Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valcēnietes īsteno bērnības sapni un izdod bērnu grāmatu

Valcēnietes, māsas Evija (no kreisās) un Ilona Kondrātes, izdodot pašu sarakstītu un ilustrētu bērnu grāmatu “Draiskās raganiņas piedzīvojumi”, īstenojušas vienu no saviem dzīves sapņiem. Tas kārtējo reizi pierāda, ka ir jāsapņo, bet ar to vien nepietiek. To apliecina māsu atklātā pieredze par nebūt ne vieglo ceļu līdz savai pirmajai grāmatai. FOTO: INGA KARPOVA

Pie mazajiem lasītājiem nonākusi grāmata “Draiskās raganiņas piedzīvojumi”, kuru sarakstījušas un pašas ar melnbaltiem zīmējumiem ilustrējušas valcēnietes, māsas Ilona un Evija Kondrātes. Tā ir pasaka bērniem par raganiņu, kura dzīvo kopā ar kraukli, mīl ceļot un nebaidās nonākt dažādās dēkās. To laikā raganiņa sastopas ar dažādiem pūķiem, kā arī iegūst īstu un patiesu draugu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lasītājiem šī jaunā grāmata ir pieejama Valkas novada Centrālajā bibliotēkā. To var iegādāties arī SIA “Jānis Roze grāmatnīca” Valkā vai šīs grāmatnīcas internetveikalā. Veikala vadītāja Maruta Baumane-Sulaine atklāj, ka daudziem valcēniešiem šī māsu grāmatas iznākšana bijis liels pārsteigums. Jau pirmajā grāmatas pārdošanas dienā nopirkti trīs eksemplāri.

“Pircējiem, īpaši bērnu vecmāmiņām, ir interese par šo grāmatu. Ir jau izveidojusies pircēju rinda, un cenšamies visiem piegādāt šo tiešām skaisto izdevumu,” ar gandarījumu stāsta grāmatu veikala vadītāja.

Šonedēļ “Ziemeļlatvija” satikās ar šīs grāmatas autorēm – māsām Kondrātēm. Sarunā atklājās, ka abas jau kopš bērnības sapņojušas par savu grāmatu. To apliecina arī māsu klasesbiedri. Viņi atceras, ka jau skolas laikā Evija un Ilona ne tikai labi mācījušās, bet arī ļoti skaisti zīmējušas. Tas bijis viens no iemesliem, lai viņām lūgtu ierakstīt kādu vēlējumu un uzzīmēt kaut ko tolaik populārajās atmiņu kladēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sarunā atklājās, ka šo bērniem domāto grāmatu māsas uzrakstījušas jau pirms vairākiem gadiem. Lai to varētu izdarīt, vispirms sakrājušas naudu, lai iegādātos portatīvo datoru. Ilona stāsta, ka patiesībā pirmais grāmatas manuskripts ir daudz apjomīgāks. Tas ir saīsināts, un, kā pašas autores atzīst, varētu izdot pat otru grāmatu.

“Grāmatā ir aprakstīti galveno varoņu astoņi piedzīvojumi. No tiem četrus sarakstīju es, bet četrus – māsa Evija. Kas attiecas uz grāmatas ilustrācijām, zīmēšanu esam apguvušas tikai skolas laikā, mācoties Valkas 1. vidusskolā. Nekur citur neesam speciāli mācījušās. Atceros, ka bērnībā vecmamma mācīja un mudināja zīmēt,” atklāj Ilona. Jāteic, ka no abām māsām viņa ir nedaudz drosmīgāka, tāpēc uzņemas stāstnieces lomu. Savukārt Evija ar galvas mājienu apstiprina māsas teikto un par saņemtajiem komplimentiem par abu māsu talantu silti pasmaida.

Lai sarakstītu grāmatu, ir nepieciešams ne tikai talants, bet arī drosme, neatlaidība, mērķtiecība un stingrs raksturs. Ilona tam piekrīt, atklājot: “Šis sapnis ir bijis jau sen kopš skolas laikiem. Visi šīs grāmatas varoņi jau ir izdomāti tieši šajā laikā. Skolas laikā savus izdomātos grāmatas varoņus zīmējām, bet, pabeidzot skolu, bija skaidrs, ka šie izsapņotie piedzīvojumi jāapraksta grāmatā. Mums ir radušās vēl citas ieceres un varoņi. Par tiem arī rakstīsim,” sola Ilona.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai izdotu savu pirmo grāmatu, māsas pilnībā pašas to arī finansējušas.

“Jau pirms vairākiem gadiem abas sākām krāt naudu. Lai izdotu pirmos 200 eksemplārus, bija nepieciešami divi tūkstoši eiro. Diezgan ilgs laiks aizritēja, bet visas pūles ir to vērtas,” atzīst māsas. Uz jautājumu, kā mūsdienās izdodas sakrāt naudu, lai īstenotu savu sapni, māsas nopietni saka: “Savi izdevumi ir stingri jāsaplāno, tad arī izdodas tas, ko izdarījām.” Jāpiebilst, ka abas māsas nestrādā ierastu algoto darbu, bet strādā algotos pagaidu sabiedriskajos darbos. Nereti valcēnieši viņas redz uzkopjam pilsētas teritoriju. Mūsu tikšanās notika biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” Vidzemes reģiona Valkas nodaļas dienas aprūpes centrā, kurā māsas darbojas ar klientiem, kopā zīmējot un vēl darot citas radošas aktivitātes. Taču viņas par dzīvi nesūdzas, jo radušas abas kopā pārvarēt dzīvas uzliktos pārbaudījumus. Kopā pieveikušas arī Ilonas onkoloģisko saslimšanu. Abām spēku un dzīves sparu sniedz rakstīšana un zīmēšana. Pēc sarunas rodas ticība un pārliecība, ka māsas Ilona un Evija turpinās iepriecināt lasītājus ar vēl kādu jaunu grāmatu.

Novada Centrālās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas vadītāja Una Grāve atklāj, ka viņa vēl nav paspējusi iepazīties ar šo jauno novadnieču grāmatu, jo tā jau aizceļojusi pie lasītājiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Grāmata ir pietiekami apjomīga, ar interesantiem zīmējumiem. Tātad grāmatā ir daudz ko lasīt un pētīt. Kad to izlasīšu, jo priekšroka ir mūsu lasītājiem, sapratīšu, kā par to bibliotēkā sestdienas rītos notiekošajos radošajos “Bērnu rītos” pastāstīt, lai ne tikai informētu, bet arī ieinteresētu mazos lasītājus. Apbrīnojami, ka šīs klusās māsas ir parādījušas savu talantu ar šo pērli – grāmatu. Mūsu uzdevums ir savējos lolot, cildināt un popularizēt,” uzskata U. Grāve.

SIF_MAF2024

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.