Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valsts obligācijas – priekšrocības un trūkumi

Valsts krājobligācijas kā finanšu ieguldīšanas rīks pastāv jau ilgu laiku. Taču to popularitāte krasi pieaugusi tieši pēdējā laikā. Šajā rakstā apskatīsim krājobligāciju priekšrocības un trūkumus.

Investīciju pasaulē valsts obligācijas spēlē nozīmīgu lomu. Visbiežāk tās iegādājās konservatīvu ieguldījumu plānu pārvaldnieki to nelielā riska dēļ – reti kura valsts patiešām bankrotē.

Taču šogad ir iestājies nozīmīgs pagrieza punkts. Aizvien pieaugot banku kredītlikmēm, tika pamazām celts ienesīguma procents, kuru garantē valsts obligācijas. Līdz ar to ievērojami palielinājies arī ieguldītāju skaits, kas tās izvēlējušies kā daļu no sava investīciju portfeļa.

Pēc Valsts kases datiem 2023. gadā vien pusgada laikā krājobligāciju vērtība privātpersonu rokās pieaugusi septiņkārtīgi – no 15 līdz 107 miljoniem eiro.

Valsts obligācijas ir parāda vērtspapīri, kurus izdod valdība. Iegādājoties krājobligācijas, pircēji būtībā aizdod naudu Latvijas valdībai apmaiņā pret fiksētu peļņas procentu, kas kopā ar ieguldīto naudu tiek atmaksāta pēc viena vai vairākiem gadiem.

Kas ir Latvijas valsts obligācijas?

Valsts obligācijas finanšu pasaulē tiek uzskatītas par zemu riska ieguldījumu, it īpaši valstīm ar augstu kredītreitingu, kāds ir arī Latvijai.

Kā ieguldīt Latvijas krājobligācijās?

Latvijas valsts obligācijas iespējams iegādāties “Nasdaq Riga” akciju biržā, vai tieši no pirmavota Latvijas Valsts kasē. Lai iegādātos valsts obligācijas, ir jābūt atvērtam kontam kādā no Latvijas bankām.

Minimālā summa, par kādu var iegādāties obligācijas, ir 50 eiro, savukārt maksimālā to vērtība vienā darījumā nevar pārsniegt 100 tūkstošus eiro.

Krājobligāciju priekšrocības

  • Stabils peļņas procents. Atšķirībā no citiem investīciju rīkiem krājobligācijas garantē konkrētu peļņas procentu, kas tiks atmaksāts ieguldītājam.
  • Nodokļu atvieglojumi. Par peļņu, kas iegūta no krājobligācijām, nav jāmaksā Iedzīvotāju ienākumu nodoklis (IIN), tādējādi peļņu padarot lielāku nekā citās investīcijās ar tādu pašu peļņas procentu.
  • Portfeļa diversifikācija. Valsts obligāciju iekļaušana investora portfelī palīdz to sabalansēt, samazinot kopējo risku.

Krājobligāciju trūkumi

  • Krājobligācijas nav iespējams pārdot vai uzdāvināt kādai citai personai. Taču, ja ieguldītā nauda ir tomēr nepieciešama jau tūlīt, tad Valsts kase piedāvā atgūt ieguldījuma pamatsummu.
  • Inflācija var būt augstāka par obligāciju peļņu.

Lai arī valsts krājobligāciju investīcijas peļņas procents nav augstākais tirgū, to priekšrocības ir vērā ņemamas. Reti kurš finanšu instruments spēj garantēt konkrētu peļņas procentu, kas obligāciju gadījumā ir vēl jo augstāks, jo no peļņas nav jāmaksā IIN.

Taču, ieguldot jebkurā finanšu instrumentā, ieteicams izmantot to naudu, kura ikdienā nav nepieciešama. Savukārt, ja krājobligāciju stabilā, bet salīdzinoši zemā peļņa, jums šķiet par zemu, varat aplūkot arī citus investīciju veidus, lai izveidotu atbilstošāko investīciju portfeli.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.