Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valkā apskatāma Ilzes Preisas gleznu izstāde “Notvert Netveramo”

Valkas pilsētas kultūras nama mazajā zālē apskatāma gleznotājas Ilzes Preisas gleznu izstāde “Notvert Netveramo”.

Gleznotājas Ilzes Preisas izstādes nosaukumā iekļauts tās koncepts. Daudzos šīs izstādes darbos attēlots abstrakts objekts vai fraktālis, kura uzdevums ir parādīt redzamās un neredzamās dimensijas. Ar mākslinieciskiem paņēmieniem notvert netveramo. Tas ir aicinājums skatītājam uz brīdi atslēgties no ikdienas un kopā ļauties filozofiskām pārdomām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādē māksliniece vēlas parādīt arī jaunāko mākslas virzienu-darbus, kuri radīti, izmantojot 3D. Tā bija mākslinieces vēlme iziet ārpus plaknes, iegūstot vēl vienu dimensiju. Tie ir skulpturāli, apjomīgi darbi, kuru mērķis ir uzrunāt ar savu formu un krāsu.

Ilzes Preisas darbi ir daudzslāņaini. Tajos brīvi sadzīvo dažādi tēli un simboli, antīkais un laikmetīgais, faktūras un gluda virsma. Darbu mistiskā burvība atklājas pamazām.

Simbols ir atslēgas vārds Ilzes Preisas mākslinieciskajai praksei, kas sevī ietver glezniecību un grafiku. Šis jēdziens ir attiecināms uz visiem elementiem, ar ko sastopamies Preisas mākslā – tēlotajiem objektiem un lietotajām krāsām. Tie apvienoti sirrealitātes piestrāvotās kompozīcijās, kas mudina skatītāju ļauties darbu satura tulkošanas azartam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zīmīgs elements gandrīz katrā šīs izstādes darbā ir šaha ornamentā kārtotā melnbaltā grīda, kur atpazīstam mākslas vēsturē labi pazīstamās vides no renesanses laika telpām līdz mūsdienu modernajai telpai. Šis elements tiecas apvienot izstādes darbus vienā stāstā, kas sastāv no daudziem turpinājumiem.

Māksliniece saka: „Māksla ir mana dzīve un dzīve-māksla! Savos darbos ar dažādu tēlu, simbolu, krāsu un faktūru palīdzību stāstu par cilvēkiem un to, kas risinās mums apkārt”.

Ilze Preisa augstāko izglītību mākslā ieguva studējot Rīgas un Berlīnes mākslas akadēmijās. Kopumā māksliniecei ir bijušas vairāk kā 19 personālizstādes Latvijā un ārzemēs, kā arī piedalījusies vairāk kā 80 grupu izstādēs.
Viņas unikālās un sievišķīgās gleznas atrodas pazīstamās mākslas kolekcijās un muzejos vairākās valstīs – Matti Miliuse un Luciano Benetton mākslas kolekcijās u.c., kā arī privātkolekcijās visā pasaulē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ilzes Preisas gleznas ir kā aicinājums novērtēt visu skaisto, kā dzīvē, tā mākslā un tas sniedz vibrējoši spožu enerģiju.”- Simona Skopeliti (Mākslas zinātniece, Itālija)

Aivars Ikšelis, Valkas pilsētas kultūras nama direktors

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.