 

“Paldies skatītājiem, māksliniekiem, Blomes tautas namam! Bija skaists vakars, kopā būšana un atkal satikšanās prieks. Pēc aizejošo smaidiem varēja pateikt, ka vismaz daļa noteikti atkal sajuta spārnus,” biedrības “Smiltenei un Latvijai” vārdā pateicas Līga Krūmiņa-Krīgere un sabiedrisko attiecību speciāliste Aija Kramiņa. Koncerta noslēgumā viņas pasniedza simboliskas dāvanas mūziķiem, jo viņi visi Marikas piemiņas koncertos uzstājas bez atlīdzības, – lai godinātu dzejnieces piemiņu kā viņas draugi un viņas talanta cienītāji, turklāt vēl paši ziedo Marikas piemiņas vietas izveidei.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līga Krūmiņa-Krīgere piebilst, ka ideja par koncertu “Mēs visi  piedzimstam nedaudz ar spārniem”  radās pavisam nejauši. “Kad vasarā mēs biedrībā domājām, kā pateikties māksliniekiem par iepriekš Smiltenē sniegto brīnišķīgo koncertu, vaicāju Jānim (Jānim Krūmiņam – redakcijas piezīme), ko viņiem uzdāvināt. Uz to Jānis atteica, – uzdāvināt jaunu koncertu viņiem vajag, tā būs labākā pateicība. Un mūsu mākslinieki ir brīnišķīgi, viņi atsaucas atkal un atkal, rada jaunas dziesmas un pulcē klausītājus. Es katrā koncertā sajūtu Marikas tuvumu un domāju, citiem ir līdzīgi. Tādā veidā iespējams būt ar viņu atkal kopā,” pārdomās dalās Līga Krūmiņa-Krīgere.

Nav pat vērts vaicāt, kāpēc, – tas ir pašsaprotami, par līdzdalību Marikas Svīķes atcerei veltītajos koncertos teic smiltenietis Viktors Tilčiks. Par Mariku viņam ir sirsnīgas atmiņas, viņas dzīves laikā abi gan sazvanījušies, gan sarunājušies klātienē.

Līdz šim Viktors sakomponējis vienu dziesmu ar Marikas vārdiem “Tik vien” – smeldzīgi skaistu, pārdomas raisošu (to var noklausīties “YouTube” platformā).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Jānis Krūmiņš mani uzrunāja, lai uzrakstu kādu dziesmu ar Marikas vārdiem, un uzprasīja, vai man mājās ir Marikas grāmatas. Elitai (Viktora sievai Elitai Tilčikai – redakcijas piezīme) ir visas, Elita man arī atrada šo dzejoli. Jānis vēlāk ierakstīja dziesmu un nofilmēja, visa diena pagāja,” atceras Viktors Tilčiks.

Blomes tautas namā koncerta apmeklētāji varēja arī apskatīt Marikas Svīķes eņģeļu kolekciju no Smiltenes novada muzeja krājumiem, to muzejam uzdāvināja Marikas mamma Inta pēc Marikas aiziešanas 2021. gadā.

Foto: Sandra Pētersone

GALERIJA: Turpina Marikas Svīķes piemiņas koncertus

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biedrība “Smiltenei un Latvijai” teic paldies visiem atbalstītajiem, kuri piedalījušies Marikas Svīķes kultūrvietas izveidē gan ar darbu, gan ziedojumiem. Ziedojumu vākšana turpinās, lai varētu segt tehniskos izdevumus par nākotnē plānotajiem Marikas piemiņas koncertiem.

Ja kāds vēlas, viņš var ziedot: SMILTENEI UN LATVIJAI BIEDRĪBA, reģ. Nr.40008065607, IBAN: LV39UNLA0050024690335 (ar norādi Marikas Svīķes kultūrvietas izveidei).

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.