Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valkas bibliotēkā būs skatāma aprīļa jubilāriem – novada literātiem veltīta izstāde

Foto: canva.com

Valkas bibliotēkas novadpētniecības stendā no 4.aprīļa līdz 7.maijam būs skatāma trim novada dzejniekiem – aprīļa jubilāriem veltīta izstāde. Tās nosaukumam izvēlētas Pētera Brūvera rakstītās rindas “…dzejnieks – dziedošs putns ziedošā zarā…”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ekspozīcijā – Ērģemes pagastā dzimušā rakstnieka, publicista Kārļa Studenta, Valkas novadā iecienītās dzejnieces Kornēlijas Apškrūmas un neordinārā dzejnieka, jaunvārdu darinātāja Pētera Brūvera sarakstītie darbi, kā arī viņiem veltītās publikācijas presē un grāmatu lappusēs.

Vienuviet būs iespējams skatīt visus bibliotēkā pieejamos Kornēlijas Apškrūmas dzejoļu krājumus, iepazīties ar Pētera Brūvera tekstiem “No Valkas burtniecības” un vairākiem citiem darbiem. Kā arī ieskatīties Kārļa Studenta atmiņu tēlojumā “Pie Varžupītes” un aplūkot viņa grāmatas, kas pasūtītas no LNB krājuma.

Kārlis Students (1892-1947)  dzimis 7. aprīlī Ērģemes pagasta Krujiņkrogā. Mācījies Ērģemes pagastskolā, Valkas tirdzniecības skolā. Izplatīdams grāmatas, apceļojis Latviju. Vērojumi kolportiera gaitās apkopoti 5 aprakstu grāmatās: “Nelūgtos ciemos”, “Ēnu spogulis” u.c. Izdevis divus dzejoļu krājumus un vienu stāstu grāmatu. Ar Studenta tekstu komponēta tautā folklorizējusies dziesma “Atmiņas” (Kad saule riet aiz tumšām egļu sienām).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kārlis Students: “Esmu dzimis Ērģemes pagasta Krujiņkrogā, kad meži šalc pavasarīgās jausmās, runā ūdeņi un krūtīs bango savādas trīsas un alkas. Man arvienu liekas, ka pirmo reizi atverot acis un ieraugot pasauli, sirdī iekritis šis trauksmainais nemiers…”

Kornēlija Apškrūma (1937-2021) dzimusi 12. aprīlī Palsmanes (tagad Grundzāles) pagasta Dauguļos. Beigusi Smiltenes ģimnāziju. Ilgus gadus bijusi Virešu bibliotēkas vadītāja. Neilgu laiku līdzdarbojusies Valkas jauno literātu apvienībā. Kopš 1992.g. iznākuši vairāki dzejoļu krājumi. Lasītāju sirdis iekarojusi ar veltījumu dzeju. Vienā no tikšanās reizēm Valkā pasākumu apmeklējušas vismaz 50 viņa dzejas cienītājas.

Kornēlija Apškrūma: “Dzeja ir mana dzīve. Tā ir neizsīkstošs jūtu avots, kur ik brīdi jaunas straumes iepludina katra aizvadītā diena. Cerības, atmiņas, vilšanās, ieguvumi variējas vārdos un rod atbalsi citu cilvēku sirdīs…”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēters Brūveris (1957-2011) dzimis 24. aprīlī Rīgā. Deviņu dzejoļu krājumu autors. Atdzejojis un tulkojis no azerbaidžāņu, turku, vācu, lietuviešu, krievu un citām valodām, pievērsies literatūrai gagauzu, osetīnu, Krimas tatāru, mordviešu literatūrā un Tuvas šamaņu rituāliem tekstiem. Rakstījis dziesmu tekstus muzikālām izrādēm un dzeju bērniem. Saņēmis Klāva Elsberga literāro prēmiju, Baltvilka balvu, kā arī vairākus citus apbalvojumus. Dzīves pēdējos gados daudz laika pavadījis Valkā.

Pēters Brūveris: “Apprecējos ar Ivetu, kura ir valcēniete, un tā nu te esmu. Man patīk pilsēta. Nezinu citu vietu Latvijā, no kurienes katru dienu var aiziet uz ārzemēm. Te ir laba bibliotēka ar laipnām darbiniecēm, turklāt esmu lepns, ka varu dzīvot pilsētā, kurā kārts šūpulis Latvijas valstij.”

Informāciju sagatavoja: Jana Čākure, Valkas novada Centrālās bibliotēkas vecākā bibliotekāre novadpētniecības darbā

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.