Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valodas dienu atzīmēs ar izzinošu nodarbību – Smiltenes izloksne un apvidvārdi

Foto: jgb.lv

Tuvojas Starptautiskā dzimtās valodas diena. To pasaulē atzīmē 21. februārī. Par godu šim notikumam Smiltenes novada muzejs aicina novada skolas, skolēnus, latviešu valodas skolotājus un citus interesentus pieteikties lekcijā un praktiskā, izzinošā nodarbībā “Smiltenes izloksne un apvidvārdi”, kā arī piedalīties novada vietvārdu vākšanas talkā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenes novada muzeja skolotāja Līga Krūmiņa-Krīgere pastāstīja, ka šādā formātā par šo tēmu muzejs pasākumu rīko pirmo reizi. Nodarbības paredzētas tiešsaistē “Zoom” vidē, tās vadīs novadniece, folkloras un tautas mūzikas eksperte Lauma Bērza, kas jauniešus iesaistīs aizraujošā spēlē, demonstrēs, kā norit lauka pētījumi etnogrāfiskās ekspedīcijās. Interesentiem būs iespēja baudīt Laumas skanīgo balsi, klausoties un apgūstot Smiltenes pusē pierakstītu dziesmu. Savukārt Arta Krūze no LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pastāstīs par mūsu novadā esošajām izloksnēm, skatot arī plašāk visu Vidzemes novadu un te sastopamo vidus dialektu.

Pieteikt dalību var reģistrējoties šeit.

Līdztekus tam, skolēni tiek aicināti piedalīties Smiltenes vietvārdu apkopojumā. Proti, izpēti savu māju, ciema vai vietas nosaukuma rašanos (vēsturiskas liecības, teikas, nostāsti). Pieraksti to. Atrodi mājas vai vietas senāko fotogrāfiju, atrodi un atzīmē šo vietu uz kartes. Apkopojumu iesniedz savai latviešu valodas skolotājai, kura līdz 1. martam to nosūtīs Smiltenes novada muzejam uz e-pastu muzejs@smiltenesnovads.lv Iesūtītos materiālus muzeja darbinieki publicēs muzeja “Facebook” kontā. “Muzeja darbinieki konsultējās ar latviešu valodas skolotājiem, bibliotekāriem, kultūras darbiniekiem, secinājām, ka ir veikti pētījumi par Smiltenes, Brantu un Launkalnes pagastiem, par pārējiem mums zināmu pētījumu nav, tādēļ  šajā reizē aicinām talkā skolēnus,” stāsta L. Krūmiņa-Krīgere un min, ka līdz ar iesūtīto informāciju ir iecerēts izveidot karti ar aprakstiem, fotogrāfijām digitālā formātā un ar to varēs iepazīties jebkurš interesents.  

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.