Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valkā apskatāma mākslinieka Māra Čačkas lielformāta darbu izstāde “Citi dialogi”

Māris Čačka. Foto: podtail.com

Valkas pilsētas kultūras nama 2.stāva foajē un mazajā zālē no 24. marta apskatāma Daugavpils Marka Rotko mākslas centra direktora, mākslinieka Māra Čačkas lielformāta darbu izstāde “Citi dialogi”. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstāde “Citi dialogi” iezīmē atkalsatikšanos jeb publiski satikties ar Māra Čačkas jaunākajiem mākslas darbiem. Individuāla pieredze, kas veidojas tiešā saskarsmē starp skatītāju un mākslu, ļaujot sevi uzrunāt un mēģinot atklāt mākslas darbos iekodēto abstrakto dialogu saturu un mākslinieka integrēto vēstījumu, šobrīd gūst īpašu vērtību. 

Pats mākslinieks ir pārliecināts: “…nekad neesmu viens vai vientuļš, jo esmu nepārtrauktā tiešā un netiešā dialogā ar Cilvēku, kas kā vadmotīvs pavada mani radošajā ceļā tieši 20 gadus kopš pirmās personālizstādes. Pēdējā pusotra gada notikumi ir būtiski ietekmējuši ikvienu – gan labā, gan ne tik labā veidā. Ir trūcis saskares, kas allaž ir bijusi tik būtiska un motivējoša arvien jaunām idejām un to realizācijām. Šis laiks ir daudz iemācījis. Arī to, kā veidot dialogu attālināti…” 

Pēdējo divu gadu laikā radītajā lielformāta darbu sērijā Māris Čačka turpina attīstīt dialogu tēmu, kas bija klātesoša arī viņa līdzšinējā radošajā darbā un nozīmīgākajās personālizstādēs “Noteiktie un nenoteiktie dialogi ” (Mākslas stacija “Dubulti”, 2018) un “Dialogi. Paralēles. Dimensijas” (Nacionālais laikmetīgās mākslas centrs Baltkrievijā (2019), Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs (2020)). Šoreiz izstādes nosaukumā izvirzās “citi dialogi, māksliniekam pievēršoties cilvēka ikdienā aktuālākajam un nozīmīgākajam, proti, saskarsmes nepieciešamībai. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Mākslas zinātniece Tatjana Černova raksta: “Komunikāciju dažādās formās un veidos, saskarsmi ar līdzcilvēkiem Māris Čačka atspoguļo grafiski gleznieciskiem izteiksmes līdzekļiem, radot vizuālus dialogu stāstus, kuru daudzajos krāsas slāņos konceptuāli attēlo savu sajūtu transformācijas izteikto un neizteikto vārdu, sastapto cilvēku, raisīto pārdomu un gūto emociju iespaidā. Pārklāšanās ar ikdienas saskarsmēm tiek vizualizēta, kārtojot slāni uz slāņa un tajā pašā laikā arī atslāņojot, izmantojot monotipijas elementus, lazēšanu un citas grafiskās tehnikas izteiksmes un nianses, līdz tiek panākta konkrēta kompozīcija, kādu mākslinieks to ir iecerējis. Citreiz vienam dialogam klāt nāk arī cits. Mākslinieks atklāj, ka vienā darbā dažādos slāņojumos iespējams saskatīt arī vairākas mijiedarbības un sarunu turpinājumus – gluži kā dzīvē, kur mēs nemitīgi pārklājamies gan ar informāciju, gan ar dažādām saskarsmēm. Vēlme eksperimentēt darbu radīšanas procesā un savienot pirmajā mirklī šķietami nesavienojamus mākslas medijus un tehnikas sekmē Māra Čačkas individuālā mākslinieciskā rokraksta veidošanos un nemitīgu attīstību.” 

Pār mākslinieku:

Māris Čačka (dzimis 1976. gadā) ir grafiķis, mākslinieks un mākslas pedagogs, starptautisku mākslas projektu kurators. 2009. gadā ieguvis doktora grādu izglītības zinātnē un 2011. gadā – maģistra grādu mākslā. Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītājs, kopš centra izveides līdz 2020. gada sākumam – tā radošais direktors un vadītāja vietnieks. LR Kultūras ministrijas vizuālās mākslas padomes loceklis (2020– ), VKKF vizuālās mākslas nozares eksperts (2016–2017, 2021 – ), komisijas priekšsēdētājs (2017, 2021–). Mākslu pedagogu apvienības (1998–2019) un galerijas SIVIA dibinātājs, valdes loceklis (2019–), Latvijas Mākslinieku savienības (2010–) un Latvijas Grafikas kameras (2011–) biedrs. Kopš 1997. gada piedalījies vairāk nekā 85 mākslas izstādēs Latvijā, Lietuvā, Baltkrievijā, Itālijā, Zviedrijā, Vācijā, Ukrainā, Polijā un Ķīnā, tostarp aizvadījis 24 personālizstādes Latvijā un ārvalstīs. Bijis vairāk nekā 70 starptautisku mākslas projektu un mākslas simpoziju kurators (2004–2021). Mākslinieka darbi atrodami muzejos un privātkolekcijās Latvijā, Lietuvā, Vācijā, Lielbritānijā, Polijā un Norvēģijā.

Informāciju sagatavoja: Aivars Ikšelis, Valkas pilsētas kultūras nama direktors

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.