Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Uzņēmējus aicina paust viedokli par produktiem, uz kuriem plānots attiecināt jauno ekodizaina regulējumu

Foto: pixabay.com

Eiropas Komisija (turpmāk – EK) ir uzsākusi sabiedrisko apspriešanos par produktiem vai to grupām, uz kurām nākotnē varētu prioritāri attiecināt Ilgtspējīgu produktu ekodizaina regulas prasības, kad tās stāsies spēkā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Regulas priekšlikums, līdzīgi kā Ekodizaina direktīva, paredz satvaru ekodizaina prasībām, lai iespējami samazinātu produktu ietekmi uz vidi. Esošā Ekodizaina direktīva šobrīd tiek piemērota virknei enerģiju patērējošu produktu, piemēram, putekļsūcējiem, telpu sildītājiem, ledusskapjiem, u.c.

Papildus jaunais Ilgtspējīgas produktu ekodizaina regulas priekšlikums paredz ieviest jaunas prasības – digitālās produktu pases, nepārdoto preču iznīcināšanas novēršanu, bažas radošo vielu izsekošanu visā produktu aprites ciklā, pārstrādāta satura apjomu produktā, atkārtotas izmantošanas, remontēšanas un pārstrādes iespējas, zaļā publiskā iepirkuma ietvaru, u.c.

Regulas priekšlikuma mērķis ir padarīt produktus ES Vienotajā tirgū arvien ilgtspējīgākus, nosakot tiem konkrētas prasības, ar kuru palīdzību tiks uzlabota produktu veiktspēja, energoefektivitāte, remontējamība, u.c. aspekti. Regulas prasības tiks piemērotas atsevisķi pa produktu grupām ar sekundārajiem leģislatīvajiem aktiem, tajā skaitā līdz šim regulētajiem produktiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aicinām ieinteresētās puses līdz 2023. gada 25. aprīlim paust viedokli par tām produktu kategorijām, uz kurām EK ir plānojusi attiecināt jauno ekodizaina regulējumu vispirms.

Produktu grupas, kas ir piedāvātas balstoties uz EK Kopīgā pētniecības centra veiktajiem sākotnējiem novērtējumiem ir šādas:

  • galapatēriņa produkti – tekstilmateriāli, apavi, mēbeles, keramikas izstrādājumi, riepas, mazgāšanas līdzekļi, gultas matrači, smērvielas, krāsas un lakas, kosmētikas līdzekļi, rotaļlietas, zvejas tīkli un zvejas rīki, absorbējošie higiēnas produkti (piemēram, bērnu autiņbiksītes, higiēniskās paketes un tamponi),
  • starpprodukti – dzelzs un tērauds, krāsainie metāli, alumīnijs, ķimikālijas, plastmasa un polimēri, papīrs, plātnes un stikls.

Šobrīd šis izvērtējums nav galīgs, un saraksts var tikt labots vai pārskatīts pēc saņemtajiem komentāriem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aicinām visus interesentus piedalīties sabiedriskajā apspriešanā par produktiem vai to grupām, uz ko varētu prioritāri attiecināt jaunās ekodizaina prasības, kas papildinātu šobrīd jau esošo produktu tvērumu. Viedokli par jaunajām produktu grupām aicinām izteikt, aizpildot anketu latviešu valodā.

Līdztekus, Ekonomikas ministrija aicina nozaru asociāciju pārstāvjus divpusēji pārrunāt jaunās ekodizaina prasības, lai apkopotu nozaru priekšlikumus tā sakarā.

Papildu informācija:

Informāciju sagatavoja: Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.