Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valga kļuvusi par Dienvidigaunijas narkotiku midzeni

“24 tūkstoši 346 grami (t. i., 24 kilogrami un 346 grami) marihuānas ir pietiekams daudzums, lai izraisītu intoksikāciju visiem Valgas apriņķa iedzīvotājiem,” skaidro Igaunijas Dienvidu apgabala prokurore Ūlle Heraka. Foto: Sille Annuka

Tiesas priekšā Valgā nonākušais Igaunijas un Latvijas narkotiku grupējums savu nelegālo biznesu pāris gadu laikā spējis izaudzēt līdz tādiem apmēriem, ka tas licis pieredzējušiem Dienvidigaunijas prokuroriem saraukt uzacis ‒ pie grupējuma atrasts tāds narkotiku daudzumu, ar kādu varētu pietikt visam Valgas apriņķim, laikrakstu “Ziemeļlatvija” informēja igauņu laikraksta “Lõuna-Eesti Postimees” reportieris Tīts Loims.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Notiekošais tiesas process ir viens no apjomīgākajiem manā tiesu praksē un neapšaubāmi arī Valgas apriņķī,” sacīja Dienvidu apgabala prokurore Ūlle Heraka. “24346 grami – ir pietiekams daudzums, lai izraisītu narkotiku intoksikāciju 32 461 cilvēkam. Salīdzinājumam ‒ visā Valgas apriņķī dzīvo 27 926 cilvēki.”

Pirms divām nedēļām Valgā un Tartu sāktā prāva tiesā 2021. gada aprīlī Valgā aizturētus noziedzīga grupējuma dalībniekus. Daļa no apsūdzētajiem ir Latvijas valstspiederīgie, no kuriem daži ir romi, kas šķērsoja Latvijas robežu, lai nogādātu marihuānu Valgā. Saskaņā ar apsūdzību grupējuma darbība sākās 2019. gada jūnijā un ilga līdz 2021. gada 21. aprīlim, kad policijas operācija tai pielika punktu.

Iespējams, narkotiku pārrobežu tirdzniecība ar šo cilvēku piedalīšanos varēja notikt jau iepriekš un apjomi varēja būt daudz lielāki, nekā fiksēts apsūdzībā. Kā norāda policija, iepriekšējie gadījumi liecina, ka tikai neliela daļa no tirgotāju faktiskā narkotiku apgrozījuma nodota kā pierādījums tiesai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Tā ir tikai aisberga redzamā daļa, ko varam pierādīt,” norādīja Dienvidu prefektūras Narkotiku un organizētās noziedzības dienesta priekšnieks Kristjans Tommings. “Faktiskie apjomi ir ievērojami lielāki.”

Pēc K. Tomminga teiktā, līdz brīdim, kad notika reids, kurā aizturētas aizdomās turamās personas un veiktas procesuālās darbības, policija jau bija apzinājusi personu loku un ieguvusi pierādījumus.

“Zināt ir viena lieta, bet pierādīt ‒ cita,” viņš uzsver. “Bieži vien zināšanas par noziedzniekiem ir ievērojami lielākas, nekā spējam pierādīt.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par Valgas ‒ Valkas narkobandas aktivitātēm zināms, ka viņi narkotikas uz Valku veduši no Latvijas, iespējams, no Rīgas.

“Izplatītāji dzīvoja Latvijā, un no turienes savu ceļu sāka marihuāna,” sacīja Ūlle Heraka. “Tika nodibināta saikne ar cilvēkiem, kuri bija ieinteresēti tās atvešanā uz Valgu un tālāku izplatīšanu.”

Narkotiku kontrabanda no Latvijas uz Valgu un pārdošana tālāk ir iestaigāts ceļš, jo šis gadījums nebūt nav pirmais.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Viens no galvenajiem iemesliem ir Valgas ģeogrāfiskais novietojums – pierobeža ar Latviju. No Valgas uz Latviju ir labi un ērti braukt, var viegli šķērsot robežu. Pieaug tendence, ka narkotiskās vielas no Latvijas pārvietojas uz Igauniju,” skaidro Ū. Heraka. “Starp divām divu valstu pilsētām, kurām nav vizuālās robežas, bet juridiskās telpas ir atšķirīgas, ir viegli pārvietoties, un noziedznieki to ļoti veiksmīgi izmanto.”

Šāda narkotisko vielu kustība palielina arī zagļu aktivitāti. “Ir novērots, ka no Igaunijas nozagtās lietas tiek vestas uz Latvijas pusi un no Latvijas nozagtās lietas tiek vestas uz Igaunijas pusi,” paskaidroja K. Tommings.

No visiem narkotiku veidiem galvenokārt caur Valgu ceļo marihuāna un amfetamīns. “Aiz tā stāv ļoti lielas naudas summas,” sacīja K. Tommings. “Ja mazumtirdzniecībā grams marihuānas maksā 20 eiro un tiek pārdoti  vairāki desmiti kilogramu, tad organizētā noziedzība pelna diezgan lielu naudu. Liela daļa no gūtajiem ienākumiem atmazgā azartspēlēs.”

Pēc K. Tomminga teiktā, policija seko līdzi narkotiku tirgum, paļaujoties uz savu instrumentu komplektu, kurā ietilpst analīze, informācijas pārbaude un, protams, ikdienas patrulēšana ielās. “Liela daļa norādes nāk no mūsu patruļpolicijas darbiniekiem, kuri ikdienā redz, kas notiek ielās. Mēs arī sekojam līdzi reibuma pārbaudēm,” viņš teica. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.